XFX RX 6600 XT oyunda 84 derece

Sıcaklığa nereden bakıyorsun? Çip sıcaklığının oraya çıkması imkansıza yakın kasa kötü olsa bile. Bağlantı yeri sıcaklığı ise 84 derece düşük bile sayılır.
Sıcaklığa ekran kartının kendi driverinin sunduğu sıcaklık kullanım paneli var oradan bakıyorum. Bağlantı yeri sıcaklığı 95-100 oluyor, normal sıcaklık ise varsayılan fan ayarlarında 84 oluyor.

Dostum hangi sıcaklık olduğunu söylesen kasa almadan önce? Kasa almaya bu kadar şartlandıysan kasa önerisi konusu açman daha iyi olabilirdi.
Normal sıcaklık, bağlantı yeri sıcaklığı değil dostum.

Hot spot değerine bakıyor olabilirsiniz. Çift fanlı modele sahibim. Kart oyun içerisinde 70 derece GPU, 94 derece hot spot değerlerine ulaşıyor ki tamamen normal. Hatta fanlar yarı hızında çalıştığından iyi bile denilebilir. Eğer GPU sıcaklığı o kadar yüksekse farklı bir nedeni olabilir. Öncelikle bu sıcaklığı nereden ve nasıl doğruladığınızı gösterin. Sonrasında öneri yapabiliriz.
GPU sıcaklığından bahsediyordum, bağlantı yeri sıcaklığı 95-100 arasında geçiş sağlıyor.

Kasanın yan kapaklarını açıp kullanırsan ekran kartı sıcaklığı düşer. Fazladan kasa almadan, masrafa girmeden bu şekilde sorunu çözebilirsin.

1000-2000 TL arası bir bütçem mevcut.

Şöyle bir kasa buldum, hava akışının çok iyi olduğu söyleniyor.
Benim attığım 2 kasada senin kasanla aynı fiyat ama hem malzeme olarak hemde hava akışı olarak daha iyi. Attığım 2 kasadan birini öneririm sana

@Tuncay AKSU Kesinlikle fazla. Kartta farklı bir arıza olabilir veya kasa kesinlikle hava almayan bir yerde. Kasada ufak bir esinti olsa bile o kadar yüksek olmazdı tahminimce. Geçici çözüm olarak undervolt deneyebilirsiniz.

Sıcaklığa ekran kartının kendi driverinin sunduğu sıcaklık kullanım paneli var oradan bakıyorum. Bağlantı yeri sıcaklığı 95-100 oluyor, normal sıcaklık ise varsayılan fan ayarlarında 84 oluyor.

Tamam o zaman kasanın içi boğuluyor yeni kasa güzel olur. Güç kaynağının içine de bir bak çok toz bağladıysa kasanın içini gereksiz ısıtıyordur bir hava kompresörü ile temizlenebilir.

Kapakları ise açık kullanma, yeni ekran kartının içi toz dolmasın boş yere.

Tamam o zaman kasanın içi boğuluyor yeni kasa güzel olur. Güç kaynağının içine de bir bak çok toz bağladıysa kasanın içini gereksiz ısıtıyordur bir hava kompresörü ile temizlenebilir.

Kapakları ise açık kullanma, yeni ekran kartının içi toz dolmasın boş yere.
Kapağı açık şekilde 76 dereceye kadar düşüyor.

@Tuncay AKSU Kesinlikle fazla. Kartta farklı bir arıza olabilir veya kasa kesinlikle hava almayan bir yerde. Kasada ufak bir esinti olsa bile o kadar yüksek olmazdı tahminimce. Geçici çözüm olarak undervolt deneyebilirsiniz.
Kartı yaklaşık 1-2 ay önce sıfır olarak aldım, kasa odaklı bir problem olduğunu düşünüyorum. Undervolt denedim az-çok bir etkisi oluyor fakat güvenemiyorum çok fazla volt olayına.

@Tuncay AKSU Dediğiniz gibi sıcaklık farkına bakarsak kasa gerçekten hava almıyor. Voltaj düşürmenin bir zararı yok, stabiliteyi yakaladıktan sonra bir ömür sıkıntısız kullanabilirsiniz.

@Tuncay AKSU kasan kötü anlamına geliyor bu da. Kapak açık kullanmanı tavsiye etmem, kasa siparişini ver şimdi 1-2 gün kullanabilirsin. Donanımları yeni kasaya takarken ne kadar toz varsa temizle.
Teşekkür ederim.

@Tuncay AKSU Dediğiniz gibi sıcaklık farkına bakarsak kasa gerçekten hava almıyor. Voltaj düşürmenin bir zararı yok, stabiliteyi yakaladıktan sonra bir ömür sıkıntısız kullanabilirsiniz.
Teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı