Xiaomi Redmi Note 7 Kullanıcı Deneyimleri

Xiaomi'nin yakın tarihte piyasaya sürdüğü Note 7 model akıllı telefonunu 2 hafta önce sipariş ettim ve kısa sürede elime ulaştı. Arada geçen sürede telefonu her yönü ile detaylıca inceledim ve kullandım. Detaylı inceleme, batarya ve kamera performansı için oluşturulacak detaylı içerikten önce, bu ürün ile alakalı kullanıcı deneyimlerimi önem sırasına uyarak sizlere aktarmak isterim. Satın almak isteyen ve aklında bir takım cevapsız sorular olan arkadaşlar ayriyeten soru sorarsa memnun kalırım. Kalın ve renkli puntolar olumlu veya olumsuz fikri kısaca anlamanıza yardımcı olacaktır.

• Batarya Performansı
Ürünün bataryası genele bakacak olursak oldukça iyi seviyede. İnternette ulaştığım bazı abartı sonuçlar beklentimi yükseltmiş olsa da gerçek ile karşılaştığımda hayal kırıklığına uğramadım. Sabah 7'de uyanıp evden çıktığım ve gece 2'de eve girdiğim bir gün telefonumu masaya bıraktığımda %20 şarjım vardı. Gün içerisinde mobil veri %70 oranında sürekli açıktı ve popüler uygulamalardan bildirimler düşüyordu haliyle. Canım sıkıldığında tank oyunu açıp oynadığım, saat başı Technopat'a girip baktığım, telefonla konuştuğum ve en az 60 fotoğraf - 5 video çektiğim bir günden bahsediyorum.

7'de çıkıp 3'de evde olduğum günlerde ise çoğu zaman %70-73 şarjım kalıyor hiç şaşmıyor bu rakam. Anlayacağınız o ki 1 günü kesinlikle ama kesinlikle çıkartır; ikinci gün dikkatli kullanırsanız ikinci gününüzü de çıkartır rahatlıkla. Dolayısıyla batarya performansının oldukça yeterli seviyede olduğunu gözüm kapalı söyleyebilirim. Batarya ile alakalı daha elle tutulur, ispatlanabilir ve anlaşılabilir testler; batarya testi konusu içerisinde yer alacak.

• Ekran Parlaklığı ve IPS Panel Kalitesi
Parlaklığın yetersiz olduğuna dair yorumlara tanık olmuştum ancak uzaktan yakından alakası yok :) Ürünün parlaklık düzeyi çok ama çok yeterli düzeyde. Daha parlak bir ekrandan Note 7'ye geçen biri bile olsanız Note 7'ye yetersiz diyemezsiniz bence. En parlak güneş altında bile Technopat Forum'da rahatlıkla dolaşabiliyor, yazılan her şeyi çok rahatlık ile; hiçbir zorluk yaşamadan direkt olarak görebiliyorum.
En yüksek parlaklığı yeterli olduğu gibi en düşük parlaklığı da oldukça kısık. Gece yarısı ekranı açtığınızda tam da ihtiyacınız olduğu kadar ışık dalgaları çarpıyor gözünüze. Parlaklık konusu bence oldukça başarılı. Otomatik parlaklık ise iyi bir yönetim sağlıyor. Bazen daha parlak bir ekran görme arzumuz sebebiyle elle biraz artırıyor olsak da otomatik parlaklık özelliği de başarılı. "Amoled bir panel olsaydı" dedirtmiyor anlayacağınız.

Görüntü kalitesi ve renklerdeki başarı anlamında da oldukça yeterli seviyede. Samsung'un 600TL yüksek fiyat etiketine sahip A50 modeli ile arasında dişe değer bir fark yok anlayacağınız o ki.

• Fotoğraf ve Video Kamera Performansı
En önemli noktaya geldik desek yanlış olmaz herhalde; LG G4 gibi fiyatına oranla oldukça başarılı bir kameraya sahip olan fiyat / performans canavarından geçtim bu telefona. Haliyle acımasız davranacağım :)

Video kamerası akıcı ve sarsıntıdan abartıldığı kadar etkilenmeyen videolar çekmeyi başarıyor olsa da görüntü kalitesi anlamında yeterli hazzı yaşattığını söyleyemem. LG G4'ün kamerası ile çektiğim anı videolarımı izledim de ortalama veya yüksek ışık altında LG G4'ün tırnağı bile olamaz Note 7 :) Eğer video çekmek gibi hayalleriniz varsa bunun hayal aşamasında beklemesi gerekecek bir süre daha :)

Cihaz floresan gibi aydınlatmaların bulunduğu düşük tavan alanlarda ekranda dalgalanmalar yaratabiliyor. Ayarlar menüsünde bulunan tazeleme ayarı 50Hz olarak ayarlandığın bu sıkıntı minimum seviyedeyken 60Hz yapıldığında çoşuyor, aynı zamanda otomatik ayarda da oldukça başarısız. 50Hz kullanmaya mahkumsunuz. Ve bu şekilde video çekerken kazara floresana yakın bir açıyı çekmeye kalkarsanız videonun içine edebilirsiniz rahatlıkla. Yine de abarttığım kadar problem yaratmayacaktır, Mediamarkt gibi mağazalarda gerek kendi telefonum gerek ise stant ürünleri herhangi bir dalgalanma yaratmadı floresan aydınlatmalara doğrudan tuttuğum halde. Yalnızca yakın tavan - açık renk duvarların bulunduğu bir senaryoda saçmaladığını ve kullanıcıya video kamerada problem yarattığını belirtmek istedim. Güncelleme ile bu problem çözülebilir mi? Yüksek oranda evet. Peki çok mu gerekli? Bende hayır, çoğu senaryoda bu problemden etkilenmezsiniz zaten. Yani video kamerası yeterli düzeyde ancak çok başarılı olduğu söylenemez.

Fotoğraf Kamerası 48MP ile abartıldıkça abartıldı bildiğiniz üzere. Ancak elektronik ortamda yapılan iyileştirmelerin gerçek hayata çok da bir etkisi olmadığını hepimiz biliyoruz. 1750TL fiyata sahip olduğumuz ve bunun yüksek bir kısmının vergiden ibaret olduğunu bildiğimiz bir ortamda; 48MP rakamına bu kadar atlanılmaması gerektiğini zaten biliyoruz.

HDR veya sözde yapay zeka ayarı açıldığında 48MP özelliği devre dışı kalıyor. HDR veya yapay zeka olmadan çekilen fotoğraflar ise yeterinde başarılı sonuçlara ulaşmayabiliyor. Onu geçtim 48MP devre dışı bırakılıp çekilen bir fotoğraf ile standart bir fotoğraf arasında da; yakınlaştırdığınız halde belirgin bir fark oluşmuyor. 48MP hiç kullanmadım ve bu şartlarda kullanmam da anlayacağınız o ki.

Ürünün arka kamerası yüksek ışık altında zaten
oldukça başarılı. Düşük ışık altında ise gayet iyi sonuçlar veriyor. Ortamda herhangi bir ışık kümesi yakalayabilirseniz; sabit tutmak kaydıyla oldukça başarılı gece fotoğrafları çekebilirsiniz. Gece modu gerçekten güzel iş yapıyor. LG G4 de gece çekimlerinde başarılı ancak Note 7 ışığı kullanma anlamında net şekilde daha iyi. Ufak bir tripot kullanmanız halinde gece fotoğraflarınızda gözle görülür iyileşme sağlayabilirsiniz. Yani arka kamera fotoğraf anlamında beni üzmedi aksine vergilerin bu kadar arttığı bir dönemde 1750TL fiyata aldığım bir telefon için gayet iyi düzeyde.

Ön kameraya değinecek olursak Samsung A50 kadar başarılı değil ancak uzak da değil. Portre modunda arka planı yeterli kadar iyi bulanıklaştıramıyor sanki, geçişlerde sıkıntı var. IPhone X'de denedikten sonra Note 7'nin portre modu biraz gariban tarafta hissettirmedi değil.
Ön kamera genel anlamda
gayet yeterli seviyede, fena sonuçlar çıkarmıyor ancak benim beklentim biraz daha yukarılardaydı. Yine de bana sunacaklarını çok iyi şekilde bilerek, mağazalarda test ederek; diğer artıları nedeniyle ön kamerasına göz yumarak satın aldım :) Mutsuz muyum? Kesinlikle hayır, her türlü memnun ediyor ve fazlasıyla işimi görüyor.
Ancak ben Canon G2411 fotoğraf yazıcısına sahip biri olarak ön kameradan çektiğim fotoğrafları kafamda soru işareti olmadan fotoğraf kağıdına bastırmak isterdim. Şuan "Acaba bu resim, fotoğraf kağıdında kaliteli çıkar mı?" sorusunu sormak durumunda kalıyorum kendime. Bu fiyata memnun muyum? Memnunum kesinlikle.

• Parmak ve Yüz Okuyucu
Parmak okuyucu son derece hızlı çalışıyor. Işık hızında çalışıyor desem yeridir. Zaten çoğu telefonda parmak okuyucu çok hızlı çalışıyor. Samsung A50 gibi parmak okuma konusunda sıkıntı yaşatan rakiplerine kıyasla bu anlamda çok başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Yüz okuma da aynı hızda çalışıyor ve güvenli olduğunu söyleyebilirim. Eskiden Türkiye lokasyonundaki cihazlara Face ID özelliği sunulmazken yeni gelen bir güncelleme ile bu seçenek de aktif edildi. Xiaomi Note 7 zaten sürekli güncelleme alan bir model, 2 haftalık kullanımda bile 3-4 sistem güncellemesi aldım. Özetle güvenlik kısmında her şey kusursuz işliyor.

• Dahili Hoparlör ve Ses Yongası Performansı
Tek kanal dahili hoparlörü belirli bir seviyeye kadar yeterli kalitedeyken son ses düzeylerine yaklaşınca boğuklaşabiliyor. LG G4 kadar yüksek ses verebilse de son ses düzeyinde pek başarılı olduğu söylenemez.
Üst kısımda bulunan jack girişi ise alışılagelen bir konum değil, yine de alışmakta zorlanmadım aksine daha çok hoşuma gitti.
Ses yongasına gelecek olursak pek bir beklentim yoktu, bu sınıf ürünlerde ses yongasına pek önem verilmez çünkü.
Yine de kalite anlamında kulağımı doyurmayı başardı. Beats Solo 2 ile memnun kaldım, ses seviyesi ise oldukça yeterli geldi. LG G4'de bu kadar yüksek ses alamıyordum açıkçası. Aynı şekilde Samsung A50 de yüksek ses seviyelerine imkan tanıyor.

• Oyun Performansı ve Isınma Düzeyi
Oyunlarda takılma veya akıcılık anlamında bir problem yaşamadım hiç. Bütün oyunları rahatlıkla, performanslı bir şekilde oynadım. Direkt olarak güneş alan bir konumda değilseniz telefon pek ısınmıyor açıkçası. 2D tank oyunlarında telefon hiç ısınmıyor neredeyse. Oysa LG G4 elimi yakardı, yaydığı ısı anlamında çok memnun kaldım Note 7'den.

• Telefon Görüşmesi, Ahize, Mikrofon ve Wi-Fi Performansı
Ahizesinden gayet yeterli oranda ses geliyor. Ameliyatlı kulağımla bile her söyleneni çok net duyabiliyorum. Mikrofonu da her söylediğinizi karşı tarafa net bir şekilde aktarabilecek kalitede. Wi-Fi performansı ise gayet güzel, G4 ile bağlanmakta zorluk çektiğim bahçe koltuğumuzdan; Note 7 ile rahatlıkla bağlanabiliyorum. Bahçeden Wi-Fi'ye 3 çubuk ile bağlanabilmek güzel bir avantaj oldu benim için.
  • İşletim Sistemi ve Kullanılabilirlik
Bildirim ışığından dert yanan insanlar var, sağ alt kısımda olması doğru bir karar olmamış ancak benim için hiçbir önemi yok. Bildirimleri ses ile almayı tercih ediyorum veya bildirim alıp da geri dönmemekten bu kadar korkuyorsam mobil veriyi açmıyorum :) Beyninizden bildirim ışığı kavramı ise tamamen kayboluyor bu telefonu kullanmaya başladıktan sonra.

Telefon konuşmasındaki yankınlık sensörü düzgün çalışmıyor diyenler var. Bu sıkıntı, telefonu kulağında sabit tutmayan her insanda geçerli. Yine de sensör sağ üst kısımda bulunuyor haliyle kulak arkanıza daha yakın. Sol üstte bulunsa belki daha iyi sonuç verebilirmiş. Her şeye rağmen yapacağınız basit bir ayar ile bu zahmetten zaten kurtulabiliyorsunuz. "Telefon görüşmesinde güç düğmesi görüşmeyi sonlandırsın" ayarını kapatıyorsunuz ve bütün dertlerden kurtuluyorsunuz, her telefonda ilk yaptığım ayar budur zaten.

Adsız-1.jpg

Son düzenleme:
Yaklaşık 2-3 saattir incelemelerini izlerken, bu konuyla karşılaşıyorum :) Daha fazla araştırmama gerek kalmadı sanırım. Teşekkürler.

LG G4 telefonu her zaman yedek olarak saklamışımdır. Şu an elimde Redmi Note 7 mevcut. Yorumlaranızın çoğuna katılıyorum. Fakat bazı noktalara katılmadığımı belirtmek isterim.

Son düzenleyen: Moderatör:
G4 telefonu her zaman yedek olarak saklamışımdır. Şuan elimde Redmi Note 7 mevcut. Yorumlaranızın çoğuna katılıyorum. Fakat bazı noktalara katılmadığımı belirtmek isterim.
Görüş ayrılıkları mutlaka olacaktır :) Eğer kameralar veya batarya ile alakalıysa bu tip detaylar elle tutulur, net bir şekilde anlaşılabilir verilere dayansın - arkası boş kalmasın diye ayrı ayrı 2 konu daha açılacak; ana inceleme haricinde. Bunun dışında eklemek istediğin noktalar varsa belirtmenden çok memnun kalırım, alan kişiler için bu yorumlar çok önemli.
Ben de Redmi Note 6 Pro kullanıyorum, acaba satıp geçilir mi? :kararsız:
6 Pro da güncel ve ortalama ihtiyaçları karşılayabilecek seviyede bir model. Sırf bunun için ikinci elde değer kaybı yaşayıp sil baştan Note 7 almaya değmez bence.

Sana tavsiyem bir telefon alırken ihtiyacını karşılayacak bir model belirleyip; onu ölene kadar kullanman ve bu süreçte yeni çıkan modellere gönlünü kaptırmamak :)

Son düzenleme:
Görüş ayrılıkları mutlaka olacaktır :) Eğer kameralar veya batarya ile alakalıysa bu tip detaylar elle tutulur, net bir şekilde anlaşılabilir verilere dayansın - arkası boş kalmasın diye ayrı ayrı 2 konu daha açılacak; ana inceleme haricinde. Bunun dışında eklemek istediğin noktalar varsa belirtmenden çok memnun kalırım, alan kişiler için bu yorumlar çok önemli.

6 Pro da güncel ve ortalama ihtiyaçları karşılayabilecek seviyede bir model. Sırf bunun için ikinci elde değer kaybı yaşayıp sil baştan Note 7 almaya değmez bence.

Sana tavsiyem bir telefon alırken ihtiyacını karşılayacak bir model belirleyip; onu ölene kadar kullanman ve bu süreçte yeni çıkan modellere gönlünü kaptırmamak :)
Telefon ile ilgili yorumlarınızdan telefonun hoparlör sesine boğuk olduğunu belirtmişsiniz. Ben öyle bir problem görmedim. Hatta sizin yorumumuzun üstüne LG G4 ile kıyaslama yaptım. Herhangi bir ses kısmında bozulma veya boğuklaşma gibi olumsuz tarafı duymadım. Isınma konusunda açıkçası bir çok amiral gemisi üst seviye telefonları kullandım. Oyunda gayet her telefonda olduğu gibi ısınma oluyor. Fakat oyunda takılma ve donma gibi problem yok. Fakat ısınma özellikle parmak izi okuyucu ve üst bölge tarafında belirgin oluyor. Hatta elimi rahatsız dahi ediyor. Bu konu hakkında çevremde aynı cihazı kullanan arkadaş ile kıyaslamak istedim. Arkadaşımın telefonunda aynı şekilde ısınma durumu oldu. Anladım sorun sadede bende değil. Bunlar dışında yorumlarınıza katılıyorum. Özellikle batarya performansı için tercih ettiğim telefon olmuştur. Ekran süresi açık olarak 9 saat alıyorum.

Dahili mono hoparlör son düzeyde "Ben gidiyorum" demeye başlıyor :) Çoğu incelemede bu durumdan mutlaka bahsedilmiştir. İşinizi her türlü görüyor olsa da Samsung A50 gibi rakip modellerde böyle bir sıkıntı göremedim.

Isınma konusunda gelirsek senin de söylediğin gibi her telefon ısınır. Ancak Note 7 kabul edilebilir sınırın içerisinde her türlü, sabıkalı tarafta değil asla. Yukarıda örnek verdiğim gibi 2D Tank oyunları oynarken en ufak rahatsızlık duymadım. PUBG oynuyor olsam durum biraz farklı olabilirdi, bu noktada kullanılan kılıf da ele ulaşan ısının sömürülmesine katkı sağlayabiliyor. Ancak G4'e kıyasla sibirya kalır Note 7, bunu da aktarmadan geçmeyelim :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı