Yalnızım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Katılmıyorum. İyi bir arkadaş bulduktan sonra elbette arkadaşlık çok güzel. Ancak maalesef günümüzdeki insanlar bilgisayar başına geçip PUBG oynayıp sövmekten başka bir şey yapmıyor. Ancak böyle davranmayan insanlar da var. Onlara saygım sonsuz.
Onlar insan değil onları kastetmedim.
Ben ne Peygamberim, ne Mustafa Kemal'im ne de Cengiz Han'ım. Kendi halinde yaşayan kimseye karışmayan normal bir insanım. O yüzden bu dedikleriniz benim için saçma geldi. Arkadaşım var, hem de bir sürü var. Ayrıca asosyal veya çekingen de değilim, istediğim biriyle konuşabilirim, arkadaş da olabilirim. Ben konuşmamayı ve yakın arkadaş olmamayı tercih ediyorum. Çünkü buna layık birini göremiyorum hayatımda. Eğer bir gün aynı benim gibi anlayışlı, karşısındakini dinleyen, empati yeteneği yüksek, müzik-oyun-sanat zevki benzer, olaylara objektif bakabilen biri çıkarsa onunla belki yakın arkadaş olabilirim. Dediğim gibi şu an bir sürü arkadaşım var aslında ama hepsinin de bana ters düşen en az bir özelliği olduğu için çok yakın arkadaş değilim kimseyle.
Kusursuz dost arayan dostsuz kalır derler (kim diyor unuttum) şu anki arkadaşlarımla tanışma hikâyelerimi yazayım en arkadaşlarımdan ali k. bizim sınıfa geldigi zaman beni geçemeyeceği konusunda tartıştık. Muhammet yusuf T. Kendisi ile 4 yıl boyunca ölesiye kavgalar ettik her konuda siyaset ,para ,oyunlar ,müzikler , din vs. Yusuf U. Zamanında bana kolonya içirmeye bile çalıştı sürekli kavga ettik onla şu an en iyi arkadaşım. Hakan A. Kendisini defansta köşeye kıstırıp kazara vurmuştum ilk karşılaşmamızda, Ahmet T. Kendisi ile oynadığım ilk maçın özeti birbirimize ettiğimiz küfürlerdi , Eylül B.U. Azra Z.K. Nurefşan D. Hepsi ile okulun ilk haftası k-pop dinledikleri için tartıştım. Baya ölesiye nefret ettiler benden. Velhasıl kelam kusursuz dost aramak çölde kutup ayısı aramaktır.

Velhasıl kelam kusursuz dost aramak çölde kutup ayısı aramaktır.
Kusursuz dost değil, kafa dengi dost bulmaktan bahsediyoruz. Örneğin benimle görüşleri farklı, farklı etkinlikleri yapmayı seven birisi ile nasıl arkadaş olabilirim? Sadece bu kısımdan bakmanız doğru değil.

Yalnızlığımı avutmak için yalnızlığı normalleştirmiyorum ki. Her insanın yapısı farklı. Kimi kalabalık ortamlarda takılmayı, kimi tek başına takılmayı, kimi 2-3 dostuyla birlikte takılmayı sever. Birkaç yakın arkadaşım var, nadiren onlarla konuşuyorum. Eğer yalnızlığı sevmesem sürekli onlarla takılır ve daha birçok arkadaş bulurum kendime. Ama yapmıyorum. Kendimi de bu şekilde avutmam zaten.

Verdiğiniz örnek saçma. Din ile bu konunun ne ilgisi var bilemedim. Ayrıca Ortaçağ'da yaşamış insanlar ile günümüzdeki insanları aynı kefeye koymak da doğru değil.

Arkadaşlık güzel bir şey zaten. İnsan doğası gereği kendi türüyle iletişim kurmak zorunda. Sosyal bir varlığız, kimseyle iletişim kurmazsak yaşayamayız. Buna bir itirazım yok, kimsenin de olamaz. Fakat her insanın karakteri farklı olacağı gibi bu durum da farklılık gösterebilir. Yukarıda bahsettiğim gibi kimisi eş, dost ile her gün gezip tozmayı sever, kimisi de daha çok kendi başına takılmayı sever. Normal hayatımda sosyal ve arkadaş canlısı bir insanım. Sadece hep arkadaşlarımla iletişim halinde olmayı istemiyorum. Zamanımın büyük birçoğunluğunu kendim ile geçiriyorum ;)

Yalnızlık ile yalnız kalmayı karıştırıyorsun. Yalnız kalmayı bende severim ama yalnızlığı değil. Yalnız kalmak belli bir zaman dilimi içindir 3 saat 5 gün gibi ve isteğimiz dahilinde olur vs. ama yalnızlık cok uzun zamanda olur aylar gibi bir süredir ve istem dışıdır. Yok ben yalnızlık yaşasam bana bir şey olmaz diyorsan robinson Crusoe'u oku.

Neden ortaçağdan sonra duygulara güncelleme mi geldi. Sanırsın 5 -10 asırda insan v2.1 oldu. Niye insan doğası hep aynı oldu güçlü olan kazanır, yanında dostu olan güç kazanır kaç kez gördün dostu cok olanin kaybettigini, Eski Çin savaşları vs. diyeceksen her savaşta Çin ordusuna kendine güveni yıkıldığı için yarışı kaçıyor orada güven ilişkisi dostluk ilişkisi yok arkandaki askerle dara düştüğü anda arkandaki senin kelleni alır seni yem eder kendi canı için. Ama Türk ordularında hep güven ilişkisi vardı biliyordu ki yanındaki adam senin canın için kendi canını ortaya koyacak.

Kusursuz dost değil, kafa dengi dost bulmaktan bahsediyoruz. Örneğin benimle görüşleri farklı, farklı etkinlikleri yapmayı seven birisi ile nasıl arkadaş olabilirim? Sadece bu kısımdan bakmanız doğru değil.

Benim en iyi arkadaşım Yusuf'la dizi film okul ve kadınlar harici ortak konumuz yok. Siz ne sanıyorsunuz arkadaşı gölge falan mı? Arkadaş'ın amacı farklı doğalar alışmaya çalışmaktır. Arkadaşlığın zevki o doğaya girme çabasıdır o farklı doğanın verdiği şaşkınliktır. Benim metal dinleyen hiç arkadaşım yok örneğin ki ben metali cok severim.
Ailem yeter bana.

Ahh yengeçler ahh. Ne olacak bu halimiz. Bakalim senin sabrın ne kadar yetecek.

Dinimizde de ırkımızda da arkadaşlık ve dostluk cok önemlidir. Peygabmeberimiz'in (s. A. V.) Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali, Hz. Ebu-bekir, Hz. Hatice gibi dostları olmasaydı İslam bu kadar yayılır mıydı? Ya Mustafa Kemal'in kazım karabekir gibi arkadaşları olmasa biz kazanabilir miydik kurtuluş savaşını? Peki cengiz han babasının yakın (adını unuttum) arkadaşı olmasa Moğol imparatorluğu kurulur muydu?
Ya timur, Emir Hüseyin olmasa idi timur devletini kurabilir miydi? Alp er tunga acem kralından kurtulabilir miydi onu koruyan dostları olmasa? Lütfen kendi yalnızlığınızı avutmak için yalnızlığı normalleştirmeyin.

Normalleştirmek değil hocam bu o dönemle bu dönemi bir tutmanız saçma bence şimdi insanlar hiç güvenilir gelmiyor bana o dönemlere göre, yalnızlık bu dönemde herkesin yaşadığı bir şey ve ileride herkes yalnız kalacak ya 1 gün ya 1 yıl ya 10 yıl buna alışmak gerek kabul etseniz de etmeseniz de böyle bir durumda dünya.

Güzel günler dikenli yollardan geçer @Ella Freya sabret. Güzel arkadaşlıklar edinmeye çalış, oyunlar oyna ve oyunlardan arkadaş da edinebilirsin. Bende arkadaş konusunda çok yalnızdım ana şu an az ama öz arkadaşlarım var ve 4 arkadaşım var sadece. Yalnızlık hissetmiyorum çünkü düzgün 2 kişi dengesiz 20 arkadaştan iyidir.

Normalleştirmek değil hocam bu o dönemle bu dönemi bir tutmanız saçma bence şimdi insanlar hiç güvenilir gelmiyor bana o dönemlere göre, yalnızlık bu dönemde herkesin yaşadığı bir şey ve ileride herkes yalnız kalacak ya 1 gün ya 1 yıl ya 10 yıl buna alışmak gerek kabul etseniz de etmeseniz de böyle bir durumda dünya.

O dönemlerde niye insanlar süper cinsel organ kontrolüne sahiptide tecavüz mü etmiyorlardı, para ihtiyaçları yok muydu da para için kimseyi öldürmüyorlardı. Hocam dünya hiç değişmedi ama o zaman böyle adli bilimler ve basın tarzı şeyler olmadığı için böyle olaylar açıklığa kavusturulamiyordu. Hatta o zamanlar daha kötüydü çölün ortasında biri bir adamı bıçaklasa kim onun yaptığını anlayacak ki. Eskiler böyle olayları kayıtlara geçirmediler. Insanoğlunun olduğu yerde sorun vardır hocam ama bu kendimi eve kapatın tüm insanlardan izole olayım demek değil tam tersine bu doğru insanı bulmalıyım güvenebileceğim kişiyi bulmalıyım demeli.
@Ella Freya Hatta direkt hocam probleminizi çözmek değil , çözümün kendisi olmak isterim instagram kullanıyor musunuz ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı