XMP açmak sorun yaratır mı?

Gülmedim desem yalan olur. DDR4 standardı 2133MHz bir kere. 1600MHz DDR3 devrinde kaldı. Eğer aldığınız RAM cidden en yavaş 2133MHz ise zaten içinde onu yükseltecek bir XMP profili ile gelmez. Daha yüksek hızda aldığınız RAM'ler gereken hıza çıkaracak ayarlarla gelen bir XMP profili bulunduruyor. O sayede özelliklerde yazan hızlara ulaşıyorsunuz.
Soruya gelecek olursak, evet XMP'nin sorun yaratması mümkün, ancak önerilen ayarlar olduğu için manuel bir şey girmeden önce XMP'yi deneyin. Sorun yaşarsanız manuel olarak kutuda yazan sayılarla çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Ryzen kullanıyorsanız (o zaman DOCP oluyor bu profilin ismi o yüzden Intel işlemci kullandığınızı var saydım) DRAM timing calculator gibi yazılımlarla oynayıp daha düşük gecikmeli zamanlamalara ulaşabilmeniz de mümkün. Bildiğim kadarıyla Intel işlemciler için böyle bir yazılım yok henüz.

Ryzen kullanıyorum ve DOCP yazmakta önceki bilgisayarımda XMP yazmaktaydı ve o da Ryzen'di. Zataen DOCP profilinde çalışmakta hiç manuel denemedim.

Ryzen kullanıyorum ve DOCP yazmakta önceki bilgisayarımda XMP yazmaktaydı ve o da Ryzen'di. Zaten DOCP profilinde çalışmakta hiç manuel denemedim.
Kaç tane DOCP profili duruyor ve bilgisayar açılmadığında BIOS flashback mi yapmak zorunda kalıyorsunuz yoksa sadece stabilite sorunları var da bilgisayar açılıp Windows'a mı ulaşamıyorsunuz?
Zaten DOCP profilinde çalışmakta hiç manuel denemedim.
Burada ne demek istediniz anlayamadım, çalışmakta derken DOCP denediğinizi ve boot etmediğini mi söylemek istediniz?

Kaç tane DOCP profili duruyor ve bilgisayar açılmadığında BIOS flashback mi yapmak zorunda kalıyorsunuz yoksa sadece stabilite sorunları var da bilgisayar açılıp Windows'a mı ulaşamıyorsunuz?

Burada ne demek istediniz anlayamadım, çalışmakta derken DOCP denediğinizi ve Boot etmediğini mi söylemek istediniz?

1 Adet profil var. BIOS flashback değil sadece bilgisayarı kapayıp açıyorum. Evet DOCP ile bazen Boot etmiyor reset atınca ediyor bazen 1'ya da 2 kez kapayıp açmam lazım.

1 Adet profil var. BIOS flashback değil sadece bilgisayarı kapayıp açıyorum. Evet DOCP ile bazen Boot etmiyor reset atınca ediyor bazen 1'ya da 2 kez kapayıp açmam lazım.
İşlemciniz neydi? İşlemcide OC profili veya manuel herhangi bir ayar kullanıyor musunuz? DOCP ile ulaşmaya çalıştığınız hızlar neler? DRAM Timing Calculator ile aslında doğru hızda ayarları yapıp kendiniz girseniz bir şansınız olabilir ancak kendim de denemedim, tam olarak nasıl kullanılıyor bilmiyorum o yüzden ancak birkaç tane İngilizce güvenilir kaynak atabilirim, başka yardımcı olabileceğim pek bir şey olmaz.

İşlemciniz neydi? İşlemcide OC profili veya manuel herhangi bir ayar kullanıyor musunuz? DOCP ile ulaşmaya çalıştığınız hızlar neler? DRAM timing calculator ile aslında doğru hızda ayarları yapıp kendiniz girseniz bir şansınız olabilir ancak kendim de denemedim, tam olarak nasıl kullanılıyor bilmiyorum o yüzden ancak birkaç tane İngilizce güvenilir kaynak atabilirim, başka yardımcı olabileceğim pek bir şey olmaz.

3700X ASUS'u enhancer modundan kullanıyorum onu da. Kaynakları atarsanız incelerim.

Geri
Yukarı