Xubuntu vs. Linux Mint XFCE

TheVanguard

Kilopat
Yer
Saint-Valery-sur-Somme, France
Daha fazla  
Esenlikler, arkadaşlar. Elimde bileşen kalitesi düşük bir laptop var ve daha önce de Ubuntu vs SteamOS diye konu açmıştım. Arkadaşlar bana Ubuntu önerdi, ben de eski bilgisayar olduğu gerekçesiyle XFCE kullanan Xubuntu'ya yöneldim. Arada Linux Mint XFCE önerenler de oldu? Sizce hangisi?

Sistem:
Intel Celeron 847 işlemci.
4 GB RAM.
Corsair Force LE200 120 GB SSD.

Linux Mint zaten Ubuntu tabanlı, üzerine farklı GUI giydirilmiş hali. Ubuntu da debian tabanlı. Genel olarak AMD ve NVIDIA Linux için driver çıkarırken Ubuntuyu hedef alıyor. Driver konusunda sıkıntı yaşamamak için ubuntuyu tercih edebilirsin. Tabii açık kaynak sürücüler mevcut ama yine de donanım üreticisinin sunduğu sürücüler kadar performanslı olmuyor.

Linux Mint zaten Ubuntu tabanlı, üzerine farklı GUI giydirilmiş hali. Ubuntu da debian tabanlı. Genel olarak AMD ve NVIDIA Linux için driver çıkarırken Ubuntuyu hedef alıyor. Driver konusunda sıkıntı yaşamamak için ubuntuyu tercih edebilirsin. Tabii açık kaynak sürücüler mevcut ama yine de donanım üreticisinin sunduğu sürücüler kadar performanslı olmuyor.
Zaten sistemde ekran kartı yok, işlemci de Intel Celeron. :D Boşta RAM ve işlemci kullanımı konusunda hangisi daha iyidir?

Zaten sistemde ekran kartı yok, işlemci de Intel Celeron. :D boşta RAM ve işlemci kullanımı konusunda hangisi daha iyidir?

RAM kullanımında Lubuntu ikisinden de daha iyidir. İkisi arasında çok fark olmaz diye düşünüyorum ama Linux Mint de ek programlar var ve bir miktar daha fazla kullanabilir. Driver konusunda Ubuntu driverları Linux Mint'te de kullanılıyor.

Lubuntu ikisinden de daha iyidir diye düşünüyorum. RAM kullanımında ikisi arasında çok fark olmaz diye düşünüyorum ama Linux Mint de ek programlar var ve bir miktar daha fazla kullanabilir. Driver konusunda Ubuntu driverları Linux Mint'te de kullanılıyor.
Şöyle söyleyeyim, benim anladığım kadarıyla Xubuntu kötü sistemler için, Lubuntu çok kötü sistemler için (1 GB RAM'li vs.). 4 GB RAM ile Xubuntu'yu idare edebileceğime eminim. Linux Mint XFCE mi tavsiye ediyorsunuz?

Anladığım kadarıyla bu taşınabilir işletim sistemi. Bu kadarına gerek yok. Ben sadece sistemi hırpalamayan bir işletim sistemi istiyordum.

GNOME ve KDE harici masaüstleri sizin sisteminizi yormaz. İsterseniz cinnamon bile kurabilirsiniz.

Linux Mint Xfce'de RAM kullanımı biraz artar ama gerekli programlarla birlikte gelir. İşinizi kolaylaştırır. Seçim sizin.

Ben Slax Linux - your pocket operating system öneriyorum. 128MB boşta RAM kullanımı var. Günlük işlerini halletmek için ideal.

Hocam bunu eski bir sisteme kurmayı düşünüyorum da siz kullandınız mı? Yalnızca internete girilecek ve ofis uygulamaları kullanılacak. Bir de Ubuntu tabanlı mı?

GNOME ve KDE harici masaüstleri sizin sisteminizi yormaz. İsterseniz cinnamon bile kurabilirsiniz.

Linux Mint Xfce'de RAM kullanımı biraz artar ama gerekli programlarla birlikte gelir. İşinizi kolaylaştırır. Seçim sizin.

Hocam bunu eski bir sisteme kurmayı düşünüyorum da siz kullandınız mı? Yalnızca internete girilecek ve ofis uygulamaları kullanılacak. Bir de Ubuntu tabanlı mı?
İnternete girmek, video izlemek ve ofis programlarını kullanmak için ideal. Debian tabanlı bir sistem. Ben test amaçlı kullanmıştım, sistemim iyi olduğu için KDE Plasma + Debian kullanıyorum.

Geri
Yukarı