Yanlışlıkla biçimlendirilmiş SSD kurtarılabilir mi?

Ben bundan 9 ya da 10 yıl önce aldığım bilgisayarın son 2 yıl içinde aynı fiyatın biraz üstüne satıldığına şahitlik ettim senin söylediklerine hayli hayli inanırım ben 😂😁😁

Peki hocam 15 sene önce 4 TB'lik HDD var mıydı ? =)
Abarttım bir tık ama 2 tane HDD vardı. İçinde arşiv yaptığım mp3 dosyalarım vardı. Windows XP format yaparken her zaman o 2 harddisk'i çıkartırdım güvence altına almak için. Bir gün ne olduysa mavi kurulum ekranında sildim. Bu kısmı abartmıyorum gerçekten ağlamıştım. Çeşitli programlar ile kendim geri getirmeyi denemiştim ama en fazla %1 geri gelmişti ve dosya isimleri yazmıyordu :) Araştırmıştım ve Mecidiyeköyde bu işi yapıyorlarmış. Ben de götürmüştüm kendim. Orada ki adam hem masraflı hem de biraz uzun sürebilir demişti, ayrıca HDD daha sonra kullanılmaz hale gelecekti. Benden 2 adet daha HDD istemişti yedeklemesi için. İşlem sanırım 3-4 gün sonra bitmişti, verileri kurtardığı bozulmuş HDD'leri de bana geri verdi. Yedeklediği harddisklerin içinde ki verilere baktığım zaman da ayrıca sevinçten ağlamıştım :D Yıllar sonra köpeklerim hastalanmıştı ve bilgisayarı komple satmıştım arşivlerle birlikte. 4 TB harddisk tek bir tane yoktu ama 3TB üzeri mp3 dosyalarım vardı 2 hardisk'in içinde toplamda. 15 sene önce de değil :p Ama 10 seneyi kesin geçmiştir bundan eminim.

Abarttım bir tık ama 2 tane HDD vardı. İçinde arşiv yaptığım MP3 dosyalarım vardı. Windows XP format yaparken her zaman o 2 hard Disk'i çıkartırdım güvence altına almak için. Bir gün ne olduysa mavi kurulum ekranında sildim. Bu kısmı abartmıyorum gerçekten ağlamıştım. Çeşitli programlar ile kendim geri getirmeyi denemiştim ama en fazla %1 geri gelmişti ve dosya isimleri yazmıyordu :) araştırmıştım ve mecidiyeköyde bu işi yapıyorlarmış. Ben de götürmüştüm kendim. Orada ki adam hem masraflı hem de biraz uzun sürebilir demişti, ayrıca HDD daha sonra kullanılmaz hale gelecekti. Benden 2 adet daha HDD istemişti yedeklemesi için. İşlem sanırım 3-4 gün sonra bitmişti, verileri kurtardığı bozulmuş HDD'leri de bana geri verdi. Yedeklediği hard disklerin içinde ki verilere baktığım zaman da ayrıca sevinçten ağlamıştım :D yıllar sonra köpeklerim hastalanmıştı ve bilgisayarı komple satmıştım arşivlerle birlikte. 4 TB hard disk tek bir tane yoktu ama 3TB üzeri MP3 dosyalarım vardı 2 hard Disk'in içinde toplamda. 15 sene önce de değil :p ama 10 seneyi kesin geçmiştir bundan eminim.

Yani senin dediğin gibi eğer benim de o kadar emek verip uğraşıp HDD'i 3 TB doldurduktan sonra silinseydi bende ağlaya ağlaya bir çare arardım 😂😁

Ücretsiz programlar var mevcut onunla dosyaları geri getirebiliyorsun. Hemde baya baya eski dosyalar bile geliyordu.

Bugün uzun bir aradan sonra eski yaşadığım eve geri dönüp bilgisayarımı kurdum. Odayı kurcalarken bulduğum USB'lere bakayım derken gittim E diskimi (256 GB Crucial) biçimlendir dedim (he bir de onu da becerememişim) oyunlarımı açmaya çalışırken fark ettim. Şu anda mevcut alan şudur diye de göstermiyor bunu geri almanın bir yolu var mıdır? Yardımınıza ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim not: Sistem geri yükleme de diskimi görmüyor.

Eki Görüntüle 1075534

İçinde kurtaracak olduğunuz neler var hocam?
Fotoğraf MP3 vs. İse öyle arkadaşların dediği gibi istihbarattan falan bahsetmişler de hangi devirde yaşıyoruz hocam? O kadar zor değil.
1 TB HDD'in içinden 4000 tane fotoğraf kurtardım ben bir o kadar da dosya!

İçinde kurtaracak olduğunuz neler var hocam?
Fotoğraf MP3 vs. İse öyle arkadaşların dediği gibi istihbarattan falan bahsetmişler de hangi devirde yaşıyoruz hocam? O kadar zor değil.
1 TB HDD'in içinden 4000 tane fotoğraf kurtardım ben bir o kadar da dosya!
Anlamadın herhalde, adam dosyaları silmemiş SSD'yi biçimlendirmiş. Düşündüğün kadar kolay değil.

Bugün uzun bir aradan sonra eski yaşadığım eve geri dönüp bilgisayarımı kurdum. Odayı kurcalarken bulduğum USB'lere bakayım derken gittim E diskimi (256 GB Crucial) biçimlendir dedim (he bir de onu da becerememişim) oyunlarımı açmaya çalışırken fark ettim. Şu anda mevcut alan şudur diye de göstermiyor bunu geri almanın bir yolu var mıdır? Yardımınıza ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim not: Sistem geri yükleme de diskimi görmüyor.

Eki Görüntüle 1075534

Diski sakın ellemeyin üzerinde herhangi bir işlem yapmayın 8 GB bir flash belleğe Linux Mint veya Ubuntu'yu unetbootin kullanarak yazdırın. Flash belleği boot ettikten sonra PhotoRec ile veri kurtarma makalesini uygulayarak verileri kurtarabilirsiniz ama dosyalar biçimsiz oluyor bilginize. Şunun gibi;

1624154224878.png

Bunu sadece fotoğraf/video/müzik/"sıkıştırılmış .zip .rar" kurtaracaksanız öneririm. Oyun vs. içinse hiç uğraşmayın çünkü kurtarılan dosyaları bir araya getirmeniz imkânsız.

Diski sakın ellemeyin üzerinde herhangi bir işlem yapmayın 8 GB bir flash belleğe Linux Mint veya Ubuntu'yu unetbootin kullanarak yazdırın. Flash belleği boot ettikten sonra PhotoRec ile veri kurtarma makalesini uygulayarak verileri kurtarabilirsiniz ama dosyalar biçimsiz oluyor bilginize. Şunun gibi;

Eki Görüntüle 1075558

Bunu sadece fotoğraf/video/müzik/"sıkıştırılmış .zip .rar" kurtaracaksanız öneririm. Oyun vs. içinse hiç uğraşmayın çünkü kurtarılan dosyaları bir araya getirmeniz imkânsız.
Zoru yaparız, imkansız ise biraz zaman alır.

Geri
Yukarı