XPG Spectrix D41 RAM nasıl OC edilir?

mertlev

Hectopat
Merhaba ürün 3200 MHz CL16, çipleri Micron F-die.
3733 CL18 de sorunsuz çalıştırabildim, ama bu çiple 3600 CL16 yapılabilir mi? Olursa hangi değerleri girmeliyim 3600 CL16 için?

@BerkayZ87 hocam sizin rehberinizi falan okudum ama Micron F die ile ilgili bilgi bulamıyorum bana yardımcı olma şansınız var mı?

@William Butcher Hocam sen yardımcı olabilirmisin?

Son düzenleme:
@William Butcher, merhaba hocam işlerim vardı yazamadım o yüzden, Memtest86 sonuna kadar yaptım yaklaşık 3-4 saat, hepsini Pass geçti ve TestMem5 programında 10 cycle da 1 saat civarı olan testte de tek bir error almadım, bu test olurken HWiNFO sensörler kısmından da takip ettim orada da bir error gözlemlemedim aşağıdaki değerler ile:

DRAM frekans: 3733 MHz.
Fclk: 1867.
Çip: Micron F-die

CL: 16.
tRCD: 22 ( daha aşağısında 50.dakikada error veriyor çip kalitesi işte )
tRP: 20.
tRAS: 28.
tRC: 70 ( daha önce 86 idi )
tRFC: 800 ( bu değer normale göre bayağı yüksek ama stokta 1029 idi)
tRRD_S: 7
tRRD_L: 7
tFAW: 49.
Voltaj: 1.41v ( umarım Micron F-die çip uzun süre bu voltajda çalışmaktan zarar görmez bu konu hakkında bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim. ).

Diğer değerleri Auto bıraktım.
Bu değerler özellikle sondan 5 tanesi çok daha fazla düşebilirdi diye hissediyorum ama daha fazla uğraşmak istemedim.

Tüm değerler de şu şekilde:

1681073949643.png

XMP açık bir şekilde 3200 CL16 AIDA64 sonuçları şu şekilde:

1681073990912.png

En son durumda yakaladığım stabil değerler ile ise durum bu şekilde:

1681074020009.png

@Enes Tutar size de paylaşacağımı söylemiştim hocam buyurun ama değerleri test ede yanıla kendiniz oluştursanız çok daha sağlıklı olur çünkü her çipin -çip aynı olsa bilse- bin kalitesi aynı olmadığından dolayı aynı değerlerde sizde error verebilir atıyorum 40. dakika da.

Son düzenleme:
@William Butcher, merhaba hocam işlerim vardı yazamadım o yüzden, Memtest86 sonuna kadar yaptım yaklaşık 3-4 saat, hepsini Pass geçti ve TestMem5 programında 10 cycle da 1 saat civarı olan testte de tek bir error almadım, bu test olurken HWiNFO sensörler kısmından da takip ettim orada da bir error gözlemlemedim aşağıdaki değerler ile:

DRAM frekans: 3733 MHz.
Fclk: 1867.
Çip: Micron F-die

CL: 16.
tRCD: 22 ( daha aşağısında 50.dakikada error veriyor çip kalitesi işte )
tRP: 20.
Tıraş: 28.
Trc: 70 ( daha önce 86 idi )
Trfc: 800 ( bu değer normale göre bayağı yüksek ama stokta 1029 idi)
Trrd_s: 7
Trrd_l: 7
Tfaw: 49.
Voltaj: 1.41v ( umarım Micron F-die çip uzun süre bu voltajda çalışmaktan zarar görmez bu konu hakkında bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim. ).

Diğer değerleri Auto bıraktım.
Bu değerler özellikle sondan 5 tanesi çok daha fazla düşebilirdi diye hissediyorum ama daha fazla uğraşmak istemedim.

Tüm değerler de şu şekilde:

Eki Görüntüle 1734270

XMP açık bir şekilde 3200 CL16 AIDA64 sonuçları şu şekilde:

Eki Görüntüle 1734271

En son durumda yakaladığım stabil değerler ile ise durum bu şekilde:

Eki Görüntüle 1734272

@Enes Tutar size de paylaşacağımı söylemiştim hocam buyurun ama değerleri test ede yanıla kendiniz oluştursanız çok daha sağlıklı olur çünkü her çipin -çip aynı olsa bilse- bin kalitesi aynı olmadığından dolayı aynı değerlerde sizde error verebilir atıyorum 40. dakika da.
Güzel olmuş ama tWR için 26 biraz fazla düşürmeyi deneyebilirsiniz, tRTP'i de 12-13 deneyebilirsiniz uğraşmak isterseniz.

1.41V fazla bir voltaj değil sorun olmaz.

Hocam tWR kaç girebilirim mesela?

Konudan biraz zaman geçmiş fakat bir şey soracağım bende de XPG 3200 RAM'ler var ve XPG de sizinle birebir aynı değerleri alıyorum yani okuma-yazma-kopyalama olarak. Başka 3200MHz XPG RAM'lerde bile okuma-yazma-kopyalama değerleri bariz yüksek bunun nedeni nedir anlamadım. 3200MHz RAM'lerde benim kadar düşük hızlara sahip ilk defa sizde görüyorum aslında benim RAM'ler XPG D 30 Micron F die model olarak aynı gözükmesede Micron F die birebir sizinle aynı bundan mı kaynaklanıyor acaba?

Geri
Yukarı