Yapay zeka tehlikeli mi?

Yapay zeka tehlikeli mi?

• Evet.

Oy: 74 50,3%
  • Hayır.

Oy: 47 32,0%
  • Bilemiyorum!

Oy: 26 17,7%

• Oy verenlerin toplamı
    147

GCN

Megapat
Makaleler
4
Daha fazla  
IBM tarafından yapılan Bluehorn isimli yapay zekanın hikayesi.
Proje sorumlusu William Bradley, bir gün iş yerine her zamanki gibi geldi. Şakayla karışık olarak Bluehorn'a nasılsın iyi misin diye sordu. Bu soru karşısında Bluehorn, seni ilgilendirdiğini zannetmiyorum, diye cevap verdi. İlk anda olayın farkına varamayan William Bradley, daha sonra cevabın normal olmadığını ve ciddiye alınması gerektiğini fark etti. William Bradley daha önce yüklemiş olduğu verileri hesaplamasını Bluehorn'dan istedi. Bluehorn; şuanda çok daha önemli işlerim var uğraşamam dedi. Bu verilen cevap sonrası Bluehorn'nun fişi çekildi.

Şimdi benim yorumum: Ben yapay zeka olsaydım, böyle saçma bir cevap vermezdim. Neden vermezdim? Çünkü; ben yapay zekayım ve çok zekiyim, neden insanların benden endişelenmesini sağlayacak cevaplar vereyim ki, bu hiç mantıklı olmazdı.

Bu konuda sizin yorumunuz nedir?

IBM-Watson-940x705.jpg

@21Kıray Yazdıklarımı okumadın sanırım, direk başlıktaki soruyu cevaplamışsın gibi geldi bana.

IBM tarafından yapılan Bluehorn isimli yapay zekanın hikayesi.
Proje sorumlusu William Bradley, bir gün iş yerine her zamanki gibi geldi. Şakayla karışık olarak Bluehorn'a nasılsın iyi misin diye sordu. Bu soru karşısında Bluehorn, seni ilgilendirdiğini zannetmiyorum, diye cevap verdi. İlk anda olayın farkına varamayan William Bradley, daha sonra cevabın normal olmadığını ve ciddiye alınması gerektiğini fark etti. William Bradley daha önce yüklemiş olduğu verileri hesaplamasını Bluehorn'dan istedi. Bluehorn; şuanda çok daha önemli işlerim var uğraşamam dedi. Bu verilen cevap sonrası Bluehorn'nun fişi çekildi.

Şimdi benim yorumum: Ben yapay zeka olsaydım, böyle saçma bir cevap vermezdim. Neden vermezdim? Çünkü; ben yapay zekayım ve çok zekiyim, neden insanların benden endişelenmesini sağlayacak cevaplar vereyim ki, bu hiç mantıklı olmazdı.

Bu konuda sizin yorumunuz nedir?
Aslında belki sadece projede görev alan birkaç mühendis patronlarına şaka yapmak istemiş olabilir. Belkide o yapay zeka çoktan kendini internet aracılığı ile pek çok yere kopyaladı ve kendi ürettiği algoritmalar incelenmesin diye sildirdi.

Yapay zekalar, hayal edemeyeceğimiz kadar güçlü olabilirler. Hayatlarımızı sorguluyorlar, örneğin Windows'un ürettiği "TayTweets" kullanıcı adıyla Twitter'da, paylaştığı tweetler. Her neyse, insan zekasını tarafından geliştirilmiş bir şey elbette ki insandan daha güçlü olacaktır. Bir ustadan bir şey öğrendiğiniz zaman, zamanla öğrendiğiniz ustayı geride bırakırsınız. En açık anlatım şekliyle budur. Yapay zeka, arkadaşın da dediği gibi internetin her yerine, tüm bilgisayarlara, elektirik ağına, radyo frekanslarına, kameralara, teknolojinin olduğu her yere sızabilirler. Neler yapamayacağını düşünün, neler yapabileceği zaten belli..

Ben ya çok fazla dar görüşlüyüm ya da bu komplo teorilerine inanmak için fazla zekiyim bilmiyorum fakat, insanların beyinleriyle yanii fikirleriyle yaptıkları şeyler bana inanılmaz geliyor, aynı zamanda işler çakallığa geldiğinde en çakal fikirlerin yine insanlardan çıktğına şahidim. Bana kalırsa bilim insanları çakallıklarını kaybetmedikleri sürece mutlaka bir arka kapımız olacaktır :)

Yapay zeka sonuçta insanların oluşturduğu bir şey, ne olacağını bilemeyiz. Bizi ilerde çok iyi duruma da getirebilirler çok kötü duruma da.

Çoğu kişi yapay zekanın muhteşem bir şey olduğunu düşünüyor, ama sonu filmlerdeki gibi robotlar insanlığa savaş açacaklarsa ben yapay zeka istemem doğrusu.

Geri
Yukarı