XFX RX 580 oyunda görüntü gitme sorunu

dontcrykid

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Ekran kapanıyor fakat kasa halen çalışıyor. Sadece oyunlarda başıma geliyor yani yüksek GPU kullanımlarında. Oyundayken bir süre sonra ekran kapanıyor ve power basılı tutup kapatana kadar kapanmıyor sistem. 82 - 83 dereceyi görüyor ekran kartı ısınıyor ama macun değiştirdim, kasa içi tertemiz sürekli temizlerim. RX 580 modeli ve 90'a kadar kapanmaması gerekir. Neden 82 derecede kapanıyor anlamıyorum. Isınmadan olduğunu düşünmüyorum bu modelleri 90 derecede kullanan var ki bazen 78 derecede kapandığına şahit oldum. GPU-Z ile arka plandaki değerlere bakıyorum kapanmadan önceki logları da paylaşacağım. Lütfen çözümünü bulalım aylardır uğraşıyorum ve artık canıma tak etti. Amazon'dan aldığım ve içini açtığım için geri gönderemiyorum sanırım. Her şeyi denedim gerçekten ne yapacağımı şaşırdım. Sıcaklık için termal macun sipariş ettim onu da deneyeceğim ama çözüleceğini sanmıyorum. PSU değiştirdim yine de aynı, 600W vardı 750W yarı modüler ile denedim aynı. İşlemci max 60 derece oyunlarda bu arada. Yan kapağı açık kasanın, arkadaşlar lütfen konuyu okuyarak cevaplayın. Herkese teşekkür ederim okuyan ve cevaplayan. Ne diyeceğimi bilmiyorum sorun nerede anlamıyorum. Her türlü öneriye açığım.

XFX RX 580 / Ryzen 5 1600 / 8GB / 750W PSU (önceki 600W).

Denediğim çözümler

• En az 4-5 tane bench programını kullandım sonuçlar normal mi diye,
  • BIOS ayarlarını sıfırladım,
  • Ekran kartı ve işlemcideki RAM'de dahil OC kaldırdım.
  • Sıcaklıktan ötürüdür diye termal macun yeniledim (2 kere)
  • Yazılımdandır diye düşünerek format attım.
  • Güncel sürücüleri kaldırıp temiz kurdum.
  • HDD taramasıyla arattım bad sector yok.
  • SSD tarattım onda da sorun yok.
  • RAM 3000 MHz ama 2133'e çektim.
  • PSU değiştirdim 750W ile güçtendir diyerek olmadı.
  • Ekran kartı MSI Afterburner ile fan ayarı yaptım %100'e kadar çıktım.
  • Ekran kartı MHz ayarlarını 1100'lere kadar indirdim.
  • Fan yönlerini değiştirdim.
Birkaç şey daha denedim ama aklıma gelmiyor şu an.

GPU-Z log file : GPU-Z Sensor Log.txt

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende alalı 6 ay falan oldu ve aldığımdan beri yaşıyorum bu sorunu. Hayır 90a kadar limitin var 82de niye kapanırsın ve neden 82 oluyor anlamıyorum undervolt yaptım hala 82 derece bana mısın demiyor.

Vallahi bin pişman oldum bir daha AMD ekran kartı kullanmıcam. %100 fan devrinde 82 derece nedir?
Bu sorun AMD nin değil bir nevi aldığınız ekran kartının kronik sorunu hocam. Şimdi diyceksin belki sende 1070 var ikinci pc dede rx 580 var oyunlarda 65 i geçtiğini görmedim daha sapphire in pulse modeli bide ince yani . Bence gereksiz bir overclock değeri varsa ondanda yapabiliyor hocam. Yada kartı ikinci el aldıysanız miningciler biosuyla oynayabiliyorlar sırf 1-2 mh daha fazla alabilmek için.

Bende alalı 6 ay falan oldu ve aldığımdan beri yaşıyorum bu sorunu. Hayır 90a kadar limitin var 82de niye kapanırsın ve neden 82 oluyor anlamıyorum undervolt yaptım hala 82 derece bana mısın demiyor.

Vallahi bin pişman oldum bir daha AMD ekran kartı kullanmıcam. %100 fan devrinde 82 derece nedir?
Hocam AMD'lik bir durum değil. XFX RX 580 GTS serisine ait kartlar maalesef böyle. Yabancı forumlarda da görebilirsin soğutması oldukça kötü. Sözde en iyi ASIC kalitesine sahip kart bu.

Bu sorun AMD nin değil bir nevi aldığınız ekran kartının kronik sorunu hocam. Şimdi diyceksin belki sende 1070 var ikinci pc dede rx 580 var oyunlarda 65 i geçtiğini görmedim daha sapphire in pulse modeli bide ince yani . Bence gereksiz bir overclock değeri varsa ondanda yapabiliyor hocam. Yada kartı ikinci el aldıysanız miningciler biosuyla oynayabiliyorlar sırf 1-2 mh daha fazla alabilmek için.

2.el almış olsaydım ağzımı açmazdım ama 0 aldım ve o kadar soğutmada şöyle iyi böyle iyi bilmem kaç tane ödülü var vs. yazmasına rağmen böyle bir sorun yaşamam. Şans mıdır nedir bilemem hocam ama gerçekten yordu, aylardır uğraşıyorum bir türlü çözemedim.

Hocam AMD'lik bir durum değil. XFX RX 580 GTS serisine ait kartlar maalesef böyle. Yabancı forumlarda da görebilirsin soğutması oldukça kötü. Sözde en iyi ASIC kalitesine sahip kart bu.
Soğutması kötü veya iyi ama anlamadığım nokta 78 derecede neden kapanıyor? Bunu çözsek belki sorunu çözeriz. Merak ettiğim nokta ısınmadan neden kapanıyor. 78 derecede kapanması çok saçma değil mi?

2.el almış olsaydım ağzımı açmazdım ama 0 aldım ve o kadar soğutmada şöyle iyi böyle iyi bilmem kaç tane ödülü var vs. yazmasına rağmen böyle bir sorun yaşamam. Şans mıdır nedir bilemem hocam ama gerçekten yordu, aylardır uğraşıyorum bir türlü çözemedim.

Soğutması kötü veya iyi ama anlamadığım nokta 78 derecede neden kapanıyor? Bunu çözsek belki sorunu çözeriz. Merak ettiğim nokta ısınmadan neden kapanıyor. 78 derecede kapanması çok saçma değil mi?
Hocam kartın yazılımına bakarmısınız bir GPU TEMP TARGET diye bir bölüm olması gerekiyor orda değer kaç.

Hocam kartın yazılımına bakarmısınız bir GPU TEMP TARGET diye bir bölüm olması gerekiyor orda değer kaç.

Ekran kartına ait bir yazılım malesef yok. MSI Afterburner üzerinde temp target yok max. temp var onda da 90 yazılı zaten. AMD üzerinde de bir GPU TEMP TARGET yok. Başka bir yazılım yükleyeyip mi deneyeyim?

Asus strix yazılımında öyle bir seçenek mevcut çünkü msi after burner büyük olasılık kendi rx580 için değer girmiştir. Kendi yazılımı olsa güzel olurdu ordan müdehale ederdik.

Asus strix yazılımında öyle bir seçenek mevcut çünkü msi after burner büyük olasılık kendi rx580 için değer girmiştir. Kendi yazılımı olsa güzel olurdu ordan müdehale ederdik.

Hocam ne gibi bir müdaheleden bahsediyorsunuz ben onu farklı yerlerden uygulamayı deneyeyim. Şimdi şöyle ki artık oyuna girince 2dk sonra yapmaya başladı ve bir saniyede ekran kartı sıcaklığı 82den 42'ye düşer mi yada 44'ten 82'ye çıkar mı? Bir saniyede direk GPU ısısı tavan yapıyor bana çok saçma geldi.

O saniyelik nerdeyse imkansız 44-50 olur ama 44-82 olmaz kartınızda bir arıza mevcut boardında bile olabilir. Gpu Temp Target : GPU sıcaklığı için hedef koymaya yarayan ayardır. GPU'nun belli bir sıcaklığın üstüne çıkmasını istemiyorsan bu ayarı yapabilirsin. Asus strix yazılımını bir indirirmisiniz ordan müdehale edebilecekmiyiz.

O saniyelik nerdeyse imkansız 44-50 olur ama 44-82 olmaz kartınızda bir arıza mevcut boardında bile olabilir. Gpu Temp Target : GPU sıcaklığı için hedef koymaya yarayan ayardır. GPU'nun belli bir sıcaklığın üstüne çıkmasını istemiyorsan bu ayarı yapabilirsin. Asus strix yazılımını bir indirirmisiniz ordan müdehale edebilecekmiyiz.
Banada öyle geliyor sıcaklık mevzusu bir saniyede 82 derece olan bir kart nasıl 1 saniye içerisinde 42'ye kadar soğuyabilir ki yada tam tersi? Bugün kartı başka bir sistemde denedim yine aynısıyla karşılaştım eklemek istedim, belki başkalarıda konuyu okur diye. İndirdim deniyorum şuan. 5 dakika içerisinde geri dönüş yaparım hocam.

Banada öyle geliyor sıcaklık mevzusu bir saniyede 82 derece olan bir kart nasıl 1 saniye içerisinde 42'ye kadar soğuyabilir ki yada tam tersi? Bugün kartı başka bir sistemde denedim yine aynısıyla karşılaştım eklemek istedim, belki başkalarıda konuyu okur diye. İndirdim deniyorum şuan. 5 dakika içerisinde geri dönüş yaparım hocam.
Ekran kartı macununu değiştirdim diyosunuz acaba temasmı etmiyor blokla ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı