XMP Açınca Isınma Sorunu

bed0v1

Decapat
Daha fazla  
Bilgisayarım da BIOS'tan XMP özelliğini açınca hem işlemcide hem de ekran kartında yaklaşık 9-10 derecelik ısı farkı oluşuyor. Kapatmam veya açmam bir sıkıntı oluşturur mu?

Anakart: Gigabyte B450M S2H
İşlemci: R5 2600
Ekran Kartı: RX590
RAM: 2x8 Adata Gammix 3200MHz

Son düzenleyen: Moderatör:
Isinin artmasi normal, sonucta RAM'leri overclockluyorsunuz. Eger sistem cok yüksek sicakliktan kendini kapatmiyorsa sorun olacagini sanmiyorum.
Yanlış düşünüyorsunuz sistemin kendini sıcaklıktan kapatması işlemcinin yanmaya çok yaklaştığını gösterir. Aynı zamanda süreklı ısı degişimleri genleşme ve büzülmeyi beraberinde getirir. Sıcaklık dalgalanmaları yüzünden işlemci metal plaka üzerinde çatlamalar meydana gelebiliyor. 80-85 dereceden sonrası normal değildir.

Yanlış düşünüyorsunuz sistemin kendini sıcaklıktan kapatması işlemcinin yanmaya çok yaklaştığını gösterir. Aynı zamanda süreklı ısı degişimleri genleşme ve büzülmeyi beraberinde getirir. Sıcaklık dalgalanmaları yüzünden işlemci metal plaka üzerinde çatlamalar meydana gelebiliyor. 80-85 dereceden sonrası normal değildir.
Sizin dediginizi tabii ki ben de biliyorum. Ancak orada kastettigim, sistemin normal sekilde dogal olarak isinmasi. Özellikle yaz aylarinda normalden daha da fazla isiniyorlar iyi bir sogutma yoksa. Zaten sürekli yüksek sicaklikta calissa performansi yine düsecegi icin arkadas otomatik olarak XMP'yi geri alacaktir diye o kadar detayli yazmak istemedim.

Sizin dediginizi tabii ki ben de biliyorum. Ancak orada kastettigim, sistemin normal sekilde dogal olarak isinmasi. Özellikle yaz aylarinda normalden daha da fazla isiniyorlar iyi bir sogutma yoksa. Zaten sürekli yüksek sicaklikta calissa performansi yine düsecegi icin arkadas otomatik olarak XMP'yi geri alacaktir diye o kadar detayli yazmak istemedim.
Tabiki hocam ben şahsen Coolermaster ML240L soğutucum ile İ5 9600K işlemcimi 4.5 GHz'de kullanıyorum. Sıcaklıklar 80'i bile görüyor bazen oyun içerisinde. Bu birazcık sorun ama hem yaz ayları hemde kasa masamın altında o yüzdendir. Bende size sadece sıcaklık dalgalanmalarının çok sorun yarattığını söylemek istedim. Yoksa bilmediğinizden değildir estağfurullah tabiki en iyisini siz bilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı