Yakınıma konulan saha dolabı

onurfirat

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. Çok uzun zamandır şikayetler ve dilekçeler neticesinde yıllar sonra 40 adım öteme saha dolabı kondu. Bayağı büyük bir şey ama VDSL mi, yoksa fiber mi bilmiyorum. İçini göremedim. Sokağımın diğer yarısında yeni yapılan binalarda daire içine kadar fiber var o mantıkla yola çıktım bu da fiberdir diye. Tahmini ne kadar sürer aktif olması?

1.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam görseldeki T1 kabinidir. Bu kabinden VDSL dağıtımı yapılır. Tıpkı diğer çoğu kabinden yapıldığı gibi. T5, T7, T9, T23...
Diğer kabinler hakkında da ayrıntılı bilgi almak için şu adres ziyaret edilebilir: H-AES İŞLETME Hazırlayan A. Buket Kolcu - PDF Ücretsiz indirin

FTTH (eve kadar fiber) sahalarında kullanılan kabin aşağıdaki fotoğraflarda yer alan OFSD'dir. (optik fiber saha dolabı)
GPON sistem pasif çalıştığı için OFSD içerisinde elektrikle çalışan herhangi bir aksam yoktur, fiber ek yerleri ve kasetleri bulunur.
Ama bazı VDSL kabinlerden de FTTH kurulabiliyor. Örneğin bizim buralarda henüz OFSD yokken birkaç binada FTTH vardı. Daha sonra ben sokaklarda OFSD görmeye başladım. Demek ki yeni binalar arttığı için T7 kabinler yeterli gelmedi ve OFSD yerleştirilmeye başladı.
Her iki fotoğrafı da ben çektim. Görüldüğü üzere T7 kabinin hemen yanına yerleştirilmiş. Bazen tek başına bir yere de konulabiliyor. Ve yine görüldüğü gibi üzerinde herhangi bir şey yazmıyor. İkinci fotoğraftaki OFSD'nin üzerinde 3 rakamı ve siyah beyaz bir TT logosu bulunuyor. Bu da demek oluyor ki o dolap üçüncü sahaya hizmet veriyor.

Soldaki T7 kabin, sağdaki ise OFSD:
OFSD ve T7.png

Bu kez sağdaki T7, soldaki OFSD:
OFSD ve T7.jpg

Yeni yapılan binalara maliyeti görece daha düşük olduğu için FTTH kuruluyor. Sizin mevcut altyapı durumunuz nedir? Ve binanız kaç yıllık? Siz de fiber altyapıya geçmek istiyorsanız bir dilekçe hazırlayıp bağlı olduğunuz müdürlüğün planlama birimine teslim etmelisiniz.

Ben bu şekilde VDSL altyapıdan FTTH altyapıya geçtim.
Süreci anlattığım konuyu okumak isterseniz: TT altyapısında VDSL'den fibere geçiş sürecim

Dolapların aktifleştirilmesi birkaç ayı bulabiliyor. İçerisindeki parçaların düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol ediliyor, bazı hava koşullarına dayanıklılığı da test edilebiliyor. Sonra da portlar buna taşınarak aktif ediliyor. Ama yerleştirildiyse elektrik bağlantısı da yapılmıştır zaten. Yani aktifleştirilmesi çok sürmez artık.

Hocam görseldeki T1 kabinidir. Bu kabinden VDSL dağıtımı yapılır. Tıpkı diğer çoğu kabinden yapıldığı gibi. T5, t7, t9, t23..
Diğer kabinler hakkında da ayrıntılı bilgi almak için şu adres ziyaret edilebilir: H-AES İŞLETME Hazırlayan A. Buket Kolcu - PDF Ücretsiz indirin

FTTH (eve kadar fiber) sahalarında kullanılan kabin aşağıdaki fotoğraflarda yer alan Ofsd'dir. (optik fiber saha dolabı)
GPON sistem pasif çalıştığı için ofsd içerisinde elektrikle çalışan herhangi bir aksam yoktur, fiber ek yerleri ve kasetleri bulunur.
Ama bazı VDSL kabinlerden de FTTH kurulabiliyor. Örneğin bizim buralarda henüz ofsd yokken birkaç binada FTTH vardı. Daha sonra ben sokaklarda ofsd görmeye başladım. Demek ki yeni binalar arttığı için T7 kabinler yeterli gelmedi ve ofsd yerleştirilmeye başladı.
Her iki fotoğrafı da ben çektim. Görüldüğü üzere T7 kabinin hemen yanına yerleştirilmiş. Bazen tek başına bir yere de konulabiliyor. Ve yine görüldüğü gibi üzerinde herhangi bir şey yazmıyor. İkinci fotoğraftaki Ofsd'nin üzerinde 3 rakamı ve siyah beyaz bir TT logosu bulunuyor. Bu da demek oluyor ki o dolap üçüncü sahaya hizmet veriyor.

Soldaki T7 kabin, sağdaki ise ofsd: Eki Görüntüle 1232728

Bu kez sağdaki t7, soldaki ofsd:
Eki Görüntüle 1232729

Yeni yapılan binalara maliyeti görece daha düşük olduğu için FTTH kuruluyor. Sizin mevcut altyapı durumunuz nedir? Ve binanız kaç yıllık? Siz de fiber altyapıya geçmek istiyorsanız bir dilekçe hazırlayıp bağlı olduğunuz müdürlüğün planlama birimine teslim etmelisiniz.

Ben bu şekilde VDSL altyapıdan FTTH altyapıya geçtim.
Süreci anlattığım konuyu okumak isterseniz: TT altyapısında VDSL'den fibere geçiş sürecim

Dolapların aktifleştirilmesi birkaç ayı bulabiliyor. İçerisindeki parçaların düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol ediliyor, bazı hava koşullarına dayanıklılığı da test edilebiliyor. Sonra da portlar buna taşınarak aktif ediliyor. Ama yerleştirildiyse elektrik bağlantısı da yapılmıştır zaten. Yani aktifleştirilmesi çok sürmez artık.

Şöyle özetleyeyim bu dolap 40 adım öteme kondu bir kapağını açık bırakmışlardı fotoğrafını çektim onun haricinde şöyle bir durum var. Benim sokağım 3'den başlayıp no 39'a kadar gitmekte ve daire içi GPON fiber interneti no 39'dan aşağı doğru yeni yapılan binalara 5-6 binaya kadar geldi benim no 5 en son no 19'a kadar geldi. No 22 de arkadaş var onun kapısına kutu koymadılar no 24 yan binası oraya koydular saçma sapan bir durum var. Bu arada 22 kişiden imza toplayarak bir dilekçe hazırladım 2020 7 Ekim'de verdim ondan sonra mayıs Haziran aylarında bu çalışma yapılmıştı. Sonra ben tekrar bir şekilde müdürlükle iletişime geçtim sokağınız hatta sizin numaranız altyapı çalışması altında zaman veremiyoruz denildi ardından bir ay sonra çalışma yok keşif edecekler uygunsa yapılacak denildi bu arada da sokağımda ki o binalarda yazdan beri aktif olarak 100 MB alabiliyorlar. Ben yine umutsuzluğa kapıldım be bir ay olacak bu santral kondu benim olduğum tarafa sokağın başına yakın olan yere 40 adım öteme dedim fiber herhalde konuldu hattı çekildi sabitlendi bizim bir arkadaş sormuş uğraşan çalışanlara demiş VDSL bu ama sizin sokağa değil Arka Sokaklar'a verilecek. Çalışmaya gelen araçların üstünde optik fiber falan yazıyordu ondan fiber diye niyetlenmiştim. Şimdi bir sorgulama yaptım adresimde hiç altyapı görünmüyor sokakta sadece şu an fiber olan binalarda altyapı var ve abonelik alınırken diğer tüm binalarda altyapı görünmüyor 4-5 gün önce görünüyordu fakat ADSL altyapısı var. Bu arada kapağının tekini açık bırakmışlar çekme fırsatım oldu onu da yükleyeyim.

Dosya Ekleri

• dolap.jpeg
    dolap.jpeg
    161,6 KB · Görüntüleme: 204
Şöyle özetleyeyim bu dolap 40 adım öteme kondu bir kapağını açık bırakmışlardı fotoğrafını çektim onun haricinde şöyle bir durum var. Benim sokağım 3'den başlayıp no 39'a kadar gitmekte ve daire içi GPON fiber interneti no 39'dan aşağı doğru yeni yapılan binalara 5-6 binaya kadar geldi benim no 5 en son no 19'a kadar geldi. No 22 de arkadaş var onun kapısına kutu koymadılar no 24 yan binası oraya koydular saçma sapan bir durum var. Bu arada 22 kişiden imza toplayarak bir dilekçe hazırladım 2020 7 Ekim'de verdim ondan sonra mayıs Haziran aylarında bu çalışma yapılmıştı. Sonra ben tekrar bir şekilde müdürlükle iletişime geçtim sokağınız hatta sizin numaranız altyapı çalışması altında zaman veremiyoruz denildi ardından bir ay sonra çalışma yok keşif edecekler uygunsa yapılacak denildi bu arada da sokağımda ki o binalarda yazdan beri aktif olarak 100 MB alabiliyorlar. Ben yine umutsuzluğa kapıldım be bir ay olacak bu santral kondu benim olduğum tarafa sokağın başına yakın olan yere 40 adım öteme dedim fiber herhalde konuldu hattı çekildi sabitlendi bizim bir arkadaş sormuş uğraşan çalışanlara demiş VDSL bu ama sizin sokağa değil Arka Sokaklar'a verilecek. Çalışmaya gelen araçların üstünde optik fiber falan yazıyordu ondan fiber diye niyetlenmiştim. Şimdi bir sorgulama yaptım adresimde hiç altyapı görünmüyor sokakta sadece şu an fiber olan binalarda altyapı var ve abonelik alınırken diğer tüm binalarda altyapı görünmüyor 4-5 gün önce görünüyordu fakat ADSL altyapısı var. Bu arada kapağının tekini açık bırakmışlar çekme fırsatım oldu onu da yükleyeyim.
Evet hocam durumunuz biraz karışıkmış. Sizin sokağınızdaki binalara fiber kurmaya başlardılarsa size de gelecektir muhtemelen. Yıl sonu geldiği için şu aralar çalışmalar yavaşlamıştır. Her yıl yeni bütçeler ayrıldığından dolayı yeni yılda devam edilir diye düşünüyorum. Tabii bunlar benim bilgim dahilindeki düşüncelerim. En sağlıklı bilgileri planlama biriminden alabiliriz.
Arka sokaklara VDSL verileceğini söyleyen eleman yüksek ihtimalle doğru söylüyordur çünkü saha ekibinden alınan bilgiler daha doğru olabiliyor. O adamlar doğrudan sahada çalışıyor, masa başındakilerden daha fazla bilgiye sahiptirler.
Sonuç olarak sokağınızdaki binalara sırasıyla fiber çekiyorlarsa sizin binanıza da sıra gelecektir bence.
Şu an altyapı görünmemesinin sebebini bilemiyorum, belki mevcut bir altyapı çalışması olduğu için sistemden aktif altyapı çıkmıyordur. Tabii bu sadece bir tahmin.

Ek olarak fotoğrafı bildiğim kadarıyla açıklamak isterim: gördüğümüz yuvalara "reglet" ismi veriliyor ve oralardan binalara çift telli bakır kablo dağıtılıyor. Yani bildiğimiz VDSL kabini bu. Kabinin içerisini tam olarak bilmiyorum ama tahminimce DSLAM cihazı (fiber optik kablodan gelen sinyali bakır kabloya aktaran cihaz) diğer taraftadır.

Evet hocam durumunuz biraz karışıkmış. Sizin sokağınızdaki binalara fiber kurmaya başlardılarsa size de gelecektir muhtemelen. Yıl sonu geldiği için şu aralar çalışmalar yavaşlamıştır. Her yıl yeni bütçeler ayrıldığından dolayı yeni yılda devam edilir diye düşünüyorum. Tabii bunlar benim bilgim dahilindeki düşüncelerim. En sağlıklı bilgileri planlama biriminden alabiliriz.
Arka Sokaklar'a VDSL verileceğini söyleyen eleman yüksek ihtimalle doğru söylüyordur çünkü saha ekibinden alınan bilgiler daha doğru olabiliyor. O adamlar doğrudan sahada çalışıyor, masa başındakilerden daha fazla bilgiye sahiptirler.
Sonuç olarak sokağınızdaki binalara sırasıyla fiber çekiyorlarsa sizin binanıza da sıra gelecektir bence.
Şu an altyapı görünmemesinin sebebini bilemiyorum, belki mevcut bir altyapı çalışması olduğu için sistemden aktif altyapı çıkmıyordur. Tabii bu sadece bir tahmin.

Ek olarak fotoğrafı bildiğim kadarıyla açıklamak isterim: Gördüğümüz yuvalara "reglet" ismi veriliyor ve oralardan binalara çift telli bakır kablo dağıtılıyor. Yani bildiğimiz VDSL kabini bu. Kabinin içerisini tam olarak bilmiyorum ama tahminimce DSLAM cihazı (fiber optik kablodan gelen sinyali bakır kabloya aktaran cihaz) diğer taraftadır.

Fiber çekilen binaların hattı yazın çekildi mayıs ayında Haziran'da aktif oldu ve çalışma durdu o zamandan bu zamana yaptıkları tek şey bu kabinin konması büyük ihtimal fiber olarak geliyor çünkü içine takılmadan önce kablosu dışarıdaydı kalın turuncu bir kabloydu. Umarım bizim sokak için tekrar fiber çalışmalarını başlatırlar böyle yarım yamalak bırakmazlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı