XP Çok Yavaş Format Sorunu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Halil Gökhan

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba Technopat ailesi. Sizlere yakın zamanda aldığım hatanın sebebini sormak istiyorum.

Format atmayı biliyorum orada sıkıntı yok.

Bilgisayarımın özelikleri şunlar;

• - Anakart:Asus P5VD2-VM (8 yıllık)
  • - Ram:Kingston 2x2gb DDR2 667MHZ (2.5 yıllık)
  • - Ekran kartı: Sapphire radeon HD4850 1gb 256bit (2.5 yıllık)
  • - İşlemci: Intel Core 2 Duo 2.0ghz 2CPU (8 yıllık)
  • - DVD-ROM: baya eskidi oda 8 yıllık
  • - Harddisk: Maxtor 300gb 8 yıllık eskidi baya.

Şimdi sistemim bunlar ve 8 yıldır sadece xp format atıyorum. Win 7 denedim. Çok yavaş yükleme ekranına geliyor sonrada yavaş format atıp, yavaş çalışıyor.

Yine pc kasmaya başladı. Uğraşasım yok formatı atacağım fakat format cd'mi taktım,yükleme yapmak için bir tuşa basın dedi bastım (normal şeyler) fakat bugün ilk defa bir şey oldu.Ona tıkladım ve öyle kaldı. Ellemedim kendisi geçti (2 dk sonra).

Mavi ekranımız geldi sonra altta başladı windown şunu yüklüyor bunu yüklüyor diye.Tama hep bunları diyor fakat yine ilk defa bir şey ile karşılaştım. Tam 1 saat boyunca o ekranda bir şeyler yükledi ve çok yavaş yükledi. Bende kapadım pc. Yeniden açtım konuyu yazıyorum :)

Format CD'mi internet cafeden kırılmış olarak yazdırıp alıyorum 8 yıldır. Normalde çalıştı attı fakat bu aralar çok yavaş atmaya çalışıyor.

Ayrıca 2 adet cd var biri 2010 da yazdırdım birini 1.5 yıl önce felan. İkisi de aynı şeyi yapıyor.

• Ne yapmam gerekiyor ?
  • Hata size DVD-ROM eskidiği için olabilir mi ?
  • Yoksa Harddisk mi eskidi ?
Yardım ederseniz sevinirim.

İyi günler Technopat ailesi...

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba benimde pc antika malesef win xp kullanıyorum. 3 sene önce aldığımızda win 7 ultimate yüklüydü şimdi hiç atılmıyor sizin dediğiniz gibi kurulum ekranında kalıyor çok yavaş resmen donuyor. HDD den kaynaklanıyor olabilir. Dvd'den sanmıyorum sonuçta HDD'ye format atıyoruz ve yazılımsal okuma-yazmada sorun çıkarıyor.

@MF'ın dediği gibi HDD çöp olmuş artık. SSD ve yanında eski sistem olduğu için 500 gb Bir HDD alın. Yaklaşık 300-400 TL tutar.

Bence eğer bütçeniz varsa o kasayı çöpe atıp yeni bir sistem kurmalısınız. Bütçeniz çok düşükse APU sistem kurabilirsiniz. :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı