Yanlış bilgi sonucu mağdur ettiğiniz oldu mu?

Farklı olarak sınav saatini sınava 4 saat kala bir tık geri çektikleri için arkadaşıma yanlış bilgi verip o sene içinde o dersten kalmasına sebep olmuştum. Gerçi bende kalıyordum son 15 dakikasında yetişebildim.

Bir arkadaş 1000 TL bütçe ile işlemci ve ekran kartı önerisi istemişti. Kendi kullandığım işlemciyi ve ekran kartını link olarak atmıştım. Asıl sorun ise işlemcinin anakart ile uyumlu olmaması ve ekran kartının TurboX olmasıydı. İyi ki almadı. Bu mesajı yerin dibinden yazıyorum. 😔

Bir fare konusunda virüs bulaşır mı diye bir konu vardı neredeyse herkes yanlış bilgi almıştı ben de almıştım o gün bugündür hala aklım karışıyor ve üzülüyorum.

Çok şükür olmadı. Sadace birkaç sene önce, içinde olmadığım bir proje için bir arkdaşım yardım istemişti piller hakkında. Maalesef dikkatsizlikle yanlış bir kapasitör önerdim, devreydi daha doğrusu.Fark ettiğimde çok geç değildi en azından, devreyi yapmışlardı ama hiç çalıştırmamışlardı. O hatayı düzeltmek için derken ben de dahil oldumolaya, yürüdü gitti, daha başka şeyler de yaptık sonra... :D

Li-Po pilleri kullanırken paraziti azaltmak için mini bir devre hazırlamıştım ama kapasitörler yanlışmış. Çalıştırsalar sadece devre değil komple ürün giderdi, bayağı korkmuştum o zaman.

Mağduriyet oluşturmak kötü bir şey, tam emin olmadığın konu hakkında verdiğin öneri yüzünden mağdur etmek daha da kötü, rezil bir durum. Ben o nedenle hiç sistem toplama önerilerinde bulunmadım mesela, üye olduğumdan beri. Zira piyasayı takip edemiyorum. Öyle olunca konulara boş boş yazmanın bir manası yok.

Ancak bazı arkadaşlar var, internetten tonla ürünün teknik özelliklerini ezberleyip, öyle öneri yapıyorlar. Bu sağlıklı değil. Elektronik ürünlerde teorik bilgi kadar pratik de önemli. Dolayısıyla dikkat etmek gerekli.

İş hayatında da önemli bir noktaya sahip bu durum.
Sözün özü: Kullanmadığınız ürünleri sırf birilerinin "şahsi" tecrübelerine göre yaptığı incelemeleri dikkate alarak önermekten kaçının. %99'unuz bunu yapıyor, hayatınızda kullanmayı bırakın görmediğiniz ürünler üzerinden tavsiye vermek sizi konuda bilgili yapmıyor.

Çok yapıyorlar bunu, son zamanlarda arttı da. Bazen bazı fotoğraf konularına etiketliyor arkadaşlar, dönmüyorum bilerek. Zira bilmiyorum, insanlık hali, her öakineyi ya da lensi denemen mümkün değil.

İlginç bir hobi yani, onca ekipmanın teknik özelliklerini ezberlemek.

Ben GTA 5 ile GTA 5 Premium Online'yi farklı sanıyordum yani GTA 5'te sadece hikaye var. GTA 5 Premium Online'de hem hikaye hem de Online var sanıyordum. Foruma ilk katıldığım zamanlarda birisi GTA 5 ile GTA 5 Premium Online arasındaki farklar neler diye sormuştu. Bende GTA 5'te sadece hikaye var, GTA 5 Premium Online'de hem hikaye hem Online var demiştim ve ceza yemiştim :D

Geri
Yukarı