Dell inspiron 3585 Ryzen 3 2200U sürücü yükleme problemi

Kemal Faruk

Centipat
Yer
İzmir, Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Junior Developer
Merhaba, Ubuntu 19.10 ve 18.04 sürümlerini kişisel bilgisayarıma kurduğumda kurulumdan sonra tüm önerilen ayarları yaptığım halde ek sürücüler kısmına geldiğimde Vega 3 grafik kartımı Ubuntu üzerinde sürücülerini hiçbir şekilde göremiyorum, yükleyemiyorum ve Minecraft adlı Java tabanlı orijinal hesabımım bulunan oyunu açmayı kurduktan sonra çalıştırmayı denediğimde crash hatası almaktayım. İnternetteki tüm forumlardaki konuları incelediğimde istediğim veriye ulaşamadım oyunu kurmamın amacı da açık kaynak kodlu sürücülerin otomatik olarak yüklendiğini bir forumda yazdığı için denedim ancak sonuç değişmedi. Lütfen yardımcı olabilir misiniz lütfen?
(Şu anda Windows kurulu olduğu için screenshot çekip örnek koyamıyorum bu akşam yükleyip çözüm yolu sunan arkadaşların söylediklerini deneyeceğim)

AMD kartlarda ekstra bir sürücü kurulumuna gerek yok çünkü AMD-GPU sürücüsü kernel içine entegre edilmiştir. Tek kurulması gereken şey Mesa'dır onu da şöyle kuruyorsunuz:
1) Bir terminal açın.
2) "sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/updates" yazın.
3) "sudo apt-get dist-upgrade" yazın.
4) "glxinfo | grep "OpenGL version" yazın ve Mesa ile ilgili bir şey göreceksiniz.

Minecraft'ın çökmesini şahsen Java'ya bağlıyorum, aldığınız hatayı buraya atabilirseniz güzel olur. Onun haricinde oyunu başka jre-runtime sürümü ile çalıştırmayı deneyebilir ya da oyuna daha fazla ram verebilirsiniz.
Ryzen mikro işlemci güncellemeleri de linux-firmware dediğimiz paketin içine dahildir.

AMD kartlarda ekstra bir sürücü kurulumuna gerek yok çünkü AMD-GPU sürücüsü kernel içine entegre edilmiştir. Tek kurulması gereken şey Mesa'dır onu da şöyle kuruyorsunuz:
1) Bir terminal açın.
2) "sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/updates" yazın.
3) "sudo apt-get dist-upgrade" yazın.
4) "glxinfo | grep "OpenGL version" yazın ve Mesa ile ilgili bir şey göreceksiniz.

Minecraft'ın çökmesini şahsen Java'ya bağlıyorum, aldığınız hatayı buraya atabilirseniz güzel olur. Onun haricinde oyunu başka jre-runtime sürümü ile çalıştırmayı deneyebilir ya da oyuna daha fazla ram verebilirsiniz.
Ryzen mikro işlemci güncellemeleri de linux-firmware dediğimiz paketin içine dahildir.
Aldığım Hata Kodu Yok Oyun Başlatılamıyor ve Oyun Çöktü Yazısı Geliyor Ekrana Eski Minecraft Launcher'ı olsaydı hata kodunu gönderebilirdim log dosyasınıda açmak aklıma gelmedi
Şuanda Ubuntu Kurulumunu Yapmaktayım Söylediğiniz Şeyi Yaparak Soruna Çözüm Bulamazsam Aldığım Hataları Bu Konu Üzerinden Paylaşacağım Yardımlarınız için teşekkür ederim
Dediğiniz Komutları Girdim Javayı sıfırdan kurdum ki ubuntuyada zaten sıfırdan kurduğum halde yine crash yiyiyorum
Söylediğiniz Kodları Uçbirim kısacası Terminal'e birlikte uyguladım javayı kurdum ancak yine aynı hatayı almaktayım Normal Javayı Nasıl Kurabilirim Forumlarda ve Kendi sitesinde baktım ancak hata alıyorum. eğer java kaynaklı sorun ise sorunum çözülebilir değilse hala aynı sorun devam etmekte.
Söylediğiniz Kodları Uçbirim kısacası Terminal'e birlikte uyguladım javayı kurdum ancak yine aynı hatayı almaktayım Normal Javayı Nasıl Kurabilirim Forumlarda ve Kendi sitesinde baktım ancak hata alıyorum. eğer java kaynaklı sorun ise sorunum çözülebilir değilse hala aynı sorun devam etmekte.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı