Yapay zeka öğrenmeye nereden başlanmalı?

• Konuyu başlatan CSS
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 19
  • Görüntüleme 630
Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim ve yapay zeka alanına giriş yapmak istiyorum. Nereden nasıl başlamalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim.

Bir delilik yapıp üniversite de mi ogrenseniz? İllaki kendim öğreneceğim diyorsanız Python ile başlayın yapay zeka konusunda en iyi dildir sanırım. Kaynak olarak BTK Akademi olabilir.

Bir delilik yapıp üniversite de mi ogrenseniz? İllaki kendim öğreneceğim diyorsanız Python ile başlayın yapay zeka konusunda en iyi dildir sanırım. Kaynak olarak BTK Akademi olabilir.
Arkadaş bilgisayar müh. öğrencisi ise yapay zeka dersi 4. sınıfta seçmeli bir derstir diye biliyorum, o zamana kadar kendisinin bir şeyler öğrenmek için heves etmesi güzel bir şey.

Arkadaş bilgisayar müh. Öğrencisi ise yapay zeka dersi 4. sınıfta seçmeli bir derstir diye biliyorum, o zamana kadar kendisinin bir şeyler öğrenmek için heves etmesi güzel bir şey.

Hocam yanlış anlamazsaniz, daha düzgün Türkçe kullanabilir misiniz çok şey anlamadım da. Her neyse yapay zeka öğreteceği bölümde neden 4.sinifta bunu seçmeli ders olarak yapsınlar? Heves etmesi ve öğrenmek istemedi güzel bir şey elbette ama buna zaman artıracağına üniversiteye gitmek için matematik çalışsa daha iyidir.

Temel lineer cebir, istatistik gibi konulardan başlanılmalı. Daha sonra geleneksel makine öğrenmesi algoritmalarının işleyişlerini çalışmakla devam edebilirsin. Bunlardan sonra kendine bir dilde herhangi bir framework seçerek derin öğrenme gibi daha ileri konulara bakabilirsin. Framework olarak tensorflow önerebilirim çoğu dilde desteği de var.

Hocam yanlış anlamazsaniz, daha düzgün Türkçe kullanabilir misiniz çok şey anlamadım da. Her neyse yapay zeka öğreteceği bölümde neden 4.sinifta bunu seçmeli ders olarak yapsınlar? Heves etmesi ve öğrenmek istemedi güzel bir şey elbette ama buna zaman artıracağına üniversiteye gitmek için matematik çalışsa daha iyidir.

"Arkadaş bilgisayar müh. öğrencisi ise yapay zeka dersi 4. sınıfta seçmeli bir derstir diye biliyorum, o zamana kadar kendisinin bir şeyler öğrenmek için heves etmesi güzel bir şey."

dedim. Başlığı açan arkadaş hali hazırda Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olduğunu yazmış, yani sizin üniversiteye gitmek için matematik çalışsın demeniz yanlış.

Yapay zeka benim okuduğum zamanda benim üniversitede (ege) ve başka pek çok üniversitede seçmeli ders idi, şimdi mesela EBS - İstanbul Üniversitesi Eğitim Bilgi Sistemi https://fen.deu.edu.tr/wp-content/u...ar-Bilimleri-2023-2024-Ogretim-Plani.php_.pdf ya da YTU - Bologna Information System - View Program gibi programlara göz attım, halen 3. ya da 4. sınıf seçmeli dersi olarak geçiyor, ben Ege mezunuyum, Ege'nin programında 3. sınıfta zorunlu ders olarak eklemişler, 4. sınıfta ise seçmeli olarak deep learning koymuşlar. Ders Programı Sistemi

Müfredatlara, zorunlu/seçmeli derslere göz atarsanız Bilgisayar Mühendisliğinin pek çok alanı olduğunu göreceksiniz, günümüzde zorunlu olsa fena olmaz tabi ama yapay zeka konusu bu alanlardan sadece bir tanesi.

Zaten üniversite öğrencisiyim neden matematik çalışayım :D bir şeylere erkenden heves edip incelemenin zararı nedir anlayamadım.

Baslangic -> Artificial Intelligence: A Modern Approach, 4th US ed.
Sonrasinda gerekli matematik temelinden sonra ( Lineer, Probabiliy | Statistics | Bayesian, Discrete ), okulda veriliyordur ama sen aldin mi henuz bilmiyorum, machine learning algoritmalari ve konseptleri ( KNN, Decision-Tree, Perceptron, likelihood fonksiyonlari vs ).
Bu konseptlerden sonra da bunlari implemente eden framework'ler, tensor, scikit vs.

Sigmoid fonksiyonu bilmezsen regresyon sonuclarini normalize edemezsin ya da bunu yapan framework'u calistigin probleme gore konfigure edemezsin. Naive Bayes bilmezsen 3 saat'te train ettigin modeli 15 dakikada "good-enough" calistiramazsin. Hic perceptron yazmadiysan hayatinda en guzel neural-network framework'unu de kullansan ihtiyaca gore duzenleyemezsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı