Yapay zeka bir dini seçerse cennetine girebilir mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dine inanılır. Dinin özelliği budur. Allah İslam'a inanmayı ve kurallarına uymaya emreder. Neden inandığını da bilmeni ister. Din kanıtlanabilir olsaydı o zaman din olmazdı. Yapay zekanın bir şeye inanıp inanmama gibi bir durumu yoktur. Onun için ya doğrudur ya da değildir. Dolayısıyla inanç olamaz bir yapay zekada.
Peki kanıtlanamaz olduğu için mi şüpheye düşmüyoruz?

İslam inancı o 1 ve 0'ı verebiliyor. Olay orda işte.

Hayir, hic bir inanc onu veremez. X'e inaniyor musun diye sormazdik oyle olmasaydi. Ya bilirdin ya da bilmezdin.

Eger verebilseydi, herkes zaten Musluman olurdu. Hatta Muslumanlik diye bir sey olmazdi, zaten "default" seklimiz o olurdu. Ben insanim diyen insan olmaz, cunku biliriz bunu demesine gerek yok. Senin kendi algina gore her seyin cok kesin bir sekilde Islam'i isaret ediyor olmasi; bunun genel gecer dogru oldugunu gostermez. 2 ihtimal var, ya sen cok keskin bir algi yetenegine sahipsin, diger hic kimse delillerin kesinlikle Islam'i isaret ettigini anlayamazken sen anlayabiliyorsun, ya da sen de diger milyarlarca baska dine mensup insan gibi "confirmation bias" ( kendi inancini hakli cikaracak delilleri gorup, digerlerini gormezden gelmek ) icerisindesin.

Hem yazılıyordu evet aksini ispat edemezsin.

Demissin. Bak; din zaten "aksi ispat edilemez" bir sey. Sen de 8 bacakli ogre'nin evrenin hakimi olmadigini ispat edemezsin.

Ben aksini ispat edebilecek biri olsam dahi yapmam, cunku dedigim gibi amacim herhangi bir dini yanlislamaya calismak degil. O kadar zamanim yok, zamanim olsa bile o isten kazancim yok : )

sen ateist olmazdın
Ben mi? Ben Ateist değilim ki:) Bak yanılgıya düşüyorsun ve konuyu geriyorsun yine.
Kur'an zaten diyor zorlamayacaksın diğerlerini diye.
İslam güzellikle yayılmadı dünyaya. Kabul edelim bunu. Her din dünyaya kılıçla yayılmıştır. Türkler İslam dinini o dönemin ve o savaşın mecburiyeti yüzünden benimsediler.
İmam Hatip öğrencilerinin dini bu kadar derin öğrendiğini kim dedi? Üstelik nasıl olabilir diyebilir ki?
Meslek Lisesi öğrencisi mi daha iyi bilecek. O bilecek tabi. Ayrıca niye diyemesin? Özgür bir dünyada yaşamıyor muyuz? Adam benim aklıma yatmadı diyebilir o da onun tercihi.
Fakat göremiyorsun. Ama var.
İşte sorun orada zaten. e var işte diyorsun ama nerede desem e var işte diyeceksin yine bana:)
Aynı insanlar Kur'an'ı da ispat ediyor buna neden inanmıyorsun? Üstelik sadece bu da değil. Bir kağıda 1 yaz. Onun 1 olduğunu biliyorsun. Fakat inanmıyorsun buna benzer bu.
Bununla ne alakası var hocam? Kağıda yazdığım şey 1. Bu dünyanın heryerinde 1'dir. Ama mesnevi dinler bile aynı şeyi söylemiyor bırak diğer dinleri.
Neden o zaman kutsal kitaplar sadece Arap yarımadası ve Orta Doğu bölgesini anlatıyor. Her şey tek bir tanrı elinden çıktıysa neden penguenleri veya deniz dibinde hala bilmediğimiz canlıları da bize anlatmıyordu. Sadece develer ve kartallardan mı ibaretti dünya o zamanlarda.

Hayir, hic bir inanc onu veremez. X'e inaniyor musun diye sormazdik oyle olmasaydi. Ya bilirdin ya da bilmezdin.

Eger verebilseydi, herkes zaten Musluman olurdu. Senin kendi algina gore her seyin cok kesin bir sekilde Islam'i isaret ediyor olmasi; bunun genel gecer dogru oldugunu gostermez. 2 ihtimal var, ya sen cok keskin bir algi yetenegine sahipsin, diger hic kimse delillerin kesinlikle Islam'i isaret ettigini anlayamazken sen anlayabiliyorsun, ya da sen de diger milyarlarca baska dine mensup insan gibi "confirmation bias" ( kendi inancini hakli cikaracak delilleri gorup, digerlerini gormezden gelmek ) icerisindesin.
Saçmalıyorsun, olay X Y değil. Kur'an'ın mealini atmama gerek yok herhalde. Okursan sorunun 0 veya 1 olup olmadığına kendin karar verirsin. Herkes zaten inatlaşmasa olabilir zaten Müslüman. İnatlaşma, oku sen de anlayacaksın. İnatlaşmasın Hristiyan, okusun HZ. İsa'yı da İslamı da daha iyi anlayacak. Müslüman olabilir herkes inatlaşmasa.

Herkes zaten inatlaşmasa olabilir zaten Müslüman. İnatlaşma, oku sen de anlayacaksın. İnatlaşmasın Hristiyan, okusun HZ. İsa'yı da İslamı da daha iyi anlayacak. Müslüman olabilir herkes inatlaşmasa.
Bak dostum senin şu an Müslüman olmanın %80'lik nedeni bu ülkede ve bu coğrafyada yaşıyor olmandır. Dinini benimsemiş olmak da yine senin tercihin ve saygı duyulması gereken bir durum. Buna kimse karışamaz o seni ilgilendirir sadece. Eğer Amerika'da Texas eyaletinde Phoenix şehrinde katolik bir ailenin çocuğu olsaydın bugün sen de katolik olurdun. Bu, bu kadar basit bir durum. Geriye kalan %20'lik ihtimal araştırıp din değiştirebilirdin sadece. Yahudi dini hariç. Çünkü onda "Hadi ben Yahudi oldum diyemiyorsun". Biraz kuralları başka onun.

Saçmalıyorsun, olay X Y değil. Kur'an'ın mealini atmama gerek yok herhalde. Okursan sorunun 0 veya 1 olup olmadığına kendin karar verirsin. Herkes zaten inatlaşmasa olabilir zaten Müslüman. İnatlaşma, oku sen de anlayacaksın. İnatlaşmasın Hristiyan, okusun HZ. İsa'yı da İslamı da daha iyi anlayacak. Müslüman olabilir herkes inatlaşmasa.

Son mesajlarini tekrar okursan 2 seyi farkedeceksin.
1) Üslubun kabalasiyor.
2) Yapay zeka yi degil, Islam'i tartismaya basliyoruz.

Bence sen daha genis bir acidan bakarsan gorebilirsin meseleyi, isin icinde "inanc" varsa, 0 ve 1 olamaz. Bilmedigin seye inanirsin, bildigini bilirsin zaten. Oldukten sonra ne olacagini bilen 1 tane insan yok, ama senin 1 ve 0 oldugunu iddia ettigin seyin bunun hakkinda fikri var. Sacmalik burada esas.

@painkiller
İslam güzellikle yayılmadı?
Peygamberimiz İslam'ı yaymak için savaşmadı. Karşıda 13 yıldır zulm eden bir ordu var. Sen olsan dur demez miydin?

İşte araştırırsa aklıma yattı diyecek. Ama araştırmıyor? Sende araştır belki yatacak?

Yazdığımı tam okudun mu o son 1 olayını? O birin aklı olsaydı vs.

@bitwise

Neden 0 1 olamaz kesin olarak kanıtla.

Üslubum kabalaşmıyor. İnat kelimesi normal bir kelimedir. Yapay zeka bir din seçemez. Yapay zekadan çıktık bile. Seçecek olsa bile yukarıda da dedim. Sahibinin komutu bu.
Screenshot_20181129-235033_Chrome.jpeg

@NothingAtHere ben peygamberden bahsetmiyorum sadece. Sonrası ve sonrasından bahsediyorum. Hatta günümüzden bahsediyorum. Hadi Mekke'ye karşı zafer kazandın zulmü sonlandırdın. Peki sonrasında kafirler diyerek neden diğer mesnevi dini savunan milletlere saldırılar düzenlendi? Ayrıca aynı kitapta bahsedilen dinler bunlar yani var diye kabul edilen dinler. Bak araştır diyorsun bana. Ben hepsini okudum hatta sadece İslamiyet'i değil. Diğerlerini de okudum araştırdım baktım. Okumadığım veya öğrenmediğim bir şey hakkında konuşacak kadar cahil değilim ben.

Neyse konudan çok uzaklaşıyoruz ve ban için pusuda yatanları hissedebiliyorum:) Bence bir yapay zeka din gibi gri bir konuyu asla mantığına kabul ettiremez. Olmama ihtimali olan her şey bir hipotezdir onun için. Bu yüzden bizler kadar kolay var diyemez bence.

Bak dostum senin şu an Müslüman olmanın %80'lik nedeni bu ülkede ve bu coğrafyada yaşıyor olmandır. Dinini benimsemiş olmak da yine senin tercihin ve saygı duyulması gereken bir durum. Buna kimse karışamaz o seni ilgilendirir sadece. Eğer Amerika'da Texas eyaletinde Phoenix şehrinde katolik bir ailenin çocuğu olsaydın bugün sen de katolik olurdun. Bu, bu kadar basit bir durum. Geriye kalan %20'lik ihtimal araştırıp din değiştirebilirdin sadece. Yahudi dini hariç. Çünkü onda "Hadi ben Yahudi oldum diyemiyorsun". Biraz kuralları başka onun.
Peki onlarda Allah'a inanıyor değil mi? İslamdaki tanrı onlara yasak koyuyor ve buna uyuyorlar. Ne garip?

Demek ki o %80 akıllı. Diğer katolik olayında inan %20 İslam'ı seçerdim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı