XMP sonrası mavi ekran

mertÇ.

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, benim RAM'im HyperX 8 GB 3200MHz CL18. XMP Profil 1 açtığımda 2993 MHz olarak çalışıyor, bunu sonradan fark ederek XMP'nin profil 2 de 3200MHz cıktıgını gördüm, bu seçeneğe alıp bilgisayarı başlattım fakat bir 10 dk sonra PC mavi ekran yedi, sebebini anlayamadım.

Ryzen işlemciler 2993 MHZ stabil olarak çalışıyor, 2993 MHZ hızına alarak devam ediniz.
Fakat en son mesela technopat ryzenlı 3600mhz ramlı bilgisayar topladılar ve o mhz kullanıyorlar.
@enes.wtp Verdiğin bilginin doğruluğundan emin değilim. Kaldı ki adamın sisteminde ryzen işlemci olduğunu nereden biliyorsun? Mert dostum değerleri manuel olarak girmeyi dene :) .
Eve gelince deneyip bilgi vereceğim.

Fakat en son mesela technopat ryzenlı 3600mhz ramlı bilgisayar topladılar ve o mhz kullanıyorlar.

Eve gelince deneyip bilgi vereceğim.
Anakart destekliyordur. Ryzen işlemciler maksimum 2993 MHz'de stabil çalışıyor, kendileri de belirtiyorlar zaten bu durumu. Kendimden örnek vereyim 2666 MHz RAM bulunmakta sistemimde, XMP açtığımda 3000 MHz'ye çekiyor frekansı ve zaman zaman monitörüm görüntüyü kesiyor. Manuel olarak 2933 MHz'ye ayarladığım da bir problem yaşamıyorum. Şimdi elimde 3200 MHz RAM olsaydı ve 3200 MHz'ye çekseydim yine problem yaşamayacaktım çünkü anakartım maksimum 3200 MHz destekliyor. Yanlışım varsa düzeltin.

Anakart destekliyordur. Ryzen işlemciler maksimum 2993 MHz'de stabil çalışıyor, kendileri de belirtiyorlar zaten bu durumu. Kendimden örnek vereyim 2666 MHz RAM bulunmakta sistemimde, XMP açtığımda 3000 MHz'ye çekiyor frekansı ve zaman zaman monitörüm görüntüyü kesiyor. Manuel olarak 2933 MHz'ye ayarladığım da bir problem yaşamıyorum. Şimdi elimde 3200 MHz RAM olsaydı ve 3200 MHz'ye çekseydim yine problem yaşamayacaktım çünkü anakartım maksimum 3200 MHz destekliyor. Yanlışım varsa düzeltin.
Galiba anakartım desteklemiyor demek istedin anakartım destekliyor MSI B450M GAMİNG PLUS

Dostum fikrinin sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. 3000Mhz XMP ile çalışan ramimi 3400 yaptım hala sağlık kullanıyorum. Kaldı ki piyasada 3K ve üstü Mhz değerine sahip sistem kaynıyor. Bu kadar sorunlu olsa toplamazlardı. Burada neyi tartışıyor bilmiyorum ama Ryzen'da yüksek Mhz yüksek hız demek adamlar niye belli bir sınır koysun. 5. nesil ryzenlerde 5K Mhz desteği bile var...

Galiba anakartım desteklemiyor demek istedin anakartım destekliyor MSI B450M GAMİNG PLUS
Evet anakartın desteklemiyor diye düşünmüştüm ama öyle değilmiş.
Dostum fikrinin sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. 3000Mhz XMP ile çalışan ramimi 3400 yaptım hala sağlık kullanıyorum. Kaldı ki piyasada 3K ve üstü Mhz değerine sahip sistem kaynıyor. Bu kadar sorunlu olsa toplamazlardı. Burada neyi tartışıyor bilmiyorum ama Ryzen'da yüksek Mhz yüksek hız demek adamlar niye belli bir sınır koysun. 5. nesil ryzenlerde 5K Mhz desteği bile var...
Evet 3. nesil sonrası için haklısınız. Arkadaş işlemcisini belirtmediği için 2. nesil üzerinden örnek verdim. Benim hatam.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı