XFX RX 5700XT sıcaklık sorunu

tbrkakdgn

Centipat
Bende Corsair Carbide Spec Omega kasa var. Bu kasada XFX RX 5700 XT ekran kartı kullanıyorum. Geçenlerde The Division 2 oynarken oyun dondu ve Windows çöktü. Daha önce de olmuştu. Grafik ayarları sonda 1080P oynuyordum. Ekran kartı sıcaklığı 80 derece ve bağlantı yeri sıcaklığı yaklaşık 100 dereceydi. Bende sıcaklık değerleri yüksek olduğu için koruma amaçlı bilgisayarın kendini kapattığını düşündüm. Kasada 1 adet önde fan ve 1 adet arkada çıkış fanı bulunuyor. Kendi fanları. İzmir'de yaşıyorum. Kullanım esnasında ekran kartı ayarları otomatikte idi. Maksimum 85 dereceyi gördüm ekran kartında. XFX'in kendi sitesinde bu sıcaklıklara normal diyor. Bana bir yol gösterin. Telaşa kapıldım. Param çok olmadığı için bu ekran kartını aldım. Diğer 5700XT'lerden 500 TL daha ucuzdu. Sizce bir sıkıntı var mı ekran kartında?

3DMark testlerini yaptım. Hiçbir sıkıntı olmadı. Testlerin hepsinden geçti. Max sıcaklık 80 derece gördüm. Sanırsam The Division 2 ye özel bir çökme oluyor. Anladığım kadarıyla yani sizden, sıcaklık değerleri normal.

Bende de XFX AMD Radeon RX 5700 XT THICC III var. Furmark testte 85 derecelerde seyretti tam yük altında. Kasa olarak 9 fanlı Gamepower Warcry var. Oyunlarda hep 80 derece civarlarındaydı. Camı hafif aralık yapıp, alttan soğuk hava girişi yaptığımda 10 dereceye yakın bir ısı düşüşü aldım.
Çok sıcak çalışsada kapanma yapmadı. Sadece işlemcim bi keresinde güce yetmeyip wattman hatası verdi. Uzun kullanımda bu kadar ısı zarar verirmi ekran kartına bilemedim. Ama bu kart 7 nm. ve pcıe 4.0 teknolojisi barındırırken adamlar düzgün bir kart yapmışlardır diye düşünüyorum. En kötü 24 ay garantiden iade yaparsın.

Geri
Yukarı