Yapay zekaya nereden başlamalıyım?

Yer
Eskisehir
Daha fazla  
Herkese merhaba. Yapay zeka nedir? Nasıl programlanır. Bu tür şeyler kodlanabiliyor mu? Kodlamaya nereden başlamalıyım? Ailem programlamayı, yapay zekayı öğrenmemi çok istiyor. Gelecekteki işimin yapay zeka kodlaması ile alakalı olmasını istiyorum, ailem istiyor.
Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Yapay zekadan kastınız nedir insansı bir robot mu yoksa dijital bir yazılım olarak mı? Örnek vermem gerekirse Spotify'ın müzik önerileri de bir yapay zeka tarafından yapılır, öncelikle hangi alan olacağına karar vermelisiniz. Yapay zeka bilgisayara bir şeyler öğretmektir. Bunu birçok yazılım dili ile yapabilirsiniz, her yazılım dilinin kendine çalışma türleri ve platformları vardır. Yazılım mantığını basitçe anlamak için ilk olarak Algoritma dersleri ile başlayıp sonrasında C öğrenebilirsiniz. C öğrendikten sonra Python ile güzel bir başlangıç yapılabilir.

Bu eğitim-öğretim döneminde okulun bir kulübü nasıl olduysa ayarlamış Şadi Evren Şeker 1 saat civarı soru-cevap yaptı. Birisi daha sordu böyle.
Adam yapmayın dedi ima ederek. Piyasada çok da üst olmayan bir düzeyde o işleri bilen bir sürü kişi var. O iş pozisyonu olan iş ise çok daha az var. Çok daha üst düzey bilgi isteyen pozisyon var ama adam yok. O adam olmayacaksan yapma ve çok büyük ihtimal o adam olmayacaksın.
Kafaya gerçekten taktıysan. Pes etmeyeceğim, çok çalışacağım diyorsan internette o dediğim üst olmayan seviyeye gelmeni sağlayacak kaynak dolu. Sonrası için kaynak azalıyor ama bitmiyor. Anlaması ve yapması çok zor oluyor.

Heves edip yazılıma başlayanların gelişmiş versiyonu diyorum ben senin gibilere.
Nasıl bir evde oturduğun için mimar veya inşaat mühendisi olmuyorsan, nasıl duvardaki prize fiş sokuyorsun diye elektrik-elektronik mühendisi olmuyorsan, nasıl içten yanmalı motoru olan bir taşıta bindiğin için makine mühendisi olmuyorsan bilgisayar kullandığın için de yazılım mühendisi olma.

Bu eğitim-öğretim döneminde okulun bir kulübü nasıl olduysa ayarlamış Şadi Evren Şeker 1 saat civarı soru-cevap yaptı. Birisi daha sordu böyle.
Adam yapmayın dedi ima ederek. Piyasada çok da üst olmayan bir düzeyde o işleri bilen bir sürü kişi var. O iş pozisyonu olan iş ise çok daha az var. Çok daha üst düzey bilgi isteyen pozisyon var ama adam yok. O adam olmayacaksan yapma ve çok büyük ihtimal o adam olmayacaksın.
Kafaya gerçekten taktıysan. Pes etmeyeceğim, çok çalışacağım diyorsan internette o dediğim üst olmayan seviyeye gelmeni sağlayacak kaynak dolu. Sonrası için kaynak azalıyor ama bitmiyor. Anlaması ve yapması çok zor oluyor.

Heves edip yazılıma başlayanların gelişmiş versiyonu diyorum ben senin gibilere.
Nasıl bir evde oturduğun için mimar veya inşaat mühendisi olmuyorsan, nasıl duvardaki prize fiş sokuyorsun diye elektrik-elektronik mühendisi olmuyorsan, nasıl içten yanmalı motoru olan bir taşıta bindiğin için makine mühendisi olmuyorsan bilgisayar kullandığın için de yazılım mühendisi olma.
TR'de bu iş maalesef yabancıların yaptığını indirip, editleyip sonra kullanmaktan öte geçemiyor. Bir derin öğrenme modelinin arka planındaki matematik bilgisi ülkemizde yok maalesef. O yüzden editcilige devam:)

Yeni konular

Geri
Yukarı