Yapay zeka nasıl yazılır?

onceden girdigimiz cevaplari degil de kendi mantigiyla dusunup cevap vermesini ve surekli ogrenmesini istiyorum.
Bu dediğin şeyi yapmak çok basit değil , bir bebekten yola çıkarak nasıl öğrenmesi gerektiğine dair bir fikir edinebilirsen . Şahsen kendim böyle bir şey yapsam bebeklerden yola çıkardım , nasıl öğrendiklerine dair ve daha iyi nasıl öğrenilebilir ile ilgili bilgi edinirdim ona göre kodlara aktarırdım ama pek kolay bir şey değil.

Konu sahibi insan gibi bir soru sormus ve biz burada insan gibi cevap vermeye calisiyoruz, eger bilginiz yoksa konuya cevap yazmis olmak icin cevap yazmadan ayrilin lutfen.
Aynen. "Hepinize meraba arkadaşlar" diye başlayan Youtube videolarından Python öğrenerek yazılır.

Şu mesajı da ekleyeyim:
Zirt diye yapay zeka gelistiremezsin. Yapay zekanin bu konuda bahsi gecen bilincle milincle de alakasi yok. Tamamen matematiksel modelleme uzerine kurulu. Yapay zekaya giris icin okutulan kitap 800 sayfa. Forum kenarinda ogrenilmez.

Yapay zeka dediğin şey aslında belirli matematiksel algoritmalardan oluşuyor. Matematiğini geliştirmelisin önce. Varsa yeteri kadar matematiğin seç bir tane dil başla. İlla ki Python olmak zorunda değil.

Aynen. "Hepinize merhaba arkadaşlar" diye başlayan Youtube videolarından Python öğrenerek yazılır.
Cok komikmissin sen ya, boyle devam et moderator arkadaslar da odullendirsin seni.

Zirt diye gelistirebilecegini veya matematigi olmadan gelistirebilecegini soyledik mi? Sen dalga gecerek "Matematik diliyle yazilir." demissin, matematik diye bir programlama dili mi var? Duzgun bir cevap vermeyeceksen hic verme. Direkt oraya koydugun alintiyi buraya atsaydin daha faydali olurdu.

@CinarYilmaz Mod ne alaka? Konuda mod var da ben göremiyorum sanırım.

Neyse gidip DC botu yazmaya çalışanlardan aldığım tavsiyelerle yapay zeka yazmaya gideyim ben. Onlar çok yetenekliler mühendislik konusunda.

Aynen. "Hepinize meraba arkadaşlar" diye başlayan Youtube videolarından Python öğrenerek yazılır.

Şu mesajı da ekleyeyim:

O bahsettigim baslangic kitabi:

Emeklemeden kosmaya calismayin, kosamadiginiz gibi emekleyemeden de kalirsiniz.

"Yapay zeka nasil yazilir?" Cok genis kapsamli soru, NLP mi yapacaksin, kurallari belirli bir oyunu mu oynayacaksin (satranc vs ) yoksa kurallari senin de yolda ogrenmen mi gerekecek? ( partially informed )

Hizli karar almak mi onemli yoksa dogru karar almak mi? Zero-sum game mi oynuyorsun? Elinde supervised edecek data var mi? Probability hesabi ile cozulebilecek bir problem mi yoksa ihtimal havuzu cok mu genis? ( Tik-tac-toe vs Go )

Elindeki probleme ve imkanlara gore yazarsin diger yazilim muhendisligi ilgi alanlarinda oldugu gibi ve bunun bir suru teorik yaklasimi var.

Son düzenleme:
O bahsettigim baslangic kitabi:

Emeklemeden kosmaya calismayin, kosamadiginiz gibi emekleyemeden de kalirsiniz.

"Yapay zeka nasil yazilir?" Cok genis kapsamli soru, NLP mi yapacaksin, kurallari belirli bir oyunu mu oynayacaksin (satranc vs ) yoksa kurallari senin de yolda ogrenmen mi gerekecek? ( partially informed )

Hizli karar almak mi onemli yoksa dogru karar almak mi? Zero-sum game mi oynuyorsun? Elinde supervised edecek data var mi? Probability hesabi ile cozulebilecek bir problem mi yoksa ihtimal havuzu cok mu genis? ( Tik-tac-toe vs Go )

Elindeki probleme ve imkanlara gore yazarsin diger yazilim muhendisligi ilgi alanlarinda oldugu gibi ve bunun bir suru teorik yaklasimi var.
Teşekkürler.

Birazcık konu dışına çıkmış olacağım fakat sizin burada olmadığınız süre içerisinde bir soru sormuştum fakat görmediniz sanırım. Cevaplama şansınız olursa çok mutlu olurum.
Merhaba hocam. IT sektorunde endustri muhendisleri ile calistiniz mi? Ek olarak bahsettiginiz yazilimda is analisti kisminda endustri muhendisi, bilgisayar muhendisi gibi rol alabilir mi?

Geri
Yukarı