Yapay zeka mühendisliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

İTÜ yapay zeka ve veri mühendisliği okumak için iyi tercih olabilir mi? Biraz araştırdım PC mühendisliğinde donanım ve yazılım ile ilgileniyorsun fakat AI da yapay zeka ve yazılım yani ekstra donanım dersleri ile uğraşmıyorsun

Yani tek bir alana yoğunlaşıyorsun
Bence yazılımla ilgilenen herkesin donanım, ağ gibi dersleri görmesi gerekiyor. En azından hdd, ram, ssd, işlemci nasıl çalışır, veri nasıl depolanir gibi şeyler bilmeleri. İşlemci algoritmalari, ram algoritmalarını öğrenmiş, Osi katmanları hakkında bilgi sahibi olmuş olması gerekir

Evet mezun olunca belki yıllarca işine yaramayacak ama bunun temelde nasıl olduğunu her yazılımcı bilmeli, ha bununla ilgili bir şeye ihtiyacın olursa unutmuş olsan bile çabucak hatırlarsın ancak ihtiyacın olduğu zamanda sıfırdan öğrenmek baya sıkıntılı olur

Gerek yok, Türkiye'de bunu yapacak altyapı da yok. Geçen YÖK toplantısına bu konuda zamanında öneri dilekçeleri vermiş bir öğretim görevlisi konuşuyordu. Adli Bilişim Mühendisliği 2016 gibi düşün. Saatli bomba. Sen genel bir şey oku ki seçeneklerin bol olsun.

Yine de seçersen matematik ve Phyton çalışmaya şimdiden başla.

Kesinlikle iyi bir tercih. Dediğim gibi okunan bölümün çok bir önemi kalmadı. Kendini hangi alanda geliştirirsen o alanda iş bulursun. İTÜ isim olarak çok işine yarar ama. Ben de İTÜ'lüyüm.

İTÜ de yapay zeka ve veri mühendisliği var fakat Hacettepe olsun tobb etü olsun onlarda sadece yapay zeka mühendisliği var. Aralarında fark var mı?

İTÜ yapay zeka ve veri mühendisliği okumak için iyi tercih olabilir mi? Biraz araştırdım PC mühendisliğinde donanım ve yazılım ile ilgileniyorsun fakat AI da yapay zeka ve yazılım yani ekstra donanım dersleri ile uğraşmıyorsun

Ders programına baktım. İkinci sınıfa kadar hemen hemen aynı bilgisayar müh. ile ama üçüncü sınıfta itibaren baya veri, veri analizi, nümerik analiz, algoritma analizi, derin öğrenme vs. gibi kavramlara odaklanmışlar. Genel olarak baktığımda donanım ve elekronik dersi de göremedim. O yüzden bu alanı istiyorsan yazabilirsin ama TR'de iş bulamazsın. Okulu iyi bir ortalamayla bitirip mümkünse yüksek lisans için ABD veya Avrupa'ya gitmeni öneririm. ABD'ye gidebilirsen orada yüksek lisanstan sonra girebileceğin çok fazla şirket var.

Dışarıdan bilgisayar da donanım var ne işine yarayacak diyorlar ama içeriden bakınca öyle değil hocam. İşin temelini, nasıl işlediğini mantığını öğreniyorsunuz. Donanım dersleri sadece işin mantığını öğrenecek kadar var, aslında yazılım dersleri de işin mantığını öğrenecek kadar var. Gerisi sizin kendinizi geliştirmenize bağlı.

Bence sorunuzun kısa cevabı detaylara farklara takılmadan uygun bir hedef belirleyin ardından sınavdan sonra detaylı araştırıp puaniniza göre seçersiniz.

Bence yazılımla ilgilenen herkesin donanım, ağ gibi dersleri görmesi gerekiyor. En azından hdd, ram, ssd, işlemci nasıl çalışır, veri nasıl depolanir gibi şeyler bilmeleri. İşlemci algoritmalari, ram algoritmalarını öğrenmiş, Osi katmanları hakkında bilgi sahibi olmuş olması gerekir

Evet mezun olunca belki yıllarca işine yaramayacak ama bunun temelde nasıl olduğunu her yazılımcı bilmeli, ha bununla ilgili bir şeye ihtiyacın olursa unutmuş olsan bile çabucak hatırlarsın ancak ihtiyacın olduğu zamanda sıfırdan öğrenmek baya sıkıntılı olur
Onlar zaten hakimim çoğunlukla ilgi alanım olduğu için.

Beni biraz da nadir olması kendine çekti çok az üniversitede AI var. Yani iş bulmak için daha kolay olabilir mi? Bilgisayar mühendisliği her yerde var. Herkes okuyor. Daha nadir meslek yapmak mantıklı geliyor bana
Türkiye'de yapay zeka alanında çalışan bu alanla ilgilenen kaç şirket var ki? Küçük şirketlerin hiçbirinin yapay zeka alanında çalıştığını duymadım. Yapay zeka geliştirmek, train etmek ciddi bir maliyet isteyen bir durum. Şu an bunu devlet kurumları dışında yapacak yer olduğunu düşünmüyorum. Devlet kurumlarında da savunma sanayi, belki sağlık bakanlığı gibi alanlarda kullanılabilir. Bence yapay zeka üzerine Türkiye sınırlarinda iş bulmak bir hayli zor.

Onun dışında itü, Hacettepe, tobb gibi üniversitelerden bahsediyorsak ister yapay zeka mühendisliği oku, ister bilgisayar mühendisliği, kendini geliştirdikten sonra mezun olunca ikisinde de aynı işi yapacaksın

Türkiye'de yapay zeka alanında çalışan bu alanla ilgilenen kaç şirket var ki? Küçük şirketlerin hiçbirinin yapay zeka alanında çalıştığını duymadım. Yapay zeka geliştirmek, train etmek ciddi bir maliyet isteyen bir durum. Şu an bunu devlet kurumları dışında yapacak yer olduğunu düşünmüyorum. Devlet kurumlarında da savunma sanayi, belki sağlık bakanlığı gibi alanlarda kullanılabilir. Bence yapay zeka üzerine Türkiye sınırlarinda iş bulmak bir hayli zor.

Onun dışında İTÜ, Hacettepe, tobb gibi üniversitelerden bahsediyorsak ister yapay zeka mühendisliği oku, ister bilgisayar mühendisliği, kendini geliştirdikten sonra mezun olunca ikisinde de aynı işi yapacaksın

Atıyorum bir iş başvurusunda bir sürü PC elektrik elektronik mühendisi başvurcak fakat yapay zeka mühendisi birkaç tane olur. Yani bu durum işverenin dikkatini çekmez mi? Sonuçta ben yapay zeka alanında eğitim görmüş olacağım. Kendini geliştirmek için daha fazla kaynağım olur.

Veri mühendisliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Veri bilimci, veri madenciliği vs. Çünkü yapay zeka mühendisleri bu işleride yapabiliyormuş.

Onlar zaten hakimim çoğunlukla ilgi alanım olduğu için.
Hocam yanlış anlamayın ama bu dediğinize pek katılmıyorum.
Okulda çok fazla temel bilgi öğreniyorsunuz ve sizin bunu kaçırma ihtimaliniz çok fazla. Örneğin osi katmanlarinin 5. katmanıni açıklayın, işlemci algoritmalarinda round Robin Robin algoritması nedir, fifo'ya göre ne avantajı en dezavantajı vardır gibi basit iki tane soru geldi aklıma. Emin olun okulda çok daha fazlasını göreceksiniz. Onun dışında intel 8085 işlemci mimarisinin tasarımını yapın desem muhtemelen yapamazsınız
Evet bilgi çağındayız ama bilgisayar alanı o kadar detaylı ki bazı alanlarda "acaba bu nasıl çalışıyor" diye düşünmek aklınıza gelmez. Bu yüzden ben bilgisayar mühendisliğinin daha doğru olduğunu düşünüyorum

Atıyorum bir iş başvurusunda bir sürü PC elektrik elektronik mühendisi başvurcak fakat yapay zeka mühendisi birkaç tane olur. Yani bu durum işverenin dikkatini çekmez mi? Sonuçta ben yapay zeka alanında eğitim görmüş olacağım. Kendini geliştirmek için daha fazla kaynağım olur.

Veri mühendisliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Veri bilimci, veri madenciliği vs. Çünkü yapay zeka mühendisleri bu işleride yapabiliyormuş.
Ülkemizde yapay zeka alanında çalışan kaç firma var ki? Bir de bilgisayar alanında çalışacaksanız şöyle bir gerçek de var. Diploma sadece işe girerken lazım size. Ondan sonrası tamamen cv. Siz Hakkari üni mezunu olun, güzel bir cvye sahip olduktan sonra her türlü iş bulursunuz. Odtu bilgisayar mezunu olup iyi bir cvniz olmazsa da Hakkari üni mezununu ise alır işveren.

Zaten veri madenciliği kısmı olmasa yapay zeka bir işe yaramaz diyebiliriz. Türkiyede yapay zeka alanında iş imkanı yeterince var ve ben bu alana meraklıyım diyorsanız okunur ama ben ülkemizde ai alanında is imkanını yakın gelecekte pek göremiyorum

Son düzenleme:
Hocam yanlış anlamayın ama bu dediğinize pek katılmıyorum.
Okulda çok fazla temel bilgi öğreniyorsunuz ve sizin bunu kaçırma ihtimaliniz çok fazla. Örneğin osi katmanlarinin 5. katmanıni açıklayın, işlemci algoritmalarinda round Robin Robin algoritması nedir, Fifo'ya göre ne avantajı en dezavantajı vardır gibi basit iki tane soru geldi aklıma. Emin olun okulda çok daha fazlasını göreceksiniz. Onun dışında Intel 8085 işlemci mimarisinin tasarımını yapın desem muhtemelen yapamazsınız
Evet bilgi çağındayız ama bilgisayar alanı o kadar detaylı ki bazı alanlarda "acaba bu nasıl çalışıyor" diye düşünmek aklınıza gelmez. Bu yüzden ben bilgisayar mühendisliğinin daha doğru olduğunu düşünüyorum

Hocam tabii ki o seviyede değilim. Zaten hazırlık okuyacağım için kendimi geliştirme fırsatım olacak.

Biraz daha araştırayım. Zaten daha sınava 5 ay var ondan sonra da 1 ay tercih zamanın var umarım doğru yolu bulurum. Cevaplarınız için teşekkürler.

Geri
Yukarı