Yalınayak Gen/Hiroşima-Nagazaki Felaketi

H

Hastai

Ziyaretçi
Merhabalar,
Size uzun zaman önce okuduğum bir çizgi romanı tanıtacağım. Adı Yalınayak Gen.
Keiji Nakazawa adında olayları yaşayan bir insanın ağzından yazılmış bir çizgi roman. Hiroşima-Nagazaki'deki atom bombası olaylarının iç yüzü anlatılıyor. Bir çizgi romandan beklenmeyecek kadar dolu ve duygusal bir kitap. Öyle ki son kitabını bitirdiğimde gözlerim dolmuştu.
Yazın kitap okumayı düşünüyorsanız bilgisayarınıza RAM almak yerine bu çizgi roman serisini alabilirsiniz. Şiddetle öneririm. Size çok şey katacaktır.
Yalınayak Gen 1 - Hiroşima'nın Hikayesi - Keiji Nakazawa : Kitap | idefix.com

Belgeselini izlemiştim bombadan etkilenen insanlar yandıklarını hissedemiyecek kadar hızlı kömüre dönüşmüş.

Belgeselini izlemiştim bombadan etkilenen insanlar yandıklarını hissedemiyecek kadar hızlı kömüre dönüşmüş.
Bu kitap bombadan sonrasını da anlatıyor. Ayrıca kıtlık, askeri yönetim, gıda sıkıntısı gibi olaylar da çok iyi vurgulanmış.

Ek olarak bomba o kadar etkiliymiş ki insanların gölgeleri duvarlara kazınmış.

Evet izlediğim belgeselde gölgeleri de göstermişti çok etkilenmiştim. Birde sanki bir şey olmamış gibi Amerikalılar ortaya çıkan hasarı incelemeye geliyorlar. Adamları resmen kobay gibi kullandılar zaten belgeselde de bombanın çalışacağından emin olmadıkları halde bombayı attıklarını olayın bir nevi deney niteliği taşıdığını söylüyordu.

Bilinenin aksine tek bir bomba değil Hiroşima ve Nagazaki'ye ayrı 2 bomba atılmıştır.
Bunun yanında rivayete göre bombayı atan B-29'da görevli Robert Lewis, Hiroşima'nın yok oluşunu görünce "Aman Tanrı'm! Biz ne yaptık." demiş.

4 kitap mı? Pc im zayıf zaten, kendimi bu aralar kitaplara vericem. Başka öneri var mı? Ama sadece kitab adı söylemeyin, niye önerdiğinizi de söyleyin :D .

Evet 4 kitap.
Size felsefeye giriş kitabı olan Sofie'nin Dünyası'nı önerebilirim. Tabi felsefeye dinlere inançlara meraklı iseniz. Ben neyim ne olacağım diye düşünmek istiyorsanız...

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı