Yapay et yer misiniz?

Bu kadarına da pes. Onun şundan farkı yok:
1614715382603.png

Kendimi yerim daha iyi, olması bile saçmalık bence.
Bir tane daha geldi. Kaç defa anlattık. Sizin için toparladım ana mevzuyu:
İnekler ozon tabakasına büyük zararlar veriyor. Yapay et ise "yapay" olduğu için besin değerleri daha yüksek. Ben yapay et yerim şahsen. En azından hayvanlara bir faydamız dokunur.

Hayır, et dünyanın kaynaklarını tüketiyor. Hayvanın yediği şeylerin sadece %3'ü ete dönüşüyor. Gaz emisyonun %15'i et yüzünden. Her gün 200 milyon canlıyı öldürmemiz de cabası. Et üretimi aşamasında hayvanlara verilen antibiyotik bizim direncimizi düşürüyor.

Ana fikri kaçırıyorsunuz. Buradaki ana mevzu eti daha ucuza mâl etmek ve dediğim gibi ineklerin doğaya zararlarını azaltmak. Kırmızı et zaten pek sağlıklı bir şey değil.

Yaşamalarına izin vereceğiz.

Buna ihtiyacımız varken, vücudumuzun ihtiyacı varken vejetaryen ya da vegan olmayı açıkçası doğru bulmuyorum. Ancak hiçbir hayvan acı çekmeden ben yine ihtiyacım olanı alabileceksem neden tercih etmeyeyim?

Kaç kere anlattık. İnsan nereye elini atarsa oranın düzenini bozuyor ve hayvanlara hiçbir faydamız yok. Bu yüzden doğanın düzenini az da olsa eski haline döndürmek için bu adım atılıyor. Bu ilk sebep. 2. sebep ise ineklerin ozon tabakasına zararı çok büyük.

İneklerin ürettiği methan gazı, araçların ürettiği karbon dioksit'ten çok daha zararlı ve küresel ısınmaya etkisi de daha fazla. Yapay etin asıl amacı veganları mutlu etmek değil, eti için yetiştirilen sığır miktarının azaltılması.

@shamil0v Kırmızı ette bizim sindirim sistemimizde parçalanamayan doymuş yağ miktarı çok yüksek. Bu yağ zamanla dolaşım sistemi içinde tıkanmalara neden oluyor, yapılan araştırmalara göre kalp krizi başta olmak üzere ölüm nedenlerinin erkeklerde %9.3, kadınlarda %7.6'lık oranın aşırı kırmızı et tüketiminden olduğu hesaplanıyor.

Kolesterol dolaşım sistemi içinde uzun vadede zararlı. Bunun yanında kırmızı et dahil yüksek et tüketimi aşırı protein birikmesine neden oluyor, bu da gut hastalığı başta olmak üzere orta vadede ortaya çıkan başka hastalıklara neden oluyor.

10 saniye araştırma ile ulaşabilirsiniz. Sığırların ozon tabakasına zararları, bizim besin zincirine zararlarımız, kırmızı etin kolesterol arttırması ve kalp-damar yağlanmasına yol açması diyebiliriz kısaca. Ronaldo'nun yemek menüsüne bakarsanız kırmızı et yemediğini görürsünüz. Niye sizce?
ÖĞÜN #1Protein
g
Karb
g
Yağ
g
Kalori
kcal
56g yulaf ezmesi6404200
3 yumurta (7 beyaz)19014215
portakal suyu0300120
257018535
ÖĞÜN #2Protein
g
Karb
g
Yağ
g
Kalori
kcal
60g tahıl ürünü (makarna)4441200
170g brokoli04050
170g tavuk göğüs3804.5204
salata13015
3 küçük boy patates6.7720.3313
49.71235.8782
ÖĞÜN #3Protein
g
Karb
g
Yağ
g
Kalori
kcal
büyük ton balığı + yağı36117309
2 dilim ekmek6.5420.7205
meyve suyu0300120
42.57317.7634
ÖĞÜN #4Protein
g
Karb
g
Yağ
g
Kalori
kcal
1 kase bulgur (pirinç)9530.7239
47535.2443
ÖĞÜN #5Protein
g
Karb
g
Yağ
g
Kalori
kcal
1 muz1.8390.5151
1 elma0.2120.145
2510.6196
ÖĞÜN #6Protein
g
Karb
g
Yağ
g
Kalori
kcal
200g haşlanmış fasulye11.4400206
49.4404.5410

Kırmızı etten eser yok. Neden? Çünkü zararlı! İhtiyacı olan proteini tavuk etinden alıyor.

Doğal et üretiminin temiz su kaynaklarına ne kadar büyük bir zararı olduğunu ya da biyolojik olarak aşırı miktarlarda metan/karbondioksit çıkaran besi hayvanlarının aşırı çoğaltılmasının atmosferdeki etkilerini bilmiyorlar. Üstelik sürekli artacak nüfusu "doğal" şekilde beslemenin artık imkansızlığını da anlamadıkları için gelecekte mecburen yapay et tüketmek zorunda kalacaklarını anlayamıyorlar.

Dünya'nın öz kaynaklarının sınırlı olduğunu, belli bir düzeyin üzerinde olan tüketimlerin bu kaynaklarda geri dönülemez tahribatlara neden olduğunu anlamak zor değil aslında. Bence sadece kabul etmek istemiyorlar, alışkanlıklardaki büyük değişimler her zaman çoğunluk tarafından kabullenilmek istemez.

Birincisi, yine istediğiniz ve hatta ihtiyaç duyduğunuz besini tüketirken; herhangi bir hayvanın bunun için ölmediğini, doğumundan ölümüne kadar belki de kendi etrafında dönemeyeceği kadar bir alana tıkılmış ve annesinden ayrılmış, psikolojisi hayat boyu berbat olan bir hayvanın hayatına sebep olmayacağınızı bildiğiniz için mutlu olmuyorsanız bu benim için canilikten farklı görünmüyor.

İkincisi, yaşadığımız gezegenin kaynakları belli ve gelecekte muhtemelen yapay et tüketmek bir zorunluluk olacak.

Hayvanlar zaten kesilmek için yaratıldı demek ne kadar saçma bir düşünce. Bu kuralı kim koyuyor cehaletten ağzı kokan dinler mi? İnsanın zorunda kalmadığı sürece hayvan kesmesi canilikten başka bir şey değil. Hayvanın canına kıyabilecek mantaliteye sahip kişi başka bir insanı da öldürecek cesarete sahip olur.
Doğalı varken neden yapay olanını yiyeyim? Böyle bir şeyi neden yapmışlar bunu da anlamadım.

Bu arada laflarınızı tartarak konuşun.
Cahil bir hakaret değil.
1614716308189.png

Bu mesajda ana konuyu alıntıladım, öğrenmek isterseniz okuyabilirsiniz.
Bir tane daha geldi. Kaç defa anlattık. Sizin için toparladım ana mevzuyu:

Geri
Yukarı