Yapay zeka insanları ortadan kaldırabilir mi?

Neye göre hocam bunun argümanlarını istiyorum
Şunun surası birkaç yıldır yapay zeka yüksek ilerlemede (halka sunulan) ve yolun başında. Hem de insanların kontrolünde. Bence uzun süre böyle devam eder. Öyle robotların insnaları yok etmesi kolay değil. Çok sayıda olması ve kendi kendilerini kontrol edebilmeleri savaşmaları gerek. O da yüzyıllar sürer diye tahmin ediyorum

Yapay zeka insanları ortadan kaldırabilir mi? Kaldırabilirse neden? Kaldıramazsa neden? Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Merhaba! Sanmam öyle olması mümkün değil. Yapay zeka sistemlerinin her zaman insan kontrolünde olacağını ve insanlığın bu sistemleri kapatma veya devre dışı bırakma gücüne sahip olacağını düşünyorum.

Kendi üretebildiği gelişmişliğe ulaştığı zaman evet. Şu anki haliyle bile tehdit unsuru bence. Yapay zekaların halihazırda olan veriyi kullanıcıya sunmak yerine kendi verisini ürettiğini düşünsenize...

Yapay zekalar insanların verdiği komutlar üzerinden ilerleyen bir sistem üzerinden giderler. Yani insanlar gibi bir düşünce sistemine sahip değil ve asla da sahip olamayacaklar. Yapay zekalar komut almadan bir şeyler yapacak duruma gelirse, bunun olmasını sağlayanlar da insanlar olacak. Ayrıca biri çıkıp bir ülkeye saldırmak için yapay zeka geliştirebilir. Yapay zekaların insanları ortadan kaldırabilmesinin tek yolu insanlardır. Böyle bir durum gerçekleşirse insanları ortadan kaldıranlar aslında yapay zekalar değil, insanlar olur. Tıpkı insanların yaptığı bir nükleer bombanın insanları ortadan kaldırabileceği gibi...

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı