Yapay zeka bir dini seçerse cennetine girebilir mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@NothingAtHere tarz olarak bakma buna. Bu biraz sana hitap eden gibi bir durum. Sana göre biri doğrudur başkasına göre diğeri. Bugün Hristiyanlar bile katolik ve ortodoks diye aynı ülke içinde bölünebiliyorlar. Birisi diğerini katı buluyor diğeri onu fazla serbest buluyor. Yapay zeka burada ikileme düşüp reddedecek işte. Çünkü insan henüz buna net kavramlar koyamamış diyecek. Bir nevi "Daha siz çözememişsiniz ben mi uğraşacağım" der kendi içinde:) Yani yapay zekaya İslamiyet'i (sadece örnek olarak veriyorum yanlış anlama) sadece yükleyebilirsin. Bu da ezber ve sahte olur sadece.

Supheye mahal vermeyecek, hatlari kesin belli olan her sey 1 ve 0 ile reprezente edilebilir. Tam olarak bunu iddia ediyor kendisi farkinda olmadan.
Kur'an'da yazan bilgiler ve bilimden bahsetmiyor muyduk? Yoksa ben mi hatalıyım? Hayattaki bir çok soru kitapta 0 veya 1 olarak belirtiliyor.

@painkiller
Bak Hristiyanlıkla İslam bir değil. Başından beri ben İslam diyordum. Hristiyanlığı karıştırma araya. Onlar ve biz farklıyız. Ateistler bambaşka zaten.
Ateistlik, herhangi bir tanrı görüşü olmayan insan, yanlışsa düzelt.

Kur'an'da yazan bilgiler ve bilimden bahsetmiyor muyduk? Yoksa ben mi hatalıyım? Hayattaki bir çok soru kitapta 0 veya 1 olarak belirtiliyor.

Sadece bir parcasi bile "bilinmiyor/bilinemez" ise 0 ve 1 den bahsedemezsin.
Orn: olumden sonrasi.

Sen kucuk bir parcayi aliyor, bilimsel iddialar ile tutarli oldugunu iddia ediyor; o halde kucuk parcayi iceren seyin tamami kesinlikle dogru olmalidir gibi bir seyler soyluyorsun ki cidden asiri sacma.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sadece bir parcasi bile "bilinmiyor/bilinemez" ise 0 ve 1 den bahsedemezsin.
Orn: olumden sonrasi

Sen kucuk bir parcayi aliyor, bilimsel iddialar ile tutarli oldugunu iddia ediyor; o halde kucuk parcayi iceren seyin tamami kesinlikle dogru olmalidir gibi bir seyler soyluyorsun ki cidden asiri sacma.
Peki diğer "iddia"lar (ispat edilen)? Cevabı almak için ölmeyi bekleyeceksen bekle. Zaten herkes iman edecek. Fakat geç olmasın diye uğraşıyoruz. Hz. Musa'nın hikayesini biliyorsundur, neler yaşadığını.

Bilimsel mucizeleri araştır.

@painkiller
Bak Hristiyanlıkla İslam bir değil. Başından beri ben İslam diyordum. Hristiyanlığı karıştırma araya. Onlar ve biz farklıyız. Ateistler bambaşka zaten.
Ateistlik, herhangi bir tanrı görüşü olmayan insan, yanlışsa düzelt.
Peki o zaman İslamiyet'ten devam edelim. Ben sen rahatsız olma diye özellikle başka dinlerden yola çıktım:) Ateist, tanrı, din ve peygamber inancı olmayan kişilere denir evet. Demek istediğim bir yapay zeka bu kadar çelişkinin ve gerçekliği kanıtlanamayan bir konuyu kabul etme ihtimali sıfıra düşer direkt. Sen mesela nasıl başka dinleri kendine kabul ettiremiyorsan yapay zeka da din algısını kendine kabul ettiremez. Hatta yaratıcısı insanı bile yaratıcı olarak değil sadece kendisini geliştiren varlık olarak görür bence.

Teist mantığı hiç mi değişmez? :) Bu konu 6 (altı) sayfa, ciddi ciddi tartışılmış ya gece gece iyi güldürdünüz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Miki Fare e sohbet ediyoruz konu üzerine. Herkesin farklı fikirleri var n'aparsın:) Saygı çerçevesinden kopmadığı sürece sorun yok:) Birazcık saptık konudan ama geri döndürebiliriz inancım var:)

Üstte birçok kez söylenmiş fakat ben de söyleyeyim; yapay zekanın bir dine inanması mümkün değil. Sadece bir yazılım en nihayetinde. Hadi diyelim ki inanma yetisine sahip bizim bu yapay zeka. İnanılmaz bir kapasiteye sahip olan, bir kere öğrendiği (ya da okuduğu) şeyi asla unutmayan ve istediği zaman o bilgilere erişebilen bir yazılımdan bahsediyoruz. Gerekli bilgileri topladığında dinlerin kendi içinde çeliştiğine ve insanlardan daha büyük bir varlık tarafından yazılmadığına inanacaktır.
Son zamanlarda da şu aklıma takıldı; bizi yaratan bizim Tanrı'mız ise, biz de yapay zekanın gözünde onun Tanrı'sı olmayacak mıyız?

Yapay Zeka'yı Allah yaratmadığına göre öyle bir şey olamaz.
Neden? Düşünme yetisine sahip bir varlık o da.

Peki diğer "iddia"lar (ispat edilen)? Cevabı almak için ölmeyi bekleyeceksen bekle. Zaten herkes iman edecek. Fakat geç olmasın diye uğraşıyoruz. Hz. Musa'nın hikayesini biliyorsundur, neler yaşadığını.

Bilimsel mucizeleri araştır.
Herkes iman etmeyecek. Aksine, yıllar geçtikçe inançsızlık iyice artacak.
Bütün mesajlarını okudum. Dini, dini kitaplarda yazılan şeylerle kanıtlamaya çalışıp, kısır döngüye giriyorsun bu arada.

Bilimsel mucize dediğin; aşıdır, ilaçtır, insan tarafından yapılan şeylerdir. Çok dini detaylara (efsanelere, hadislere) girmeyeceğim zira rahatsız olacak arkadaşlar olabilir.

Son düzenleme:
Gerekli bilgileri topladığında dinlerin kendi içinde çeliştiğini
Asıl çelişkiyi yapay zeka yaşar zaten. Çünkü dinler hem birbiri ile çelişiyor hem de birbirinin benzeri:) İşin içinden çıkamayıp mavi ekran verebilir.
Son zamanlarda da şu aklıma takıldı; bizi yaratan bizim Tanrı'mız ise, biz de yapay zekanın gözünde onun Tanrı'sı olmayacak mıyız?
Teoride evet bizim onun yaratıcısı olmamız lazım. Fakat bence yaratıcıdan ziyade geliştirici fikrini benimseyecekler. Çünkü bir süre sonra zeka olarak bizim önümüze geçecek olan yapay zeka " benim gerimde kalan bir canlı formu nasıl benim yaratıcım olabilir?" sorusunu sorar kendine.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı