Xiaomi Mi 11 Lite vs. Galaxy A52 vs. Oppo Reno 5 Lite

Bütçe
4000

nomad1903

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar hepinize merhabalar.

Bir süredir telefon bakıyordum, dün telefonumu satınca mecbur almak zorunda kaldım. Geçen gün de konu oluşturup biraz tavsiye almıştım ama aklıma bir sürü marka ve model telefon girip çıkıyor. Ben bu işin içinden çıkamıyorum gelin şu kardeşinize bir fikir verin Allah aşkına :)

En başta belirtmek istiyorum ki yazılım ve kamera olarak güzel bir telefon arıyorum fakat bütçem çok yukarılara çıkamıyor. Dün sattığım telefonumdan önce; ilk çıktığı zamanlar Huawei P30 Pro almıştım ve dehşet hoşuma gitmişti fakat PC toplamak için onu da satıp Xiaomi'ye geçmiştim. Taaki düne kadar (neredeyse son 2 yıldır) Xiaomi Redmi Note 8 kullanıyordum. Bunları da söylememin sebebi artık Redmi kategorisinde bir telefon aramadığımı belirtmekti (Xiaomi Mi serisinden yana bir problemim yok, hatta mi 11 Lite modeli çok hoşuma gidiyor). Redmi serisini kullandığımda donma & kasma, hatalar gibi durumlarla karşılaşıyordum. Her ne kadar bazı sorunlar güncellemeyle düzelse de sonuç olarak belli bir süre problem yaşamak can sıkıcı oluyor.

Gel gelelim istediğim belli başlı özelliklere:
1. tasarım.
2. kamera (başta ön kamera performansı çok önemli)
3. performans.
4. güçlü & sorunsuz yazılım.

Almayı düşündüğüm telefon modelleri başlıca Xiaomi Mi 11 Lite, Samsung Galaxy A52, Oppo Reno 5 Lite.

Telefonumu satmadan önce Samsung Galaxy M.21s bakıyordum, çok maliyetli olmasın 700-800 TL daha koyup telefonumu yenilemiş olurum diye düşünüyordum. Ama telefon çok kaba geldi gözüme. Bütçemi biraz daha yükseltip başka modellere bakmaya başladım. D&r da Oppo Reno 5 Lite mor rengi indirimle 3.330 TL civarına kadar düşmüş. Diğerlerine kıyasla fiyat konusunda çok da iyi. Tam sepeti onaylayacakken tek SIM destekli olduğunu görünce vazgeçtim ki iyi ki görmüşüm. Oppo gerçekten bana tasarım, renk ve performans açısından çok olumlu gelmişti. Sonrasında kararım mi 11 Lite 128gb/8 GB RAM'li modele döndü. Tasarım açısından açık ara benim gözümde hepsinden önde. Ama yazılımsal açıdan problem yaşar mıyım emin olamıyorum. Samsung A52'nin kamerasını çok arşa çıkaran fanboyları var farkındayım ama tarafsız bakınca aralarında çok Ultra bir fark yok gibi gözüküyor sanki. Samsung'la çekilmiş bazı fotoğrafları çok yapay ve fazla renkli geldi gözüme.

Özetle; kamera performansı güzel, tasarımı iyi bir telefon almak istiyorum. Gönlüm şu anlık mi 11 Lite 128gb/8GB RAM (mavi renk) modelinden yana. Sizin başka model tavsiyeleriniz varsa bütün fikirlere açığım 🤝

Unutmadan; telefonu taksitle almayı düşünüyorum ama kredi veya ticari kart seçeneğiyle değil. Hepsiburada, İncehesap gibi siteler bireysel kredi kartına 3 veya 6 taksit falan yapıyor mu? İncehesap'ta sanırım taksit oluyor ama emin olamadım. Sepete atıp ödeme kısmına geldiğimde şöyle bir uyarı veriyor: "sepetiniz'de cep telefonu bulunduğundan dolayı, sepetinizdeki taksit sayısı kredi kartına 3 taksit ile sınırlandırılmıştır.". İlk tercihim Hepsiburada'dan yana ama çok da önemli değil. Yeter ki 3 taksit falan yapsın. :)

Okuyan, yardımcı olan herkese şimdiden teşekkürler. ☺️

Son düzenleyen: Moderatör:
Arka kamera ve yazılım olarak en iyi cihaz A52. Önerim A52 olur. Reno 5 Lite kamera ve yonga seti nedeniyle direkt eleniyor. Ön kamera olarak da A52 avantajlı.

Tasarım konusunda M11 Lite daha iyi bana göre. Ayrıca daha ince ve hafif bir telefon.

Benim de öncelikli kriterlerim 1 ve 4'tü, A52/Mi 11 Lite arasında kalmıştım. Tasarım yönlerinden, boyut olarak malesef hepsi büyük cihazlar, telefonu da kılıfsız kullanmadığım için Mi 11 Lite çok bariz daha şık bir cihaz olsa da önemi çok yüksek olmadı. Bu taraftaki hafiflik yönüne karşı geçmiş 3 yıllık Xiaomi deneyimimdeki saçma uygulama çökmeleri, saat-kulaklık bağlantılarındaki sorunlar, hali hazırda MIUI güncellemelerinin sürümden sürüme çok değişken olması gibi stabilite sorunları nedeniyle bu kez Samsunga şans vermeye karar verdim. Fakat 6-6.2 boyutları ve 150 gramlar ideal seviyeler, kılıf takılmış A52'nin epey ağır olduğunu belirteyim ama memnunum şimdilik.

Benim de öncelikli kriterlerim 1 ve 4'tü, A52/Mi 11 Lite arasında kalmıştım. Tasarım yönlerinden, boyut olarak malesef hepsi büyük cihazlar, telefonu da kılıfsız kullanmadığım için Mi 11 Lite çok bariz daha şık bir cihaz olsa da önemi çok yüksek olmadı. Bu taraftaki hafiflik yönüne karşı geçmiş 3 yıllık Xiaomi deneyimimdeki saçma uygulama çökmeleri, saat-kulaklık bağlantılarındaki sorunlar, hali hazırda MIUI güncellemelerinin sürümden sürüme çok değişken olması gibi stabilite sorunları nedeniyle bu kez Samsunga şans vermeye karar verdim. Fakat 6-6.2 boyutları ve 150 gramlar ideal seviyeler, kılıf takılmış A52'nin epey ağır olduğunu belirteyim ama memnunum şimdilik.
Öncelikle hayırlı olsun. Bugün tam mi 11 lite alıyordum fakat hepsiburada'da problem yaşadım ve ilk defa hepsiburada'da sipariş iptal oldu. Provizyonun sıfırlanmasını bekliyorum. İşte benim de yazılım açısından çekimserliğim var ama öncesindeki kullandığım telefon REDMİ serisiydi. Alt markalar değil de direkt Mi serisinde daha iyi performans olabileceğini umuyorum. Ben de Xiaomi kablosuz kulaklık kullanıyorum ve redmi telefonumda sürekli bağlantı kopması yaşadığım için sinir krizleri geçiriyordum valla 😄. Bakalım son dakika fikrimi değiştirmezsem yine Mi 11 Lite alıcam. Umarım pişman olmam. ☺️

Geri
Yukarı