XPG 16 GB 3600 MHz RAM Nasıldır?

@Tolga Samet Yanlış anlamadıysam free test bellek boyutunu aştığım için test edemiyorum? Nereden test edebilirim. 3200Mhz'e ayarlı ramler...

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    65,2 KB · Görüntüleme: 31
@Tolga Samet Boot'a geçiş yapıyorum fakat bir şeyi boot edemiyorum tıkladığım an donuyor :) .
Testleri durdurdum sonsuza kadar gidiyor mu bu böyle? Nedir durum sence?
Bu rehberde recep hocanın bahsettiği testi yapsam kafi mi ?
@Tolga Samet Dostum bahsettiğin 3600Mhz için 18-22-22-22-42 bu değerleri hangi girdilere giricem işaretleyip üstüne yazarsan çok sevinirim. Alışamadım hala :). 3200Mhz'de CL değişmeden voltaj vermeden stabil çalıştı bu arada.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    225,7 KB · Görüntüleme: 25
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    76,4 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:
@ClickClickBumBe Biraz voltajla halledilir. Amaç frekans arttırmak değil zaten. Ayrıca D41'in overclock sonuçları pek iç açıcı görünmüyor, tüm modellerine bakmadım ancak genel olarak fazla voltaj istiyor düşük gecikmeler için. Eğer overclock için alınacaksa Micron E-die veya Samsung B-die harici tercih edilmemeli bana kalırsa.
Haklısınız ancak D41 görünüm açısından’da ön planda ve 1.35V ile’de güzel işler başarabilir arada 50-60₺ gibi bir fark var ve D41 daha iyi kalitede olduğu söyleniyor sitede.

@curiousoftech Elimde aynı modelden var, pek iç açıcı durmuyor bana denk gelen. İçerisindeki Samsung B-die göstermelik konulmuş gibi. Eğer o RAM'lere sahipsen ilk olarak aşağıdaki programlarla hangi çiplere sahip olduğunu öğren.

Bu önemli bir bilgi :) Aynı durumu Corsair Vengeance RGB Pro'da fark ettim. Sanki bildiğimiz B-Die gibi değil, OC kapasitesi daha düşük. İnternette birkaç kişi daha aynı şeyden bahsetmiş. Ya da arkadaşın örneğinde gördüğümüz gibi firmalar 3000Mhz olan kitleri OC ile 3200 CL16 olarak piyasaya sürüyor, zaten yükseltilmiş belleği 3600'e yükseltmek de hayli zor oluyor tabi. Bu tamamen benim subjektif tahminim.

Bende XPG D60G 16GB(2x8) 3200MHz CL16 kit var, Hynir CJR zarlarını kullanıyor. Yakın zamanda güvenli limitlerde bir OC denemesi yapacağım, Ryzen 3600 ile sorunsuz çalışıyorlar şuan.

Son düzenleme:
@cleancoder Piyasaki çoğu RAM temel 2133 veya 2666 Mhz hızlarla çalışıyor. Fakat firmalar XMP ile bunu 3000, 3200, 3600Mhz yapıyorlar. Yani hali hazırda 3200Mhz OC'lu olduğu için OC edemezsin diye bir kaide yok :) .

@cleancoder Piyasaki çoğu RAM temel 2133 veya 2666 Mhz hızlarla çalışıyor. Fakat firmalar XMP ile bunu 3000, 3200, 3600Mhz yapıyorlar. Yani hali hazırda 3200Mhz OC'lu olduğu için OC edemezsin diye bir kaide yok :) .

Evet bunu kast ettim, tabi ki OC edilebilirler ama 3600Mhz CL16 bir RAM ile 3000Mhz CL16 arasında ciddi fark olduğunu düşünüyorum, yanlış mıyım? Fiyat farkı zaten var ama sizin dediğiniz olan daha çok 3000-3200Mhz olanlarda yapılıyor diye tahmin ediyorum.

@cleancoder Ciddi bir fark yok. Fakat CL16 3600Mhz alınmayan RAM'lerin çoğu bu değere OC edilirken sorun çıkarıyor. Ben CL16 3400Mhz kullanıyorum. CL16 3000Mhz iken overclock ettim.

Yani 3600Mhz CL16 yapılırken sorun çıkarıyorsa demek ki aralarında fark var, onu söylüyorum bende :) Gerçekten 3000-3200 değerli bellekleri o hıza ve gecikmeye ayarlamak zor. Bendeki Hynix CJR zarlara sahip bakalım nereye kadar gidebilecek, CJR için iyi diyorlar ama daha fırsat bulup deneyemedim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı