XMP açmak anakarta zarar verir mi?

Zalplex

Centipat
RAM
GSKILL RIPJAWS 8X2 16GB 3200 MHz
Anakart
ASUS PRIME H510M-E
İşlemci
i5 11400F
Merhaba benim bir ay önce aldığım bir bilgisayarım var bilgisayarımda hep görüntü bozulmaları vs. gibi sorunlar bulunmaktaydı ekran kartı kablo gibi şeyler kontrol edilmesine rağmen sorun çözülmemişti. Bugün oyun oynarken bilgisayar dondu ve kasayı tuştan kapatıp açtığım zaman sorun çözüldü ardından tekrar kapatıp açtığımda 4-5 saniye ardından tekrar dondu RAM'lerden her daim şüphe ettim görüntü bozulmaları, kırmızı ekran vs. ve sanırım RAM'lerin helvasını yemek üzereyim bilgisayarı ilk aldığım günden beri olan bu sorunlardan dolayı RAM'in fabrikasyon olarak sorunlu olduğunu düşünmekteyim fakat aklıma bir şey takıldı. Bilgisayar geldiği ilk gün XMP açmıştım ve normal frekansı olan 3200'de kullanmaya başlamıştım. Acaba XMP açmak bir sorun teşkil eder mi?

Not: Bu donma işlemi esnasında kulaklıktan pat diye bir ses geliyor ve sesler tamamen kesiliyor klavye ve mouse ışıkları aynı zamanda kasanın fanları ve ışıkları çalışmaya devam ediyor. Aynı zamanda bilgisayarı gece kapatıp fişlerini çekmekteyim gece uzun bir sürenin ardında sabah bilgisayar açılırken aynı ses geliyor ve ASUS INCREDIBLE kısmında ekranda hızlı gidip gelme ve beyaz aralıklı çizgiler oluşuyor. PSU'da sorun olabilir mi?

Anakarta zarar verecek olsa neden öyle bir ayar koysunlar ki? O.C Yapmıyorsunuz sonuçta. Sadece kullanmanız gereken frekansa çekiyorsunuz.

Evet size kesinlikle hak veriyorum ve ben sistemimi garantiye yollayacağım RAM'lerimde bir sorun olabileceğini düşünmekteyim. Sizce sorun nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet size kesinlikle hak veriyorum ve ben sistemimi garantiye yollayacağım RAM'lerimde bir sorun olabileceğini düşünmekteyim. Sizce sorun nedir?

Kesin bir şey söylemek gerçekten zor. Herhangi bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bileşenleri teste sokabilirsiniz.

Sorunununuz ekran kartı gibi duruyor. Marka model ne? RAM sorunlu olsa ekranda görüntüde neden bozulmalar olsun ki?
ASUS DUAL RX6600 ve hocam ekran kartı garantiye gitti bir sorun yok denildi ek olarak ekran kartında bir sorun olsa görüntü gelirmiydi? Yanlış bilmiyorsam RAM'ler ekranda bozulamalara yol açabiliyor.

Kesin bir şey söylemek gerçekten zor. Herhangi bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bileşenleri teste sokabilirsiniz.

Hocam dediğim şu soğuk başlangıç olayına ne diyorsunuz peki? (bilgisayarı gece kapatıp fişlerini çekmekteyim gece uzun bir sürenin ardında sabah bilgisayar açılırken aynı ses geliyor ve ASUS INCREDIBLE kısmında ekranda hızlı gidip gelme ve beyaz aralıklı çizgiler oluşuyor. PSU'da sorun olabilir mi?)

Bilgisayar açılırken böyle şeylerin olması normal mi? bu olduktan sonra bilgisayarı tekrar kapatıp açınca bir sorun olmuyor sanki güç kaynağına ilk güç gelince bu oluyor ve bu donma olayını PSU'ya yorumladım fakat eğer PSU kaynaklı olsa sistem tamamen kapanır.
@Sir Benjamin @ItsAllGoodman

ASUS DUAL RX6600 ve hocam ekran kartı garantiye gitti bir sorun yok denildi ek olarak ekran kartında bir sorun olsa görüntü gelirmiydi? Yanlış bilmiyorsam RAM'ler ekranda bozulamalara yol açabiliyor.

Hocam dediğim şu soğuk başlangıç olayına ne diyorsunuz peki? (bilgisayarı gece kapatıp fişlerini çekmekteyim gece uzun bir sürenin ardında sabah bilgisayar açılırken aynı ses geliyor ve ASUS INCREDIBLE kısmında ekranda hızlı gidip gelme ve beyaz aralıklı çizgiler oluşuyor. PSU'da sorun olabilir mi?)

Bilgisayar açılırken böyle şeylerin olması normal mi? bu olduktan sonra bilgisayarı tekrar kapatıp açınca bir sorun olmuyor sanki güç kaynağına ilk güç gelince bu oluyor ve bu donma olayını PSU'ya yorumladım fakat eğer PSU kaynaklı olsa sistem tamamen kapanır.
@Sir Benjamin @ItsAllGoodman

İlk güç verdiğinizde olması sebebiyle bana da sorun PSU gibi geldi. Önce bir teste sokun sorun vermezse RAM'e geçeriz.

Varsa yakın arkadaşınızda vs. herhangi bir ekran kartıyla deneyin derim yine de. İşlemciniz ''f'' serisi olduğu için içinde GPU'da yok. Ama yine de emin olmak açısından RAM'leri tek tek deneyin derim. Önce birini sökün aynısı olursa takılı RAM'i söktüğünüzün yerine takıp deneyin.

Geri
Yukarı