Yapay zeka ChatGPT yazılımcıların yerini alabilir mi?

Talha Tuna

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Çoğunuz biliyordur ChatGPT denen bir sistem var ve 2023'te yanlış hatırlamıyorsam 4.0 sürümü gelecek ve şu anki halinden bile daha iyi olacak. Ben şu anda geleceğimi yazılım alanında şekillendiriyorum ve ilgi alanım da bu yönde ancak bu programın istediğim kodları istediğim dilde yazması kafamı karıştırdı. Sizce ileride yazılımcılara gerek duyulacak mı, yapay zeka bütün yazılım işini üstlenebilir mi?

ChatGPT: ChatGPT: Optimizing Language Models for Dialogue.

Çoğunuz biliyordur ChatGPT denen bir sistem var ve 2023'te yanlış hatırlamıyorsam 4.0 sürümü gelecek ve şu anki halinden bile daha iyi olacak. Ben şu anda geleceğimi yazılım alanında şekillendiriyorum ve ilgi alanım da bu yönde ancak bu programın istediğim kodları istediğim dilde yazması kafamı karıştırdı. Sizce ileride yazılımcılara gerek duyulacak mı, yapay zeka bütün yazılım işini üstlenebilir mi?

Alamaz hocam.

Çoğunuz biliyordur chatgpt denen bir sistem var ve 2023'te yanlış hatırlamıyorsam 4.0 sürümü gelecek ve şu anki halinden bile daha iyi olacak. Ben şu anda geleceğimi yazılım alanında şekillendiriyorum ve ilgi alanım da bu yönde ancak bu programın istediğim kodları istediğim dilde yazması kafamı karıştırdı. Sizce ileride yazılımcılara gerek duyulacak mı, yapay zeka bütün yazılım işini üstlenebilir mi?

Chatgpt: ChatGPT: Optimizing Language Models for Dialogue.

Yapay zeka yaratıcılık alanında çok devrimsel bir ilerleme kaydetmediği sürece ben şahsen daha çok yardımcı unsur olacağını düşünüyorum. Örneğin yazılımcının kodu hazırlanmasında veya Debug sürecinde yardımcı olabilecek belki saatler süren işin dakikalar sürmesini sağlayacak ama asıl unsur yönlendiren kontrol eden hep yazılımcı olacak. Ne olabilir kod bilmeden de ya da az kod bilerek de basit algoritmalar veya programlar yazabilir hale geliriz. Bu da yazılımcının daha az talep görmesine veya daha az kazanmasına sebep olabilir ama bu potansiyel sonuç sadece yazılımcının başına gelebilecek bir şey değil. Birçok harici meslek grubu da bu sonuca maruz kalabilir.

ChatGPT yazılımcıların işini elinden alamaz. Kodlarının çoğunda hata var. Basit programlar da çok hata yok ama iş daha kompleks programlara geldiğinde ciddi hatalar yapmaya başlıyor. ChatGPT,yazılımcılara ciddi faydalar sağlayabilir. Mesela yazdıkları kodlardaki hataları hızlıca bulup bunları düzeltmenin yollarını gösterebilir. Ya da mesela programın basit bir kısmını yapay zekaya yazdırıp,sonra da hızlı bir şekilde kontrol edip kullanabilir. Ama yazılımcıların yerine şuanlık alamaz. Yakın gelecekte de alacak gibi görünmüyor.

Cevaplarınız için teşekkürler zaten şuanda sınava hazırlandığımdan dolayı sadece hobi olarak basit programlar yapıyordum. Üniversiteye geçtiğim zaman muhtemelen daha karmaşık kısımları keşfedeceğim ve anladığım kadarıyla şuan ki yapay zeka o noktalarda pek de başarılı değil.

chatgptyi geliştirende bir yazılımcı yani eğer kendi kendini geliştiren bir yapay zeka oluşturulursa yazılımcıların yerini alabilir

Yerini alması pek mümkün değil ama işini bilen yazılımcılar için gerçekten çok kullanışlı. Mesela Python'da bir kütüphane öğrenmek için yarım saat harcamak yerine 2 dakika da chatGPT ile yapmanız gereken işin "taslağını" oluşturabiliyor ve bu taslağa çekidüzen vererek tam hâline getirebiliyorsunuz

Yazılım okuyorum ve yanında yapay zeka da görüyoruz. Şu yorumlara baktım güldüm bölümdeki arkadaşlara gösterdim beraber güldük. Millet altı kapalı ne boş sıkmış kendince. Yerini almaz tabii ki ama bunu tescilemmekte ne bileyim :D

Saçma alamaz. Google'a gerekli bilgileri girdiğinde zaten aradığın kodu bulabiliyorsun. Ama neyi nerede kullanacağını, kod düzenini oluşturmayı ve yönetmeyi yazılımcıların yaptığı bir şeydir diye düşünüyorum.

Öyle bana şu dil ile bana saat uygulaması yap demekle olmuyor. Çok detaylı bir uygulama yapacak hafızası olduğunu düşünmüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı