Çözüldü Yanlışlıkla Windows'un kurulu olduğu SSD'ye Secure Erase yaptım

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

KvasiRR

Hectopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar Patriot Burst'un 240 GB'lık modelini kullanmaktayım yanlışlıkla Toolbox'ta optimizasyon yapacakken dalgınlığımdan Secure Erase işlemini yaptım. Windows SSD'ye yüklüydü yaptığım şeyin farkına varınca kanım dondu ve iptal etmeye çalışırken bilgisayar kapandı açtığımda ise "checking Media" yazıları çıkıp fail verip kapanıyordu bilgisayar.

Yeniden kurulum yapmak için bir USB bellek hazırladım, Rufus ile Windows'un ISO dosyasını yazdırdım fakat USB ile boot ettiğimde ise üretici logosu geliyor ve Full mavi bir ekran çıkıp bilgisayar kendini kapatıyor.

Ne yapmam gerekiyor? Bir ara gerçekten SSD'ye bir şey yaptım diye çok korktum.

Çözüm
Merhabalar bende nasıl olduğunu açıkçası anlayamadım Secure Erase işlemini Patriot'un Toolbox'ı üzerinden yaptım sanırsam, bilgisayar işlem yapılırken Windows hizmetlerini sonlandırdı ve bilgisayarı kapattı. Secure bott zaten devre dışıydı hocam fakat BIOS ayarlarına geldiğimde sadece boot'layabileceğim yerler gözükmekte.

Buradan yanlışlıkla yaptım hocam:

Eki Görüntüle 1114475
Anlıyorum. Windows'un çalıştığı SSD'ye bu işlemin yapılabilmesine izin verilmemeliydi. Şaşırdım açıkçası. Hazırladığınız USB belleği başka bir makinede denediniz mi? Yani önyükleme yapabiliyor mu? BIOS'tan önyükleme sırasını değiştirmek yerine doğrudan bir tuşla önyükleme menüsüne girerek oradan ilgili aygıtı seçebilmeniz gerekir. Modelden modele değiştiğinden öncelikle bu tuşu bulmalısınız.
Bu konuda birçok markanın önyükleme tuşunu bulabilirsiniz.
Kolay gelsin.
Merhaba arkadaşlar Patriot Burst'un 240 GB'lık modelini kullanmaktayım yanlışlıkla Toolbox'ta optimizasyon yapacakken dalgınlığımdan Secure Erase işlemini yaptım. Windows SSD'ye yüklüydü yaptığım şeyin farkına varınca kanım dondu ve iptal etmeye çalışırken bilgisayar kapandı açtığımda ise "checking Media" yazıları çıkıp fail verip kapanıyordu bilgisayar.

Yeniden kurulum yapmak için bir USB bellek hazırladım, Rufus ile Windows'un ISO dosyasını yazdırdım fakat USB ile boot ettiğimde ise üretici logosu geliyor ve Full mavi bir ekran çıkıp bilgisayar kendini kapatıyor.

Ne yapmam gerekiyor? Bir ara gerçekten SSD'ye bir şey yaptım diye çok korktum.
Merhaba,
Windows'un kurulu olduğu SSD'ye Windows çalışırken nasıl Secure Erase yaptığınızı anlayamadım. Öncelikle BIOS'taki Secure Boot ayarını Disabled olarak değiştirin. Ayrıca ben olsam yarım bıraktığım Secure Erase işlemini tamamlar, sonra Windows'u kurardım. Zaten işlemi uyguladıysanız verileriniz silinmiştir. Geçmiş olsun.
Uyarı: İşlemi gerçekleştiremediyseniz verileriniz silinmemiş olabilir. Verilerin silindiğinden emin olduktan sonra işlemi tekrarlayın.

Merhaba,
Windows'un kurulu olduğu SSD'ye Windows çalışırken nasıl Secure Erase yaptığınızı anlayamadım. Öncelikle BIOS'taki Secure Boot ayarını disabled olarak değiştirin. Ayrıca ben olsam yarım bıraktığım Secure Erase işlemini tamamlar, sonra Windows'u kurardım. Zaten işlemi uyguladıysanız verileriniz silinmiştir. Geçmiş olsun.
Uyarı: İşlemi gerçekleştiremediyseniz verileriniz silinmemiş olabilir. Verilerin silindiğinden emin olduktan sonra işlemi tekrarlayın.

Merhabalar bende nasıl olduğunu açıkçası anlayamadım Secure Erase işlemini Patriot'un Toolbox'ı üzerinden yaptım sanırsam, bilgisayar işlem yapılırken Windows hizmetlerini sonlandırdı ve bilgisayarı kapattı. Secure bott zaten devre dışıydı hocam fakat BIOS ayarlarına geldiğimde sadece boot'layabileceğim yerler gözükmekte.

1626886299805.png

Eki Görüntüle 1114475
Anlıyorum. Windows'un çalıştığı SSD'ye bu işlemin yapılabilmesine izin verilmemeliydi. Şaşırdım açıkçası. Hazırladığınız USB belleği başka bir makinede denediniz mi? Yani önyükleme yapabiliyor mu? BIOS'tan önyükleme sırasını değiştirmek yerine doğrudan bir tuşla önyükleme menüsüne girerek oradan ilgili aygıtı seçebilmeniz gerekir. Modelden modele değiştiğinden öncelikle bu tuşu bulmalısınız.
Kolay gelsin.

Çözüm
Kolay gelsin.

Hocam çok teşekkürler tek ilgilenen siz oldunuz :).

SSD'yi çıkartıp başka bir bilgisayarda biçimlendirip yeniden taktım ve kurulum yaptım düzeldi şu anda kullanıyorum.

Geri
Yukarı