Yabancı ülkedeki biri hakaret davası açabilir mi?

Açabilir. Hatta davanız sonuçlanabilir. Diyelim ki suçlu çıktınız. O ülkenin kanununa göre hapis cezası aldınız. Veya para cezası aldınız. Fransa'ya giriş yaptığınız anda havaalanında veya hangi yolla giriş yaptı iseniz isminiz bilgisayara girildiğinde sistem tetiklenir. Gözaltına alınırsınız. Hapis ise hapse girersiniz. Para cezası var ise parayı ödersiniz.

Fransa'ya gitmediğiniz sürece sorun olmaz. Para cezasında belki o ülkenin yetkilileri buraya yazı gönderebilir. Yazı size tebliğ edilir. Para cezasını ödersiniz. Konu kapanır.

Telefonda hakaret etti iseniz hakarete uğrayanın bunu ispatlaması gerekir.

Açabilir. Hatta davanız sonuçlanabilir. Diyelim ki suçlu çıktınız. O ülkenin kanununa göre hapis cezası aldınız. Veya para cezası aldınız. Fransa'ya giriş yaptığınız anda havaalanında veya hangi yolla giriş yaptı iseniz isminiz bilgisayara girildiğinde sistem tetiklenir. Gözaltına alınırsınız. Hapis ise hapse girersiniz. Para cezası var ise parayı ödersiniz.

Fransa'ya gitmediğiniz sürece sorun olmaz. Para cezasında belki o ülkenin yetkilileri buraya yazı gönderebilir. Yazı size tebliğ edilir. Para cezasını ödersiniz. Konu kapanır.

Telefonda hakaret etti iseniz hakarete uğrayanın bunu ispatlaması gerekir.
Steam'den ettim sıkıntı olur mu?

Küfür ettiğin kişi sana dava edeceğini söyledi mi? Eğer söylemediyse küfürden dolayı dava açacağını sanmıyorum. Adam Avrupada keyifli lüks hayat yaşıyor niye uluslararası dava ile uğraşıp rahatını bozsun.

Steam'den ettim sıkıntı olur mu?
O da etti ise sıkıntı olmaz. Ben de kendimi tutamayıp internet yolu ile birine hakaret etmişim. Adam çıktı almış ettiğim hakareti. Küfür değil. Asla küfür etmem. Öyle bir huyum yok. Ama hakaret etmişim. Belgelemiş. Hakkımda suç duyurusunda bulunmuş. Karakola gidip ifade verdim. İfadem savcılığa gönderilecekmiş. Savcı arabulucu atayacakmış. Polis, böyle davalar genelde arabulucuda halloluyor. Davaya pek gitmiyor dedi. Dava açılsa ve hapis cezası çıksa bile hakaretten hapse girilmiyor. Daha önce de hiç sabıkanız yoksa karar geriye bırakılıyor. 5 sene içinde bir daha işlemezseniz o da düşüyor(muş).

Hukukçu değilim. Bana anlatılan bu.

Yeni konular

Geri
Yukarı