İnceleme Xiaomi 12T telefon incelemesi

Değerli Technopat Ailesi,

Bugün sizlerle Xiaomi 12 serisinden Xiaomi 12T adlı telefonu inceleyeceğiz.

-Kutu-

Kutunun içerisinde, 120W'lık devasa bir şarj adaptörü, Type-C kablosu, şeffaf kılıf, SIM çıkartma iğnesi, kullanım kılavuzu ve 2 yıllık garanti belgesi ile birlikte çıkıyor.
1691065128736.png

-Telefon-

Xiaomi 12T, Xiaomi 11T'nin selefi olan dördüncü T serisi telefondur.

Cihazın renk seçeneği olarak Mavi, Gri ve Siyah olmak üzere 3 renk seçeneği mevcut.

Ekranı AMOLED teknolojiye sahip olmakla birlikte 6.67 inç, 1220x2712 çözünürlük ve 120 Hertz özellikleriyle dev bir ekrana sahip.

11T'e göre daha canlı renk bantlarına sahip olan 12T'nin HDR10+, 12 bit renk derinliği, AdaptiveSync ve 68 milyar renk sayısı gibi özellikleri var. Ekran parlaklığı 11T'de maksimum 1000 nit iken 12T'de 900 nit'e indirildi.

Şarj adaptörü 11T'de 67W iken, 12T ile 120W'a çıkarıldı. Bu özellikle birlikte 12T'de 0'dan 100'e rahat bir şekilde 20 dakikada dolabilmektedir.

Tasarımında, ön taraf çok benzese de cihazın en, boy ve kalınlık değerlerinde ufak değerlerle oynanılmış. Arka tarafı ise yine 11T gibi cam kullanılmış fakat çerçeve kısmı 12T'de kalite alüminyumdan plastiğe düşürülmüş.

Kamera kısmında 12T, ana kamera 108 MP, geniş açı 8 MP ve makro çekim 2 MP olmak üzere arka tarafında 3 kamera sahiptir. 11T'de olmayan OIS özelliği 12T'ye getirildi. Video kayıt çözünürlüğü yine aynı şekilde 2160p30 FPS (4K) olarak aynı kalmış. Ön kamera ise 16'dan 20 MP'e çıkarıldı ve 1080p60 FPS özelliği getirildi.

1691070997812.png

Kamera olarak ayrı bir detaylı çekim incelemesi yapacağım. Linkini buraya atarım.

Ses konusunda telefonda biri sol üst köşede ve diğeri sağ alt köşede 2 tane stereo hoparlör bulunuyor.

1691070941572.png

Dayanıklık konusunda, önceki telefonda Gorilla Glass Vicnus vardı ama bu sefer yeni telefona Gorilla Glass 5 konularak ekran dayanıklığı düşürüldü. Su ve toz dayanıklığında IP53 sertifikasına sahip olan 12T, sadece su sıçramalarına karşı dayanıklıdır.

Batarya ve performans gelecek olursak telefon yine bizi 5000 mAh'lik bir batarya ile karşılıyor. İşlemci olarak 5 nanometrelik Mediatek Dimensity serisinden Dimensity 8100 Ultra konulmuş. Geekbench 5'te tek çekirdekte ortalama 920, çoklu çekirdekte 3700'lik sonuç ile epey beni cezbetti. 3DMark Wild Extreme Testinde 1567 ve %98'lik stabilite ile de stabilite konusunda en başarılı telefonlardan biri olmuştur. GPU olaraksa 4 nanometrelik Mali G610-MC6 var. RAM'de LDDR4X'ten LDDR5'e geçildi ve RAM yine 8 GB olarak devam ediyor ve yanı sıra ayarlardan sanal ram verebilirsiniz. 2, 3 ve 5 GB olarak sistemin depolamasında kısarak telefona RAM veriyor ama bu RAM sadece kendi 8 GB RAM'in hepsi kullanınca devreye giriyor. Yoksa, fiziksel olarak telefonun RAM'ini 13 GB yapamıyorsunuz ve zaten teknik olarak bu mümkün değil. Depolama olarak telefonda 128 ve 256 GB olarak iki seçenek var. 500 TL fiyat farkıyla 256 GB versiyonunu alabilirsiniz. Depolama biçimi yine UFS 3.1 var. Telefonda soğutucu olarak geniş bir Vapor Chamber soğutucu var. Telefonun kayda değer bir şekilde serin kalmasını sağlıyor.

1691071112921.png

Batarya performansını kendi deneyimimle açıklamam gerekirse, telefonda genellikle sosyal medyada takılırım ve ara sıra oyun oynarım. Bugünkü kullanımda 5.5 saatlik kullanımda, 92'den 55'e inerek yüzde 37'lik bir azalış var fakat ben genellikle 60 hertz ve güç tasarrufunda kullandığım bu değerler normaldir. 120 hertz ve normal güç modunda kesinlikle daha fazla yüzdelik azalış olurdu.
Screenshot_2023-08-03-16-21-03-262_com.miui.gallery.jpg

Oyun testinde ağır oyun olarak Genshin Impact'i uygun buldum. 10 dakikalık bir test olacak ve test süresinde ayarlar en yüksekte olacak. Sonuçları sizlere şöyle paylaşayım:

Başlangıç:
Screenshot_2023-08-03-16-32-30-347_com.miHoYo.GenshinImpact.jpg

Oyun ortasında:
Screenshot_2023-08-03-16-37-29-145_com.miHoYo.GenshinImpact.jpg

Oyun sonunda:
Screenshot_2023-08-03-16-42-29-612_com.miHoYo.GenshinImpact.jpg

Sonuç olarak, şunu söyleyebilirim ki. FPS bir yerden sonra 60'dan 45'e kısıtlandı. Batarya sıcaklığı olarak en son 41.6 ve 41.7'yi görüyordum. Malesef ki 12T'de işlemci sıcaklığını bulamadım. Ne CPU-Z olsun ne de başka uygulamalar olsun, işlemci sıcaklığını bulamadım ve bu yüzden de işlemci sıcaklığı hakkında doğru bir yorum yapamayacağım ama telefonun arkası oyun sonuna doğru öyle el yakacak kadar sıcak değildi. Yine oynanabilir derecedeydi.

Ayrıyeten, telefona detaylı bir oyun testi paylaşacağım. Linkini buraya bırakarım.

Evet, değerli Technopat Ailesi. İncelemenin sonuna geldik. Herhangi bir sorunuz olursa, elimden geldiği kadarıyla sizlere yardımcı olacağım.

Değerli Technopat Ailesi,

Bugün sizlerle Xiaomi 12 serisinden Xiaomi 12T adlı telefonu inceleyeceğiz.

-Kutu-

Kutunun içerisinde, 120W'lık devasa bir şarj adaptörü, Type-C kablosu, şeffaf kılıf, SIM çıkartma iğnesi, kullanım kılavuzu ve 2 yıllık garanti belgesi ile birlikte çıkıyor.
Eki Görüntüle 1888072

-Telefon-

Xiaomi 12T, Xiaomi 11T'nin selefi olan dördüncü T serisi telefondur.

Cihazın renk seçeneği olarak Mavi, Gri ve Siyah olmak üzere 3 renk seçeneği mevcut.

Ekranı AMOLED teknolojiye sahip olmakla birlikte 6.67 inç, 1220x2712 çözünürlük ve 120 Hertz özellikleriyle dev bir ekrana sahip.

11T'e göre daha canlı renk bantlarına sahip olan 12T'nin HDR10+, 12 bit renk derinliği, Adaptive Sync ve 68 milyar renk sayısı gibi özellikleri var. Ekran parlaklığı 11T'de maksimum 1000 nit iken 12T'de 900 Nit'e indirildi.

Şarj adaptörü 11T'de 67W iken, 12T ile 120W'a çıkarıldı. Bu özellikle birlikte 12T'de 0'dan 100'e rahat bir şekilde 20 dakikada dolabilmektedir.

Tasarımında, ön taraf çok benzese de cihazın en, boy ve kalınlık değerlerinde ufak değerlerle oynanılmış. Arka tarafı ise yine 11T gibi cam kullanılmış fakat çerçeve kısmı 12T'de kalite alüminyumdan plastiğe düşürülmüş.

Kamera kısmında 12T, ana kamera 108 MP, geniş açı 8 MP ve makro çekim 2 MP olmak üzere arka tarafında 3 kamera sahiptir. 11T'de olmayan OIS özelliği 12T'ye getirildi. Video kayıt çözünürlüğü yine aynı şekilde 2160P30 FPS (4K) olarak aynı kalmış. Ön kamera ise 16'dan 20 MP'e çıkarıldı ve 1080P60 FPS özelliği getirildi.

Eki Görüntüle 1888215

Kamera olarak ayrı bir detaylı çekim incelemesi yapacağım. Linkini buraya atarım.

Ses konusunda telefonda biri sol üst köşede ve diğeri sağ alt köşede 2 tane stereo hoparlör bulunuyor.

Eki Görüntüle 1888213

Dayanıklık konusunda, önceki telefonda Gorilla Glass Vicnus vardı ama bu sefer yeni telefona Gorilla Glass 5 konularak ekran dayanıklığı düşürüldü. Su ve toz dayanıklığında IP53 sertifikasına sahip olan 12T, sadece su sıçramalarına karşı dayanıklıdır.

Batarya ve performans gelecek olursak telefon yine bizi 5000 MAh'lik bir batarya ile karşılıyor. İşlemci olarak 5 nanometrelik MediaTek Dimensity serisinden Dimensity 8100 Ultra konulmuş. Geekbench 5'te tek çekirdekte ortalama 920, çoklu çekirdekte 3700'lik sonuç ile epey beni cezbetti. 3DMark Wild Extreme Testinde 1567 ve %98'lik stabilite ile de stabilite konusunda en başarılı telefonlardan biri olmuştur. GPU olaraksa 4 nanometrelik Mali G610-MC6 var. RAM'de LDDR4X'ten LDDR5'e geçildi ve RAM yine 8 GB olarak devam ediyor ve yanı sıra ayarlardan sanal RAM verebilirsiniz. 2, 3 ve 5 GB olarak sistemin depolamasında kısarak telefona RAM veriyor ama bu RAM sadece kendi 8 GB RAM'in hepsi kullanınca devreye giriyor. Yoksa, fiziksel olarak telefonun RAM'ini 13 GB yapamıyorsunuz ve zaten teknik olarak bu mümkün değil. Depolama olarak telefonda 128 ve 256 GB olarak iki seçenek var. 500 TL fiyat farkıyla 256 GB versiyonunu alabilirsiniz. Depolama biçimi yine UFS 3.1 var. Telefonda soğutucu olarak geniş bir Vapor Chamber soğutucu var. Telefonun kayda değer bir şekilde serin kalmasını sağlıyor.

Eki Görüntüle 1888216

Batarya performansını kendi deneyimimle açıklamam gerekirse, telefonda genellikle sosyal medyada takılırım ve ara sıra oyun oynarım. Bugünkü kullanımda 5.5 saatlik kullanımda, 92'den 55'e inerek yüzde 37'lik bir azalış var fakat ben genellikle 60 Hertz ve güç tasarrufunda kullandığım bu değerler normaldir. 120 Hertz ve normal güç modunda kesinlikle daha fazla yüzdelik azalış olurdu.Eki Görüntüle 1888162

Oyun testinde ağır oyun olarak Genshin Impact'i uygun buldum. 10 dakikalık bir test olacak ve test süresinde ayarlar en yüksekte olacak. Sonuçları sizlere şöyle paylaşayım:

Başlangıç:
Eki Görüntüle 1888194

Oyun ortasında:
Eki Görüntüle 1888195

Oyun sonunda:
Eki Görüntüle 1888196

Sonuç olarak, şunu söyleyebilirim ki. FPS bir yerden sonra 60'dan 45'e kısıtlandı. Batarya sıcaklığı olarak en son 41.6 ve 41.7'yi görüyordum. Maalesef ki 12T'de işlemci sıcaklığını bulamadım. Ne CPU-Z olsun ne de başka uygulamalar olsun, işlemci sıcaklığını bulamadım ve bu yüzden de işlemci sıcaklığı hakkında doğru bir yorum yapamayacağım ama telefonun arkası oyun sonuna doğru öyle el yakacak kadar sıcak değildi. Yine oynanabilir derecedeydi.

Ayrıyeten, telefona detaylı bir oyun testi paylaşacağım. Linkini buraya bırakarım.

Evet, değerli Technopat Ailesi. İncelemenin sonuna geldik. Herhangi bir sorunuz olursa, elimden geldiği kadarıyla sizlere yardımcı olacağım.

Bu Xiaomi'de T serileri Samsung'taki FE serileri gibi. Keşke fiyatı düz 12 ile aynı olmasaydı bence herkes alırdı 15 bin falan olsa.

Dimensity 8100, mobildeki en stabil islemcilerden biri. MediaTek bu işlemciyi tamamen oyun için tasarlamış bence.
Kamera kısmı beklentimin altında.
Soğutma sistemi de piyasanın en iyilerinden, S23 Ultra'dan bile daha başarılı.
Güzel yazı olmuş, elinize sağlık!

Dimensity 8100, mobildeki en stabil islemcilerden biri. MediaTek bu cihazı tamamen oyun için tasarlamış bence kamera kısmı beklentimin altında.
Soğutma sistemi de piyasanın en iyilerinden, S23 Ultra'dan bile daha başarılı.
Güzel yazı olmuş, elinize sağlık!

Ne demek, rica ederim. Kamera ve oyun testi için beklemede kalın.

Ya 8100'e Genshin Impact optimize edilmemiş. Ya da 41 derecede throttle yiyor garip duruyor açıkçası.

Açıkçası, beni şaşırtan durumlardan biriydi. Normalde böyle bir şey yapmamış olması gerekirdi. Yarım saatte anca 30'a kilitlerdi. Muhtemelen oda sıcak olduğundan dolayı etkilenmiş olabilir. Detaylı yapacağım oyun testinde tekrar deneyeceğim.

Bir de AnTuTu testi alırsak tam olur hocam.
3D mark yapmışsınız zaten ama GPU performansını daha iyi anlarız.

Tabii ki.

Açıkçası, beni şaşırtan durumlardan biriydi. Normalde böyle bir şey yapmamış olması gerekirdi. Yarım saatte anca 30'a kilitlerdi. Muhtemelen oda sıcak olduğundan dolayı etkilenmiş olabilir. Detaylı yapacağım oyun testinde tekrar deneyeceğim.

Tabii ki.
Bu durum bi İphone'un 120hz modunda oluyordu. İphone'da genshin 120 fps çalışıyor ama 120 fps moduna alınca sadece menüde 120 fps alıyorsun 60'a kilitliyor yine oyun içinde ironik şekilde. Bu da 60 fps çalıştırabilecekken 45'e kilitlemesi garip.

Optimize sorunu olabilir. Dimensity 9200, Apex Legends'da 30 fps veriyor mesela. Ya MediaTek bazı oyunları kâle almıyor ya da yapamıyor.

Geri
Yukarı