Çözüldü XPG SX6000 PRO M.2 SSD düşük hız

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Alcatraz Tetik

Hectopat
Yer
System32
Daha fazla  
Meslek
Tarihçi
Merhaba, anakartımın 2 adet M.2 slotu bulunmakta, SSD'mi 2. slotta kullanıyorum (aşağıda olan), 2. M.2 slotum gen3 X4 ( PCI-e 3.0 X4) hızını destekliyor, XPG SX6000 PRO SSD gen3 X4 hızını desteklediğini biliyorum ancak. Teoride 2100 Mbps yazma, 1400 Mbps okuma almam gerekirken atmış olduğum görsellerdeki gibi 1900 Mbps yazma, 1034 Mbps okumayı geçemedi, defalarca test ettim ama nafile.​
O nedenle SSD' mi çıkarıp (üstteki) gen4 X4 ( PCI-e 4.0 X4) taktığımda ise 2098 Mbps yazma, 1500 Mbps hızlarını geçti (maalesef fotoğrafını çekemedim)​

1. BIOS, chipset tüm sürücülerim güncel.
  2. SSD sıcaklığı boşta 35 derece, yükte 45 50 dereceyi geçtiğini göremedim.
  3. 2 fotoğraf iyi çıkmamış kusura bakmayın.
  4. (Harddiski çıkarıp denedim tüm sonuçaları almamda bir etkisi yoktur SATA portları boştu.)
  5. SATA modu (AHCI)
  6. NVMe RAID mode (disabled)
  7. Fotoğraftaki okuma yazma hızları 2. slota (PCI-e 3.0 X4) aittir.
  8. Adata SSD toolbox indirip gerekli ayaları yaptım SSD'yi optimize ettim, Firmware güncellemesi yapmak istediğimde sürümünüz güncel dedi.
  9. Sistemi 3 ay önce topladım.
  10. Windows 10 Pro orijinal (son sürüm)
  • Sistem özellikleri şu şekilde;
  • AMD Ryzen 7 3700X.
  • EVGA RTX 2060 Super XC Ultra.
  • ASUS ROG B550 F GAMING Wi-Fi.
  • XPG Spectrix D60G CL16 3200 MHz RAM.
  • XPG SX6000 PRO 512 GB M.2 SSD.
  • Seagate Barracuda 1TB 7200 RPM harddisk.
  • Thermaltake TR2 s 750W 80 Plus PSU.
Sorun anakartta mı? SSD'de mi? Yoksa ortada bir sorun yok mu anlamadım. İleride bir PCI-e 4.0 SSD alacağım için ve işlemciye yakın olup ısınacağından şu anki SSD'yi üst slota takmak istemiyorum.
Yardımlarınız için simdiden teşekkürler...

Dosya Ekleri

• 20201023_151131.jpg
    20201023_151131.jpg
    231,7 KB · Görüntüleme: 54
  • 20201023_151158.jpg
    20201023_151158.jpg
    218,4 KB · Görüntüleme: 56
  • CrystalDiskMark_7.0.0_x64_ADMIN_23.10.2020_12_55_38.png
    CrystalDiskMark_7.0.0_x64_ADMIN_23.10.2020_12_55_38.png
    12,6 KB · Görüntüleme: 51
  • CrystalDiskMark_7.0.0_x64_ADMIN_23.10.2020_14_15_27.png
    CrystalDiskMark_7.0.0_x64_ADMIN_23.10.2020_14_15_27.png
    9,8 KB · Görüntüleme: 64
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Zaten en yukarıda yazdığım gibi HDD'yi çıkarıp denediğim yazıyor.

Artık çok sorun etmiyorum okuma yazma hızları yeterli gibi. Etrafıma sorduğumda da o kadar kayıp olabilir dediler.

Sorun mu onu bile anlayabilmiş değilim açıkçası 😅

Yardımlarınız için Teşekkürler...
Hocam bence Asus yetkili servisle görüşün. Ayrıca SSD firmasıyla da görüşün. Parçaları sipariş ettiğiniz online mağaza yetkili servisiyle de görüşün. Yabancı diliniz varsa yurtdışı Asus yetkili servisi de arayabilirsiniz veya Asus'un yabancı forumuna sorununuzu belirtebilirsiniz. Diğer M2 slotunda bir arıza olabilir. gen3 destekli bir SSD gen3 slotunda beklenen değerleri karşılaması lazım.
Hocam biraz daha araştırdım ve sorununuz muhtemelen. 2. HDD'den kaynaklı 2. M.2 slotu gen3 X4 HDD ile aynı veri yolunu paylaşıyor:

Eki Görüntüle 714357

Yukarıdaki diagrama göre chipsetten CPU'ya 1 tane PCIe 3.0 x4 bağlantısı var. Bu da M2 SSD'yi kısıtlıyor olabilir. HDD'yi çıkarıp testi bir de öyle deneyin.
Test

Yukarıda yeni bir ek bilgi paylaştım.
Yeni Chipset Sürücileri ile düzeldi.
  • bir M2 slotunuz gen3 X4 ( PCI-e 3.0 X4) hızını destekliyor
  • diğeri gen4 X4 ( PCI-e 4.0 X4)
gen4 zaten gen3 ten hızlı olduğu için sanırım sorun yok.

anakartın özellikler sayfası da belirtiyor zaten bir M2 doğrudan CPU'ya bağlı, diğeri chipsete.

Şu sitede de detaylı bir inceleme yapmışlar. PCIe 4.0 ve PCIe 3.0 olarak SSD'leri karşılaştırmışalr.

Son düzenleme:
  • bir M2 slotunuz gen3 X4 ( PCI-e 3.0 X4) hızını destekliyor
  • diğeri gen4 X4 ( PCI-e 4.0 X4)
gen4 zaten gen3 ten hızlı olduğu için sanırım sorun yok.

anakartın özellikler sayfası da belirtiyor zaten bir M2 doğrudan CPU'ya bağlı, diğeri chipsete.

Şu sitede de detaylı bir inceleme yapmışlar. PCIe 4.0 ve PCIe 3.0 olarak SSD'leri karşılaştırmışalr.

Yani SSD'im gen3 X4 hızını destekese bile anakartımın gen3 X4 ( PCI-e 3.0 X4) veri yolu chipsetten geçtiğinden dolayı 2100 Mbps 1400 Mbps teori değerlerinin biraz daha altında alıyor olmam normal değil mi?

Makaleyi okuyacağım, teşekkürler.

Dosya Ekleri

• CrystalDiskMark_7.0.0_x64_ADMIN_23.10.2020_14_15_27.png
    CrystalDiskMark_7.0.0_x64_ADMIN_23.10.2020_14_15_27.png
    9,8 KB · Görüntüleme: 43
Hocam ben de pek fazla bilgim yok bu ama şimdi XPG'in sitesinden ürününüzü buldum. Ürününüz zaten gen3 NVMe. gen4 NVMe SSD'ler zaten çok pahalı. Maks okuma 2100MB/s , yazma 1500MB/s gibi değerler belirtilmiş. Bunları da maks. olarak belirtmişler zaten siz de 2100'ü görmüşsünüz. gen3 ve gen4 slotu farkı gen3 destekli NVMe SSD için bu kadar fark eder mi bilgim yok. Belki alttaki slota taktığınızda daha fazla ısınıp biraz yavaş performans göstermiş olabilir. Asus B550-F ankartlarda M2 bağlantı noktalarına soğutuculu olarak mı taktınız? Bazı forumlarda gen4 bağlantının direk CPU'ya bağlantısı olduğu için daha iyi performans gösterdiğini belirtmişler. Size tavsiyem Hem SSD aldığınız firmadan hem de Anakart firmasından sorunu detaylıca açıklamalarını isteyiniz. Özellikle Asus'u arayıp bilgi alın ki diğer M2 slotunuzun daha yavaş olması normalmiymiş öğrenin. Bu konuda daha bilgili olacaklardır elbette. Bu bilgileri bizimle de paylaşırsanız sevinirim.

Ürünümün 2100 MB okuma 1400 MB yazması var gen 3 X4 destekliyor teoride.

Baya bir araştırdım ama maalesef ki bu bir sorun mu değil mi anlayabilmiş değilim.
Çünkü başka konu başlıklarını incelediğimde hiç böyle bir duruma
Rastlamadım.

Yabancı forumlarda araştırdığımda gen 3 X4 slotunun chipset köprüsünden geçtiğini ve bant genişliğinde bazı sınırlamalar "olabilceğini" söylemişler.

Evet anakartın özel soğutucuları mevcut.
En üstteki mesajımda belirttiğim gibi herhengi bir sıcaklık sorunu yok.

ASUS'un teknik desteğini daha önce başka nedenlerden kullanmıştım, lakin pek memnun kaldığımı söyleyemem. Alakasız cevaplar ile sadece mağdurları meşgul ettiklerini gördüm maalesef.

Aklıma gelen her yolu denedim ana mesajımda olduğu gibi kontrol ettiğim her şeyi yazdım, her türlü forum ve siteden araştırdım ancak bir türlü anlayamadım. Bu bir sorun mu sorunsa neden kaynaklı vs.

Hocam bence Asus yetkili servisle görüşün. Ayrıca SSD firmasıyla da görüşün. Parçaları sipariş ettiğiniz online mağaza yetkili servisiyle de görüşün. Yabancı diliniz varsa yurtdışı Asus yetkili servisi de arayabilirsiniz veya Asus'un yabancı forumuna sorununuzu belirtebilirsiniz. Diğer M2 slotunda bir arıza olabilir. gen3 destekli bir SSD gen3 slotunda beklenen değerleri karşılaması lazım.
Hocam biraz daha araştırdım ve sorununuz muhtemelen. 2. HDD'den kaynaklı 2. M.2 slotu gen3 X4 HDD ile aynı veri yolunu paylaşıyor:

amd-b550-chipset-block-diagram.png

Yukarıdaki diagrama göre chipsetten CPU'ya 1 tane PCIe 3.0 x4 bağlantısı var. Bu da M2 SSD'yi kısıtlıyor olabilir. HDD'yi çıkarıp testi bir de öyle deneyin.
Test
Aklıma gelen her yolu denedim ana mesajımda olduğu gibi kontrol ettiğim her şeyi yazdım, her türlü forum ve siteden araştırdım ancak bir türlü anlayamadım. Bu bir sorun mu sorunsa neden kaynaklı vs.

Son düzenleme:
Zaten en yukarıda yazdığım gibi HDD'yi çıkarıp denediğim yazıyor.

Artık çok sorun etmiyorum okuma yazma hızları yeterli gibi. Etrafıma sorduğumda da o kadar kayıp olabilir dediler.

Sorun mu onu bile anlayabilmiş değilim açıkçası 😅

Yardımlarınız için Teşekkürler...

Eki Görüntüle 714357

Test

Yeni Chipset Sürücileri ile düzeldi.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı