Yapay zeka yazılımı bitirir mi?

Bu tarz konulara yazdığım kaçıncı mesaj artık bilmiyorum bile. İyi bir yazılımcıyı işinden edemez kötü yazılımcıyı işinden eder. Yazılım sadece kod yazmak değildir.
Peki tam olarak nedir yazılım, kod yazmayı öğrenmeyi bırakmalı mı?

Bu tarz konulara yazdığım kaçıncı mesaj artık bilmiyorum bile. İyi bir yazılımcıyı işinden edemez kötü yazılımcıyı işinden eder. Yazılım sadece kod yazmak değildir.
Yani demek istediğim ne kadarki kendi serbest bir insan gibi beyne sahip değilse bu sektör bitmez. Belki normal yazılımcılık biter ama yapay zeka yazılımcılığı sektörü ile devam eder bu iş.

Yani demek istediğim ne kadarki kendi serbest bir insan gibi beyne sahip değilse bu sektör bitmez. Belki normal yazılımcılık biter ama yapay zeka yazılımcılığı sektörü ile devam eder bu iş.
Yazılım öğrenmeyi bırakmamak gerek o zaman?

Peki tam olarak nedir yazılım, kod yazmayı öğrenmeyi bırakmalı mı?
Kısaca anlatmak gerekirse senin önüne birşey korulur ve sen onu mantık kurarak çözmeyi denersin. Yapay zeka mantık kuramadığı için iyi bir yazılımcıyı geçemez. Prompt engineering yapan arkadaşlar var ancak onlarda asla iyi projeler yapamıyor. Yapay zeka ile 250 satırı zar-zor geçebiliyorsun. Bir süre sonra tıkanıyor ufak çaplı projelerdeki kod hatalarını çözmek için kullanılabiliyor.

Yazılım öğrenmeyi bırakmamak gerek o zaman?
Önümüzdeki 10-15 yıl içerisinde hiç yazılım bilmeyen kişilerin iş bulması çok zorlaşabilir ancak şuan yazılım bilen kişiler için çok zor olmayacaktır en azından 20-25 yıl için.

Yazılımı yazmak ile algoritma oluşturmak arasında çok fark var. İşini niş anlamda yapan gruba hiçbir şey olmaz. Yapay zeka her sektör için tehdit buna bakarsanız. Öğrenmeye devam,durmalık bir durum yok. Yapay zeka yeni istihdam alanları da yaratacak.

Yapay zekanın yazılım sektörünü bitireceği söyleniyor. Ne düşünüyorsunuz?
Bitirmez. Yapay zeka diye bir şey de yok bu arada. Sadece çok iyi yazılmış algoritmalar var. Her yerde YP kelimesi kullanılması saçma. Yapay zeka yok. İlerde kuantum bilgisayar yapılır kendi düşünce tarzını çıkaran bir YP modeli çıkarsa bilemem. Mühendislik her zaman var olacaktır. Özellikle bilgisayar ve diğer temel mühendislikler.

Yeni konular

Geri
Yukarı