XMP için Intel işlemci almak mantıklı mı?

Makaleler
1
Yer
Ásgard
Daha fazla  
Meslek
Part time God of wisdom, poetry, death, divination, and magic
F/P konusunda 3 aşağı 5 yukarı (Aralarında 50-100 TL fiyat farkı olabilir.) aynı seviyede Intel ve AMD işlemci arasından Intel'i yani XMP desteği olanı seçmek mantıklı mı?

Old school overclock yapmak ile XMP arasında dağlar kadar fark var mı?

Old school overclock yapmak ile XMP arasında dağlar kadar fark var mı?
Evet var. XMP veya D.O.C.P Her şeyi ayarlıyor. Sadece RAM frekansı seçip kaydedip BIOS'tan çıkıyorsunuz ve RAM'iniz seçtiğiniz frekansa en uygun değerlerde çalışmış oluyor. 3200MHz RAM'lerimi hiç bir ayar yapmadan D.O.C.P ile 3600MHz çalıştırıyorum.

AMD kullanıyorum XMP seçeeği var benim BIOS'ta MSI B450M'a Pro Max 4133MHz'ye kadar destekliyor.

Intel ile 2666 barajını geçebiliyor muyuz f serisi işlemcilerde veya o.c. yapılmayanlarda?
F serisinin tek eksiği dahili grafik birimi o kadar. Başka bir kısıtlaması yok. Z serisi anakart ile işlemcinin IF değerine bağlı olarak 5000MHz bile yapabilirsiniz.

AMD işlemcilerde 3800MHz üstünde IF parçalanır bu yüzden 3733MHz üstüne çıkmayın.

Evet var. XMP veya D.O.C.P Her şeyi ayarlıyor. Sadece RAM frekansı seçip kaydedip BIOS'tan çıkıyorsunuz ve RAM'iniz seçtiğiniz frekansa en uygun değerlerde çalışmış oluyor. 3200MHz RAM'lerimi hiç bir ayar yapmadan D.O.C.P ile 3600MHz çalıştırıyorum.
AMD kullanıyorum XMP seçeeği var benim BIOS'ta MSI B450M'a Pro Max 4133MHz'ye kadar destekliyor.
AMD'de de XMP desteği var RAM'den bahsediyorsanız. Adı farklı sadece. AMD BIOS'unda D.O.C.P diye geçiyor ama mantık aynı. Elle bir şey yapmıyorsunuz yani RAM neyi destekliyorsa ayarlayabilirsiniz.

1- Bütün RAM'lerde DOCP yapılabiliyor mu?

2- DOCP sadece ASUS anakartlarda var sanırım. AMD sistem toplarken ASUS markası 1-0 önde o zaman. Haksız mıyım?

2- DOCP sadece ASUS anakartlarda var sanırım. AMD sistem toplarken ASUS markası 1-0 önde o zaman. Haksız mıyım?
Hayır tüm anakartlarda var dostum. XMP desteği olan tüm RAM'ler aynı zamanda D.O.C.P destekli. Anakartlar da aynı şekilde şu an hepsinde var zaten.

Bir tane XMP 2 destekli 3000 MHz RAM ve 1 tane de 2133 MHz XMP desteği olmayan RAM'a sahiptim ama 2'sini de sorunsuz bir şekilde 3000 MHz'de kullanıyordum.
Bence ASUS falan marka adı önemli değil önemli olan desteklediği teknoloji. Marka sadece kart dizaynı sıcaklığı gibi konularda fark yaratır bana göre.

Yeni konular

Geri
Yukarı