XFX RX 5700XT sıcaklık sorunu

tbrkakdgn

Centipat
Bende Corsair Carbide Spec Omega kasa var. Bu kasada XFX RX 5700 XT ekran kartı kullanıyorum. Geçenlerde The Division 2 oynarken oyun dondu ve Windows çöktü. Daha önce de olmuştu. Grafik ayarları sonda 1080P oynuyordum. Ekran kartı sıcaklığı 80 derece ve bağlantı yeri sıcaklığı yaklaşık 100 dereceydi. Bende sıcaklık değerleri yüksek olduğu için koruma amaçlı bilgisayarın kendini kapattığını düşündüm. Kasada 1 adet önde fan ve 1 adet arkada çıkış fanı bulunuyor. Kendi fanları. İzmir'de yaşıyorum. Kullanım esnasında ekran kartı ayarları otomatikte idi. Maksimum 85 dereceyi gördüm ekran kartında. XFX'in kendi sitesinde bu sıcaklıklara normal diyor. Bana bir yol gösterin. Telaşa kapıldım. Param çok olmadığı için bu ekran kartını aldım. Diğer 5700XT'lerden 500 TL daha ucuzdu. Sizce bir sıkıntı var mı ekran kartında?

WattMan hatası almışsınız. Bu hatanın net bir çözümü yok. XFX RX 590 ekran kartım ile bende WattMan ve siyah ekran hatasıyla çok uğraştım. DDU programı ile şuan kullandığınız sürümü kaldırıp 20.4.2 sürümünü deneyin. Yine sorun yaşarsanız 20.2.2 sürümünü deneyebilirsiniz. Ben dediğim hataları 20.2.2 sürümü kullanırken kartın Frekans Mhz değerini 120 düşürüp ve güç limitini -10 yapınca düzelmişti. Şuan 20.4.2 sürüm kullanıyorum. Frekans Mhz değerini 90 değer düşürüp undervolt işlemi uyguladım ve bu hataları almıyorum şimdilik. Undervolt ve fan ayarı yaparak da sıcaklık değerini düşürebilirsiniz.

MSİ 5600 XT Gaming X gibi sağlam soğutmalı ve kaliteli bileşenleri olan ekran kartı almış olsaydınız, böyle sorunlarla uğraşmayıp güzel bir performans alabilirdiniz.

MSİ 5600 XT Gaming X gibi sağlam soğutmalı ve kaliteli bileşenleri olan ekran kartı almış olsaydınız, böyle sorunlarla uğraşmayıp güzel bir performans alabilirdiniz.
Evet haklısınız daha iyi modeller tercih edebilirdik. Ama bu kartlar zaten ısınıyor genelde. Aslında 80-85 derece arası değerler yüksek sayılsa bile hatanın sebebi sadece ısınma değil diye düşünüyorum. Ben kartıma undervolt ve fan ayarı yaptığım halde sıcaklık değerleri 70-75 derece arasıydı yine bu hataları almıştım. Sistem boştayken kart sıcaklığı 40-45 dereceyken bile bu hataları almıştım. Şuan şans eseri mi nedir şuan hata vermiyor. Yani demek istediğim WattMan ve siyah ekran hataları marka model fark etmeksizin ortaya çıkabiliyor. Konu sahibi hem ısınma problemi yaşıyor hem de WattMan hatası almış.

Geri
Yukarı