Yapay zeka ile ders çalışma konusunda ne düşünüyorsunuz?

Serbarut

Hectopat
Herkese merhaba. ChatGPT 4O tanıtımında ders anlattığını izledim ve aklıma böyle bir soru geldi sizler bu konu da ne düşünüyorsunuz? Sizce dershane gibi çok fazla para isteyen kurumlar yerine aylık 20 dolar olan bir yapay zekayı kullanarak ders çalışmak mantıklı mı?

Herkese merhaba. ChatGPT 4O tanıtımında ders anlattığını izledim ve aklıma böyle bir soru geldi sizler bu konu da ne düşünüyorsunuz? Sizce dershane gibi çok fazla para isteyen kurumlar yerine aylık 20 dolar olan bir yapay zekayı kullanarak ders çalışmak mantıklı mı?
Sözel dersler için iş görür de sayısalda sıkıntı çekersiniz hocam.

Sözel dersler için iş görür de sayısalda sıkıntı çekersiniz hocam.

Hocam ben de tam tersini düşündüm. Sayısal dersler daha çok hocanın konuya hakimiyetine ve anlatımına bağlı diye düşünüyorum. Yapay zeka ile sayısal derslerde istediğimiz gibi anlatmasını sağlayarak konuyu çok daha iyi pekiştirebiliriz bence.

Değişen müfredatı öğretmenler bile takip edemeyebiliyor, anlaşılmayan kısım veya evrensel hesaplama gerektiren durumlarda işe yarar ancak tamamen konuyu ona anlattırmak saçma. Bilimsel olarak var olduğu halde eksik/yanlış anlatılan veya göz ardı edilen bir sürü konu var.

Nasıl kullanacağınızı bilirseniz işe yarayabilir. Ama önce bir yayınlansın sınırlı seviyede de olsa herkese açılacak diye biliyorum denersiniz. Tavsiyem çok iyi bildiğiniz birkaç konuyu size anlatmasını isteyin, çözümünü bildiğiniz bazı soruları detaylı olarak anlattırın bakın eğer düzgün bir sonuç veriyorsa kullanılabilir. Ama dershane yerine yapay zekadan ders çalışabilmek için sağlam bir iradeniz de olmalı. Dershaneye gitmek, derslere girmek sizi mecburen çalışmaya motive edecek bir faktör. Bilgisayar başında internete bağlıyken internette gezinmek, sosyal medyada takılmak, oyun oynamak varken yapay zekayla ders çalışmak için baya bilinçli bir öğrenci olmanız gerekiyor ;)

20 dolarlık sürümde 4o'ya erişim sınırsız olmayabilir. Aylık 100 soru vs gibi bir sınır olursa işinize yarayacağını sanmıyorum.

Geri
Yukarı