Çözüldü Xubuntu AMD Ryzen 3 2200U sürücü sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

unnamedington

Megapat
Makaleler
27
Xubuntu 20.04 LTS'nin ISO dosyasını indirdim ve Rufus yardımıyla USB aygıtımda yazdırma işlemini gerçekleştirdim. Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra Boot menüsünden USB aygıtımı seçtim ve karşıma gelen yükleme ekranında ilk önce "Try Xubuntu" seçeneğini seçtim. Masaüstü ortamına geçtiğimde Xubuntu tüm sürücülerimi algıladı fakat ekran karı sürücüsünde sorun yaşanmaya başladı. Xubuntu'yu kuramadan ekranın sol kısmı tam olarak işlevini yerine getiremiyordu.

Bu durumun ekran kartı sürücüsünden dolayı kaynaklandığını düşündüm ve Xubuntu'yu kurmadan önce bilgisayarı kapattım. Tekrardan Boot menüsünden USB aygıtımı seçtim ama karşıma gelen seçeneklerde "Try Xubuntu (without graphics)" seçeneğini seçtim. Ekran kartı sürücüm pasif hâle getirildi ve masaüstü ortamında bir sorunla karşılaşmadım.

Ekran sorununu kurulumdan önce hallettim. XFCE masaüstü içerisindeki özelliklere baktıktan sonra kurulum aşamasına geçtim. Kurulum aşamasında "Üçüncü parti sürücüleri yükle" seçeneğini de aktifleştirdim ve kurulum sorunsuz bir şekilde hâlledildi. Bilgisayarı yeniden başlattım ve ekran kartı sürücümün hâlâ daha sorun çıkardığını gözlemledim. İnternette arattığımda da bu sorunla karşılaşan kullanıcılara rastlayamadım.
Xubuntu.png

Çözüm
Aynısı aklıma geldi ama bu kadar büyük bir hataya sebep olur mu diye düşündüm.
Bana da compositor için biraz ciddi bir sorun gibi geldi fakat neticede olabilecek en alakalı şey odur diye düşünüyorum.

@unnamedington Xfce ayarları altında 'pencere yöneticisi ince ayarları' gibi bir kutucuk olması gerekiyor. Oradan kapatabilirsin.

xfce-settings-manager-window-manager-tweaks-disable-compositing.png
@350070 Dostum Linux’u sevmeni, uğraşmanı, bilgilerini paylaşmak istemeni çok iyi anlıyorum ve bunlar çok iyi şeyler.

Öte yandan, seni üzmek istemiyorum ama verdiğin bilgilerin çoğu hata içeriyor veya yanlış. Lütfen bilgi vermeden önce doğruluğundan iki defa emin ol, böylece daha çok sorun üremesin. Saygılar...

@350070 Dostum Linux’u sevmeni, uğraşmanı, bilgilerini paylaşmak istemeni çok iyi anlıyorum ve bunlar çok iyi şeyler.

Öte yandan, seni üzmek istemiyorum ama verdiğin bilgilerin çoğu hata içeriyor veya yanlış. Lütfen bilgi vermeden önce doğruluğundan iki defa emin ol, böylece daha çok sorun üremesin. Saygılar...
Evet çünkü düzelt bastım, değiştirdi her şeyi. Değiştirmeye çalıştım ama bilgiler böyle. Bende de olan bir sorun ve bu yollar ile sorun olmuyor.

Onlarca kes denediğim ve bende çalışan yollar. Bu çözümü bulmak zaman aldı. Altın değerinde bak. Manjora'da bu konu kapatıldı XD.

Son düzenleme:
LXDE deneyebilirsin XFCE sadece sıkıntı çıkartıyorsa. O da hafif bir DE.

LXQT de olabilir. Selefi o da.
Lubuntu'yu daha önceden denemiştim ama tasarım konusunda gözümden düşmüştü. En azından XFCE, LXDE'ye göre biraz daha özelleştirilebiliyor.

@350070, yeniden başlatma işleminde sistem bileşenleri tekrardan yüklenmeye başladı ama ekran "Starting Load/Save RF Kill Switch Status..." yazısında bayağı süredir takılı kaldı. Bilgisayarı kapatıp açtığında aynı işlemler tekrar ediyor ve aynı yazıda takılı kalıyor. Bu yüzden masaüstü ortamına da geçiş yapamıyorum. Bunun dışında, grub önyükleyicisi de yok olmuş durumda.

Lubuntu'yu daha önceden denemiştim ama tasarım konusunda gözümden düşmüştü. En azından XFCE, LXDE'ye göre biraz daha özelleştirilebiliyor.

@350070, yeniden başlatma işleminde sistem bileşenleri tekrardan yüklenmeye başladı ama ekran "Starting Load/Save RF Kill Switch Status..." yazısında bayağı süredir takılı kaldı. Bilgisayarı kapatıp açtığında aynı işlemler tekrar ediyor ve aynı yazıda takılı kalıyor.
F2 tuşu ile Boot menüden Ubuntu'yu seçin, recovery modda başladtın.
Sonra değişik bir ekran gelecek oradan root seçeneğini seçin.
Nano komutu ile tekrar o dizindeki dosyası düzenleyin.
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=
değerini "quiet splash" olarak değiştirin.
Yeniden başlattığınızda eski haline döner.

Bir de ben düzelt yapmıştım ya, karıştı her şey. Sonradan düzelttim baktınız mı?

Son düzenleyen: Moderatör:

@350070, yeniden başlatma işleminde sistem bileşenleri tekrardan yüklenmeye başladı ama ekran "Starting Load/Save RF Kill Switch Status..." yazısında bayağı süredir takılı kaldı. Bilgisayarı kapatıp açtığında aynı işlemler tekrar ediyor ve aynı yazıda takılı kalıyor. Bu yüzden masaüstü ortamına da geçiş yapamıyorum. Bunun dışında, grub önyükleyicisi de yok olmuş durumda.
Hocam size bir soru sormuştum ama cevap alamadım.

@350070, kullandığım dizüstü bilgisayarda Boot tuşu F9'dur. Recovery Mod seçeneğini seçtim ve root alanına geldim. Bahsedilen alanda değişiklikleri gerçekleştirdim ama bu sefer de sistem "12.181350] snd_pci_acp3x 0000:04:00.5: Invalid ACP audio mode :1" yazısında takılı kaldı.

Kullandığım dizüstü bilgisayarda Boot tuşu, F9'dur. Recovery Mod seçeneğini seçtim ve root alanına geldim. Bahsedilen alanda değişiklikleri gerçekleştirdim ama bu sefer de sistem "12.181350] snd_pci_acp3x 0000:04:00.5: Invalid ACP audio mode :1" yazısında takılı kaldı.
Kernel sürücüsünü değiştirmeyi deneseniz?

@350070, kullandığım dizüstü bilgisayarda Boot tuşu F9'dur. Recovery Mod seçeneğini seçtim ve root alanına geldim. Bahsedilen alanda değişiklikleri gerçekleştirdim ama bu sefer de sistem "12.181350] snd_pci_acp3x 0000:04:00.5: Invalid ACP audio mode :1" yazısında takılı kaldı.

2 yolu aynı anda mı denediniz yani? Birini yaparken diğerini yapmayın.
Benim sistemde bu yollardan biri ile çalışıyordu. Sizinkinde de çalışır diye ümit ettim demek olmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı