Yanılmışım, Windows 11'in optimizasyonu iyi!

Arkadaşlar. Önceki konumda biraz Windows 11 hater'ına dönüşerek kullanıcılarını çok az linçlemiştim ama yanılmışım. Bugün bir akıllı tahtada Windows 11'in normal Windows 10'dan daha iyi çalıştığını gördüm ama daha yeni bir donanıma sahip olduğundan dolayı olabilir. Zaten önceki konumda da yine eski 10 yıllık, 11 yıllık bilgisayarlara kuran, "ben Windows 11 kullanıyorum bu arada" diye gezen, bilgisayarın donanımı komaya sokan adamları linçlemiştim. Yani öneri olarak şunu diyebilirim ki arkadaşlar eski bilgisayarınıza vücutunuz gibi bakın yoksa bir web tarayıcısı açtığınızda işlemci kullanımı %100'ü görür. Onun için eski işletim sisteminde kalıp çoğu uygulamanın portable (taşınabilir) versiyonunu kullanın.
Zaten Windows 11 haterları genelde 11 yıllık sistemler kullanıyorlar. Destekleyen bilgisayarlarda asla ama asla bir sıkıntı olmuyor.

Optimizasyon olarak iyi olduğunu sanmam biraz zaman gerekecek ve Windows 10'dan daha çok özellik eklendi bu da görsel amaçlı ve bunlar az da olsa FPS etkisi eder diye düşünüyorum bazen buglarla karşılaşıyorum.

W11'de kısayollar çok kesilmiş yani bir ayar için taa Windows kısayolundanki ayarlara girmek gerekiyor. En basitinden örnek: Windows 10'da direkt sağ alttan güç tasarrufu/daha iyi pil/daha iyi performans/yüksek performans ayarlarını sürükleyerek değiştirebiliyordun. W11'de böyle değil, o kısayol kalkmış ayarlar bölümüne sokuyor seni.

HP Pavilion DV6 3050 et 11-13 senelik zamanında canavar olan i7 720qm olan AMD HD 5650 1GB ekran kartı %10 FPS artışı gördüm ama TPM yüzünden Valorant hatası alıyordum Windows 10 işlemciyi %99 kullanırken Windows 11 işlemciyi %100 kullanıyor o yüzden işlemciye bağlı olarak %5 ile %20 FPS artışı gözlemleyebilirsiniz benim tek sıkıntım Windows 11 Valorant açmaması başka bir sıkıntım yok.

W11'de kısayollar çok kesilmiş yani bir ayar için taa Windows kısayolundanki ayarlara girmek gerekiyor. En basitinden örnek: Windows 10'da direkt sağ alttan güç tasarrufu/daha iyi pil/daha iyi performans/yüksek performans ayarlarını sürükleyerek değiştirebiliyordun. W11'de böyle değil, o kısayol kalkmış ayarlar bölümüne sokuyor seni.
Windows 11'de pil simgesine tıklayıp ayarlara gidersen zaten karşına direkt performans veya denge modu ayarı çıkıyor.

Optimizasyon olarak iyi olduğunu sanmam biraz zaman gerekecek ve Windows 10'dan daha çok özellik eklendi bu da görsel amaçlı ve bunlar az da olsa FPS etkisi eder diye düşünüyorum bazen buglarla karşılaşıyorum.
Optimizasyonu gayet iyi, FPS kayıplarını yükseltme yapanlar yaşıyorlar. Çünkü kalıntı dosyaları silmiyorlar ve Windows 10'dan artık dosyalar kalıyor. Temiz kurulum yaptıktan sonra FPS sorunu falan olmuyor.

Arkadaşlar. Önceki konumda biraz Windows 11 hater'ına dönüşerek kullanıcılarını çok az linçlemiştim ama yanılmışım. Bugün bir akıllı tahtada Windows 11'in normal Windows 10'dan daha iyi çalıştığını gördüm ama daha yeni bir donanıma sahip olduğundan dolayı olabilir. Zaten önceki konumda da yine eski 10 yıllık, 11 yıllık bilgisayarlara kuran, "ben Windows 11 kullanıyorum bu arada" diye gezen, bilgisayarın donanımı komaya sokan adamları linçlemiştim. Yani öneri olarak şunu diyebilirim ki arkadaşlar eski bilgisayarınıza vücutunuz gibi bakın yoksa bir web tarayıcısı açtığınızda işlemci kullanımı %100'ü görür. Onun için eski işletim sisteminde kalıp çoğu uygulamanın portable (taşınabilir) versiyonunu kullanın.

Pardon da siz kimsiniz ki insanları bilip bilmeden linçliyorsunuz? Bizim bilmediğimiz bilgisayar otoriteri sertifikanız falan mı var Microsoft tarafından verilmiş? Siz değil, feriştahınız gelse de; ortada gün gibi olan gerçekleri değiştiremez. Ben bundan tam 12 yıl önce Windows 10 sistem toplamıştım, 10 yıl kullandım; 2 yıldır da aynı sistemde Windows 11 kullanıyordum anakartım geçen arıza verene kadar, hem de Pro sürümlerdi kullandıklarım hep. CPU kullanımı sadece donanımla alakalı değil, hiç mi erkisi yok; elbette var. Ama sizin bahsettiğiniz gibi öyle 100'lere varacak derecelerde falan olmaz, olamaz. Öyle olsa; sürekli bakımı yapılıp hiç sistem ya da donanım değişmeyen bir masaüstünün ilk zamanlardaki gibi performanslı çalışması beklenmeliydi. Ama kaç tane bilgisayar bu şekilde? Sıfır.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı