Yanan parmağa ne iyi gelir?

egeed

Hectopat
Selam arkadaşlar, tost yaparken yanlışlıkla parmağımı tost makinesine değdirdim ve yandı. Yaklaşık 1 saat oldu, parmağımda küçük bir kısım beyazladı. Islak bez tutmaya başladım şimdi. Başka ne iyi gelir?

İlk önce normal akan suyun altında tut. Buz vs. koyma.

Silverdin al daha sonra aloe vera.
Edit:
Herhangi bir yanığa;
Buz, bal, diş macunu, yumurta akı vb. sürülmesi yasaktır.
Yanığa derecesine göre hastaneye gidilmelidir. Eğer basit yanık ise; ilk önce normal çeşme suyunun altına tazyikli olmamak şartı ile yeterli miktarda tutun. Daha sonra silverdin kullanabilirsiniz. Yara iyileşince, deri toparlayınca, aloe vera kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:
Evde ki ilk müdahale buz koyarak yapılır. Fakat tam iyileşme için yanık kremi sürmek gerekiyor.

Buz koyulmaz! Yanık müdahalesi derecesine göre hastaneye gidersin. Evde yapılacak bir şey ise ilk akan normal suyun altında tazyikli olmasın, 2 3 dk tut. Daha sonra basit yanık kremleri kullan.

Selam arkadaşlar, tost yaparken yanlışlıkla parmağımı tost makinesine değdirdim ve yandı. Yaklaşık 1 saat oldu, parmağımda küçük bir kısım beyazladı. Islak bez tutmaya başladım şimdi. Başka ne iyi gelir?
Yanık kremi kullan varsa aloevera içindeki jelimsi maddeyi sür.
İlkel ve yaşadığım çözüm yumurta akı ve yoğurt karışımında bekletmek eli :D
6. sınıfken anneannemin yanına gittiğimizde ateşi söndürdüler sanıp oradan bir köz parçasını almak istemiştim fakat sadece ateş yokmuş. Full sıcak duruyormuş bütün avuc içim yanmıştı. Büyük bir odun közüydü ama şimdi hiç izi yok. O gün yaklaşık 2 saat delicesine yanmıştı ama :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Buz koyulmaz! Yanık müdahalesi derecesine göre hastaneye gidersin. Evde yapılacak bir şey ise ilk akan normal suyun altında tazyikli olmasın, 2 3 dk tut. Daha sonra basit yanık kremleri kullan.
Evde ki küçük yanıklara buz koyulur yandığı anda. Sonra da aralıklarla buz koyulur ve yanık kremi sürülür.

Yeni konular

Geri
Yukarı