Ya Uçtuğunuz Uçağın Kanadı Koparsa?

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 83
  • Görüntüleme 9B
O uçak bir jet uçağı:) Bir yolcu uçağı ile bu imkansız. Kanat yüzeyi düşük olduğu için savaş jetleri yüksek hızlarda iniş gerçekleştirirler. Ki bu olay bile savaş uçakları arasında ender görülen bir olay. Yani 10000 kere daha deneseler 9999 kere düşerdi bu uçak sanırım. Bu kadar itiş gücünün etkisiyle bile nadir olabilecek bir durum düşün.

Bunu mesajımda da belirtmiştim zaten.

Hem Gol Air çarptıktan sonra direkt kontrolü kaybetmiş.

CVR'da da anlaşılıyor.

Bu arada biraz fazla Kerem Gök örnekleri görmekteyim konularda:) Fazla dramatize ederek konuları süslüyor biraz:) Ayrıca Kerem Gök ne bir uçak mühendisi ne de bir pilot arkadaşlar. Hatta bir havacılık çalışanı bile değil. O yüzden çok çok sağlam bir kaynak olamaz benim gözümde.

Bu görüşünüzü ise garipsedim doğrusu. Kerem Gök, kendisi de ne bir pilot ne de bir mühendis olmadığını videolarında sıkça dile getiriyor.

Yurtdışında bu tarz içerikler var, hatta emekli pilot ya da teknisyenler bile yapıyor. Ama bizde çok örneği yok maalesef.

Zaten izleyenler de teknik kaynak olsun ya da akademik kaynak olsun diye izlemiyor. Kendisinin de öyle bir niyeti yok.

Böyle yaklaşmak yarardan çok zarar verir bence. Yabancı içerik üreticilerine karşı böyle bir yaklaşım görmemiştim.

Yolcu uçakları, savaş uçaklarıyla karşılaştırılamaz zaten arkadaşlar. Konu içeriği bir yolcu uçağına göre hazırlandı. Örnekte de 737'yi verdim fark ettiyseniz. Dediğim gibi, bu durumu yaşayan bir yolcu uçağının kurtulması çok zor, mucize gerekli. Direkt overspeed olur. Normalde her sistemin yedeğinin yedeği olur uçakta. Bu yeşil hidrolik sistemini kaybettik, sarıdan besleyelim gibi bir olay değil. Kanadın yedeği yok :)

@painkiller'in Kerem'e yüklenmesi biraz yanlış bilgilendirme yapmasından (her video için değil) kaynaklı sanırım. Adam çeşitli metinler bularak bir hikaye hazırlıyor, onu sesli ve görsel anlatımla destekliyor. Yani anlattıklarını her sitede yazılı olarak bulabilirsiniz. Baz aldığı kaynaklar yanlış olabilir tabii ki.

Ama egoya bürünüp bunu düzeltmeye çalışan birini takmamak da doğru değil. Ben de eski videolarını, teorilerini izlemiş biriyim. Kaliteli içerikler de var, kalitesiz de. Bunları ayırmak önemli.

Yolcu uçakları, savaş uçaklarıyla karşılaştırılamaz zaten arkadaşlar. Konu içeriği bir yolcu uçağına göre hazırlandı. Örnekte de 737'yi verdim fark ettiyseniz. Dediğim gibi, bu durumu yaşayan bir yolcu uçağının kurtulması çok zor, mucize gerekli. Direkt overspeed olup stall'a girer. Normalde her sistemin yedeğinin yedeği olur uçakta. Bu yeşil hidrolik sistemini kaybettik, sarıdan besleyelim gibi bir olay değil. Kanadın yedeği yok :)

Tabii ki de. Motorlar, manevra kabiliyeti, dayanıklılık gibi bir çok kavramda ayrışıyorlar zaten.

Sadece bir kişi konuda bahsettiği için bu örneği verdim.

@painkiller'in Kerem'e yüklenmesi biraz yanlış bilgilendirme yapmasından kaynaklı sanırım. Adam çeşitli metinler bularak bir hikaye hazırlıyor, onu sesli ve görsel anlatımla destekliyor. Yani anlattıklarını her sitede yazılı olarak bulabilirsiniz. Baz aldığı kaynaklar yanlış olabilir tabii ki.

Ama egoya bürünüp bunu düzeltmeye çalışan birini takmamak da doğru değil. Ben de eski videolarını, teorilerini izlemiş biriyim.

Çoğunlukla havacılık tarihi ile alakalı videolara yapan birisi. Benim sevdiğim tarafı bu zaten.

Yoksa teknik bir meselede, en basitinden bir Wikipedia makalesi bile okumak daha doyurucu olur. Kendisinin de bu noktada bir iddiası yok.

Yurtdışında bu tür kanalları çoğunlukla emekli teknisyen ya da pilotlar yapıyor. Ya da en azından bu mesleğe bir şekilde bulaşmış birileri. :)

Son düzenleme:
Çok acayip kazalar sırasında en üstlerde bulunan kazalardan birisi bu:) Yani bazen anlam veremediğiniz olaylar olur ya, aha bu o işte:)

İniş anı bir uçak için en tehlikeli ve en dengesiz andır. Eğer bu anda kanadını koparan bir darbe alırsa uçak inmesi bence imkansız. Çünkü hız çok düşük, motor itişi çok düşük, denge tamamen kanatlardadır o sıra. Pilotun yapabileceği hiçbir şey kalmaz.

O uçak bir jet uçağı:) Bir yolcu uçağı ile bu imkansız. Kanat yüzeyi düşük olduğu için savaş jetleri yüksek hızlarda iniş gerçekleştirirler. Ki bu olay bile savaş uçakları arasında ender görülen bir olay. Yani 10000 kere daha deneseler 9999 kere düşerdi bu uçak sanırım. Bu kadar itiş gücünün etkisiyle bile nadir olabilecek bir durum düşün.

Aynen:) Pilotların bir sorun olduğunu anladıklarını fakat kanadın koptuğunu düşünmediklerini söylemişti:)

Tehlikeli bir anda bazen tutulur insan. Pilotlar her zaman her şeyi kontrol edemezler. Özellikle acil durum anında kanadın kopması değil de daha çok motor kaybına odaklanırlar.

Bir pilot elbette en iyi şekilde eğitilir. Çünkü ya can taşır ya da vatanın savunmasında en aktif rolü üstlenir. Ama unutmayalım ki pilot bir insandır:) Ve insan da kusurlu bir canlıdır. Hata yapma payı çok çok yüksektir yani kısacası:)

Bu arada biraz fazla Kerem Gök örnekleri görmekteyim konularda:) Fazla dramatize ederek konuları süslüyor biraz:) Ayrıca Kerem Gök ne bir uçak mühendisi ne de bir pilot arkadaşlar. Hatta bir havacılık çalışanı bile değil. O yüzden çok çok sağlam bir kaynak olamaz benim gözümde.
Çok acayip kazalar sırasında en üstlerde bulunan kazalardan birisi bu:) Yani bazen anlam veremediğiniz olaylar olur ya, aha bu o işte:)

İniş anı bir uçak için en tehlikeli ve en dengesiz andır. Eğer bu anda kanadını koparan bir darbe alırsa uçak inmesi bence imkansız. Çünkü hız çok düşük, motor itişi çok düşük, denge tamamen kanatlardadır o sıra. Pilotun yapabileceği hiçbir şey kalmaz.

Aynen:) Pilotların bir sorun olduğunu anladıklarını fakat kanadın koptuğunu düşünmediklerini söylemişti:)

Tehlikeli bir anda bazen tutulur insan. Pilotlar her zaman her şeyi kontrol edemezler. Özellikle acil durum anında kanadın kopması değil de daha çok motor kaybına odaklanırlar.

Bir pilot elbette en iyi şekilde eğitilir. Çünkü ya can taşır ya da vatanın savunmasında en aktif rolü üstlenir. Ama unutmayalım ki pilot bir insandır:) Ve insan da kusurlu bir canlıdır. Hata yapma payı çok çok yüksektir yani kısacası:)

İnsan kısmına katılıyorum sonuçta makine değiller fakat bir uçağın kanadının kopmasınıda hissedip göremeyecek kadar tutulamaz pilotluk mesleğinde öyle bir şansın yok heleki anlık reflekleslerin hayat kurtardığı muharip pilotluğunda böyle şeylere zaman yok. Sonuçta iki kişilik bir uçakta olan bir olay ve arkadaki SSS ya da öğrenci pilot olsa bile görmeme ihtimali yok. Dediğim gibi işin biraz şovuna kaçmışlar.

Geçen yıllarda falan bir tane uçak iniş yapabilmek için 7 saat uçmuş yakıtı boşaltmak için. Neden böyle bir şey yapılmış? Burdan boş yere gereksiz mesaj uyarısı atan modumuza selam olsun. Tiksindiriyorlar resmen.

@Because Im Batman Ben de öyle düşünüyorum. Medyaya biraz şov yapmışlar gibi. Özellikle savaş uçaklarında görüş açısı daha yüksek, 2 pilotsun. Askeriyede böyle şeyleri efsane yapmayı severler :) TR'de de var böyle hikayeler ama medyaya çıkmıyor tabii ki. Bakımcısı, pilot arasında gırgır olarak kalıyor.

@SideWinder Bilime karşı gelinemeyeceği bir kez daha yüzümüze vuruldu aslında. Bunu NASA'nın yapması da ayrı bir ironik olay.

Geçen yıllarda falan bir tane uçak iniş yapabilmek için 7 saat uçmuş yakıtı boşaltmak için. Neden böyle bir şey yapılmış? Burdan boş yere gereksiz mesaj uyarısı atan modumuza selam olsun. Tiksindiriyorlar resmen.
İniş yapabilmek için belli bir ağırlığa inmesi gerekli. Bu da yakıt boşaltarak yapılır. Bazı uçaklarda fuel dumping bulunmuyor. Fuel dumping olsa dakikalar içinde tonlarca yakıt boşaltılabiliyor. Özellikle bunu Airbus opsiyonel olarak sunarken Boeing uçaklarına default olarak koyuyor.

THY'nin bazı A330'larında fuel dumping yok, opsiyonel olarak almamışlar. Sıkıntı yaşadıkları oluyor arada. Bence önemli bir özelliktir.

Geçen yıllarda falan bir tane uçak iniş yapabilmek için 7 saat uçmuş yakıtı boşaltmak için. Neden böyle bir şey yapılmış?

Maksimum iniş ağırlığı ile olabilir.

@SideWinder Bilime karşı gelinemeyeceği bir kez daha yüzümüze vuruldu aslında. Bunu NASA'nın yapması da ayrı bir ironik olay.
[/QUOTE]

Yakıt tankından çıkan yalıtım malzemesinin, mekiğinin kanadının ucundaki karbon plakaya zarar veremeyeceğini düşünmüşler.

Bir dizi ihmaller zincirinin sonucu feci şekilde can veren 7 astronot... :(

CraftyAdeptAlleycat-size_restricted.gif

Yakıt tankından çıkan yalıtım malzemesinin, mekiğinin kanadının ucundaki karbon plakaya zarar veremeyeceğini düşünmüşler.

Bir dizi ihmaller zincirinin sonucu feci şekilde can veren 7 astronot... :(
Mühendisler bunu söylüyor aslında ama NASA takmıyor, örtbas ediyorlar. İşte olan insan canına oluyor her zaman, gerisi boş.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı