XMP açıldığında bilgisayar açılmıyor

yeetttt

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar sorunum çok sinir bozucu bir sorun olduğunu belirtmek isterim. Kısaca açıklayacağım, bilgisayarımı normal BIOS ayarlarında başlattığımda başlıyor, XMP ayarını profile 1 ayarına aldığımda 3 kez kapanıp BIOS ekranına giriyor ve ayarları defaulta çektiğimde sistemim açılıyor bu yardım edin çok kötüyüm.

Anakartım: B450M S2H M.2
İşlemcim: Ryzen 3 2200G.
Ekran kartım: RX 570 Nitro.
RAM'lerim: Apacer Panther 8 GB DDR4 3000MHz.
Samsung EVO 500GB SSD.
1 TB hard disk.
400W PSU.

Not: PSU sisteme ucu ucuna yetiyor bir şekilde 600W PSU alacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU ile alakası yok. O PSU her türlü yetiyor sistemine.

Marka ve model belirtmemiş nasıl bu kadar emin konuşuyorsunuz ki? Senelerdir kullanılan bir PSU ise günden güne üstün de yazan 400W gücü de veremez zaten ayrıca tam olarak 400W değildir o. O sisteme en kötü 500 - 600W kaliteli bir PSU lazım.

Marka ve model belirtmemiş nasıl bu kadar emin konuşuyorsunuz ki? Senelerdir kullanılan bir PSU ise günden güne üstün de yazan 400W gücü de veremez zaten ayrıca tam olarak 400W değildir o. O sisteme en kötü 500 - 600W kaliteli bir PSU lazım.

Kardeşim arkadaş Watt değerini söylemiş ve ben de o Watt değerine göre cevap verdim. Dediğim gibi efficiency sertifikasını da hesaba katacak olursak o sisteme 400 W her türlü yeterli.

Dediğin gibi markası dandik bir şey olduğu için aklımda değil şuan sistemin içinde hazır aldım. Sorunum daha büyük 3000mhz ram kullanamıyorum PSU'nun gücü mü yetmiyor diyorsunuz yani.

Kardeşim arkadaş watt değerini söylemiş ve ben de o watt değerine göre cevap verdim. Dediğim gibi efficiency sertifikasını da hesaba katacak olursak o sisteme 400W her türlü yeterli.

400W o sisteme yetmez dostum kaliteli +80 sertifikalı en kötü 500W bir tane PSU şart o sisteme.

Dediğin gibi markası dandik bir şey olduğu için aklımda değil şu an sistemin içinde hazır aldım. Sorunum daha büyük 3000MHz RAM kullanamıyorum PSU'nun gücü mü yetmiyor diyorsunuz yani.

Senin sorunun bana kalırsa anakart kaynaklı. Anakartının sitesini kontrol et bakalım güncel BIOS paylaşılmış mı?

400W o sisteme yetmez dostum kaliteli +80 sertifikalı en kötü 500W bir tane PSU şart o sisteme.

Senin sorunun bana kalırsa anakart kaynaklı. Anakartının sitesini kontrol et bakalım güncel BIOS paylaşılmış mı?
Güncel biosunu 3 4 ay önce kurdum hiç bir sıkıntı çıkmadı ondan önce de kullanamıyordum XMP desteğini. Psunun markasını buldum: Hiper PS-40 400W 12cm Fan Power Supply büyük ihtimalle psu diye düşünüyorum. Bazı oyunlarda sistem tam yük çalışırken mavi ekran veriyor ardından bios ekranına giriyor ve bios ekranında da Windows 10'un kurulu olduğu SSD'yi göremiyorum bilgisayarı kapatıp açtığımda sistem açılıyor.

Dikine gitmek istemiyorum ama dediğim gibi arkadaş ileride upgrade düşünmüyorsa her türlü o PSU ile devam edebilir. Evet belki arkadaşın kullandığı PSU arızalıdır sonuçta marka belli değil. Sorun da büyük ihtimalle anakartta. Overclock dahil O PSU'dan sistem güç çekse çekse maks. 360-370 civarı.

Güncel biosunu 3 4 ay önce kurdum hiç bir sıkıntı çıkmadı ondan önce de kullanamıyordum XMP desteğini. Psunun markasını buldum: Hiper PS-40 400W 12cm Fan Power Supply büyük ihtimalle psu diye düşünüyorum. Bazı oyunlarda sistem tam yük çalışırken mavi ekran veriyor ardından bios ekranına giriyor ve bios ekranında da Windows 10'un kurulu olduğu SSD'yi göremiyorum bilgisayarı kapatıp açtığımda sistem açılıyor.

Hiper alınmaz zaten dostum. Güç aşımı yapıyor olabilir PSU.

Dikine gitmek istemiyorum ama dediğim gibi arkadaş ileride upgrade düşünmüyorsa her türlü o PSU ile devam edebilir. Evet belki arkadaşın kullandığı PSU arızalıdır sonuçta marka belli değil. Sorun da büyük ihtimalle anakartta. Overclock dahil O PSU'dan sistem güç çekse çekse maks. 360-370 civarı.

Hiper alınmaz zaten dostum. Güç aşımı yapıyor olabilir PSU.
Anakartın nesi bozuk olabilir şuanlık her şeyi çalışıyor gözüküyor. Sadece mavi ekranlar dışında...

Geri
Yukarı