Yanan parmağa ne iyi gelir?

Evde ki ilk müdahale buz koyarak yapılır.

Su topladıysa buz koyma orayı okumamışım.

Acıyı alıyor. Soğuk su ile yıkıyorum

Aloe vera sürebilirsiniz.

İlkel ve yaşadığım çözüm yumurta akı ve yoğurt karışımında bekletmek eli

Evde ki küçük yanıklara buz koyulur yandığı anda

Ciddi yanıklara buz koyulmaz

Diş macunu sürersen etkili olur.

En basit yanığa bile buz konulmaz, soğuk su tutulmaz. Acınızı dindiriyor olması, doğru tedavi olduğu anlamına gelmiyor. Buz, bölgenin zaten bozulmuş kan akımını bir kez daha bozar, zarar görmüş hücrelere tekrar zarar verir. Ilık su tutacaksınız sadece.

Yanıklara hiçbir şekilde yoğurt, diş macunu, zeytin yağı, yumurta akı sürülmez. Deri, dış ortama karşı önemli bir koruyucumuzdur, yandığında mikroplara karşı olan savunmamız bozulur. Yabancı madde sürdüğünüzde enfekte olma riskini arttırırsınız. Bence Aloe Verada da aynı risk var ama içerisinde antibakteriyel bir madde varsa bilemiyorum. Yine de onu da sürmeyin. Yanık kremi sürün.

İlk yardımda önemli olan doğruları öğrenmektir. Halk arasında yapılan bazı şeyler işe yarasa da hatalıdır. Israr etmeyin, doğrusunu öğrenin. 50 kere buz koyarsınız, bir şey olmaz, 51. de zarar görürsünüz.

En basit yanığa bile buz konulmaz, soğuk su tutulmaz. Acınızı dindiriyor olması, doğru tedavi olduğu anlamına gelmiyor. Buz, bölgenin zaten bozulmuş kan akımını bir kez daha bozar, zarar görmüş hücrelere tekrar zarar verir.

Yanıklara hiçbir şekilde yoğurt, diş macunu, zeytin yağı, yumurta akı sürülmez. Deri, dış ortama karşı önemli bir koruyucumuzdur, yandığında mikroplara karşı olan savunmamız bozulur. Yabancı madde sürdüğünüzde enfekte olma riskini arttırırsınız. Bence Aloe Verada da aynı risk var ama içerisinde antibakteriyel bir madde varsa bilemiyorum. Yine de onu da sürmeyin. Yanık kremi sürün.

İlk yardımda önemli olan doğruları öğrenmektir. Halk arasında yapılan bazı şeyler işe yarasa da hatalıdır. Israr etmeyin, doğrusunu öğrenin.
Peki ben biraz ıslatılmış bir mendil tutuyorum elime, bir sakıncası olur mu? Şuanlık evde krem yok sanırım.

Peki ben biraz ıslatılmış bir mendil tutuyorum elime, bir sakıncası olur mu? Şuanlık evde krem yok sanırım.
Islatılmış mendil koymanın ek bir faydası yok, suyla yıkayın, sonra pansuman yapar gibi yara bandı veya temiz kuru mendil kapatabilirsiniz. Nemli hale getirmeyin derim o bölgeyi.

Benim parmağım birkaç hafta önce barut yüzünden yandı, arada ne kadar fark olduğunu tahmin edebiliyorsunuzdur. Tek kat yara bandı sarıp bekledim, açtığımda üstteki ince deri kurumuştu. Kendi kendine iyileşti, krem vesaire sürmedim.

Geri
Yukarı