XMP açmak anakarta zarar verir mi?

Zalplex

Centipat
RAM
GSKILL RIPJAWS 8X2 16GB 3200 MHz
Anakart
ASUS PRIME H510M-E
İşlemci
i5 11400F
Merhaba benim bir ay önce aldığım bir bilgisayarım var bilgisayarımda hep görüntü bozulmaları vs. gibi sorunlar bulunmaktaydı ekran kartı kablo gibi şeyler kontrol edilmesine rağmen sorun çözülmemişti. Bugün oyun oynarken bilgisayar dondu ve kasayı tuştan kapatıp açtığım zaman sorun çözüldü ardından tekrar kapatıp açtığımda 4-5 saniye ardından tekrar dondu RAM'lerden her daim şüphe ettim görüntü bozulmaları, kırmızı ekran vs. ve sanırım RAM'lerin helvasını yemek üzereyim bilgisayarı ilk aldığım günden beri olan bu sorunlardan dolayı RAM'in fabrikasyon olarak sorunlu olduğunu düşünmekteyim fakat aklıma bir şey takıldı. Bilgisayar geldiği ilk gün XMP açmıştım ve normal frekansı olan 3200'de kullanmaya başlamıştım. Acaba XMP açmak bir sorun teşkil eder mi?

Not: Bu donma işlemi esnasında kulaklıktan pat diye bir ses geliyor ve sesler tamamen kesiliyor klavye ve mouse ışıkları aynı zamanda kasanın fanları ve ışıkları çalışmaya devam ediyor. Aynı zamanda bilgisayarı gece kapatıp fişlerini çekmekteyim gece uzun bir sürenin ardında sabah bilgisayar açılırken aynı ses geliyor ve ASUS INCREDIBLE kısmında ekranda hızlı gidip gelme ve beyaz aralıklı çizgiler oluşuyor. PSU'da sorun olabilir mi?

Varsa yakın arkadaşınızda vs. herhangi bir ekran kartıyla deneyin derim yine de. İşlemciniz ''f'' serisi olduğu için içinde GPU'da yok. Ama yine de emin olmak açısından RAM'leri tek tek deneyin derim. Önce birini sökün aynısı olursa takılı RAM'i söktüğünüzün yerine takıp deneyin.

Yukarıda belirtmemişim ama tek tek deneme fikrinize katılıyorum. Başka RAM denemeden önce bunu yapmalısınız. Donma vs. nedeniyle ekran kartından oluşacağını sanmıyorum hocam. En fazla ekranda bozulmalara neden olacağını düşünüyorum.

Yukarıda belirtmemişim ama tek tek deneme fikrinize katılıyorum. Başka RAM denemeden önce bunu yapmalısınız. Donma vs. nedeniyle ekran kartından oluşacağını sanmıyorum hocam. En fazla ekranda bozulmalara neden olacağını düşünüyorum.
Hocam başka ram ile deneyemem maalesef ve RAM sanırım böyle sorunlara yol açmakta diye biliyorum görüntü bozulması vs.

Hocam başka ram ile deneyemem maalesef ve RAM sanırım böyle sorunlara yol açmakta diye biliyorum görüntü bozulması vs.

Hocam denemeden çözüme ulaştırmak zor. İnternet kafe veya bilgisayarcıdan isteyip birlikte test edebilirsiniz. Zaten RAM arızalıysa yeni almak zorundasınız. RAM'e Memtest86 ile test uygulayın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam denemeden çözüme ulaştırmak zor. İnternet kafe veya bilgisayarcıdan isteyip birlikte test edebilirsiniz. Zaten RAM arızalıysa yeni almak zorundasınız. RAM'e Memtest86 ile test uygulayın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam garantisi bulunmakta RAM'in ve ek olarak bu bilgisayari aldığım günden beri olabilen bir durun ilk zamanlarda görüntü bozulması şimdide sistem donup çöküyor sanırım RAM bozuluyor.

Şimdilik garantiye göndermek tek seçenek gibi görünüyor.
Sizce güç kaynağınsa bir problem olabilir mi ağır oyunları oynamama rağmen ne bir kapanma vs. olmuyor sadece uzun süre prizde durmadığı zaman bu olay oluyor ve bu Windows ekranında değil Anakart ASUS yazısında oluyor ben bunu sanırım uzun süre ardından pili kullanmayı bırakıp elektrik akımına geçmesine bağlıyorum.

Sizce güç kaynağınsa bir problem olabilir mi ağır oyunları oynamama rağmen ne bir kapanma vs. olmuyor sadece uzun süre prizde durmadığı zaman bu olay oluyor ve bu Windows ekranında değil Anakart ASUS yazısında oluyor ben bunu sanırım uzun süre ardından pili kullanmayı bırakıp elektrik akımına geçmesine bağlıyorum.

Yük altında kapanma falan yoksa sanmıyorum sorunun güç kaynağında olduğunu. Başka RAM ile denemek şart, donma, ekranda bozulmalar vs. nedeniyle.

PSU kaynakli olabilir ama VRAM kaynakli da olabilir gibi geldi. XMP'nin zarar vermekle bir alakasi yok.

Geri
Yukarı