Yapı Kredi mobil ile world mobil arasındaki fark nedir?

karul

Decapat
Babam benim adıma ek kart çıkarttı. Bir arkadaş ve canlı desteğe sorduğum zaman 2 farklı telefondan aynı hesabı kullanmak güvenlik problemi yaratabilirmiş. World mobil ile Yapı Kredi mobil arasındaki fark nedir? Yapı Kredi Mobil'de yapabileceğim şeyleri world Mobil'de yapabilir miyim? Eğer benim düşündüğüm gibiyse ben world mobil, babam Yapı Kredi mobil kullansa bir problem olur mu? Eğer böyle değilse mobil bankacılık kullanabileceğim bir yol var mı? Bu konularda biraz cahilim. Kusura bakmayın.

Güvenlik konusunda bir şey diyemem ama world mobil daha çok; kartlara yönelik işlemler için tasalarlandı. Mesela kart borcu ödeme, sanal kart tanımlama, limit belirleme, kampanyaları görme ve katılma gibi. Tüm bu özellikler; Yapı Kredi Mobil'de de mevcut. Ancak Yapı Kredi mobil; bunun yanı sıra hesaplar, yatırım fonları, sigortalar ve taşıtla ilgili birçok işlemi de gerçekleştirebilmekte. Bu arada her iki uygulama birbirinden farklı olacağı ve dolayısıyla tanımlı cihazlar da birbirinden farklı olacağı için ben bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum. Keşke ekkart yerine aidatsız kredi kartı seçeneğini düşünseydiniz; hem kendinize özel uygulamanız olurdu, hem de yapacağınız işlemlerin birçoğu için banka babanızdan onay istemezdi.

Güvenlik konusunda bir şey diyemem ama world mobil daha çok; kartlara yönelik işlemler için tasalarlandı. Mesela kart borcu ödeme, sanal kart tanımlama, limit belirleme, kampanyaları görme ve katılma gibi. Tüm bu özellikler; Yapı Kredi Mobil'de de mevcut. Ancak Yapı Kredi mobil; bunun yanı sıra hesaplar, yatırım fonları, sigortalar ve taşıtla ilgili birçok işlemi de gerçekleştirebilmekte. Bu arada her iki uygulama birbirinden farklı olacağı ve dolayısıyla tanımlı cihazlar da birbirinden farklı olacağı için ben bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum. Keşke ekkart yerine aidatsız kredi kartı seçeneğini düşünseydiniz; hem kendinize özel uygulamanız olurdu, hem de yapacağınız işlemlerin birçoğu için banka babanızdan onay istemezdi.

Babam şubeye gidip hesap açtırmak ile uğraşmak istemediği için böyle yaptı. Kullanacağım şeyler belli. Para göndermek, para almak, para çekmek ve internet alışverişleri için kullanacağım. Bunları yapabiliyorsam yeter. Hangi işlemlerde onay istiyor?

Aslında artık şubeye gitmeden de görüntülü görüşme ile hesap açılabiliyor ve zaten babanızın değil, sizin hesap açmanız gerekiyor. Neyse artık almışsınız zaten.
Sorunuza gelince; Para almak ve göndermek için eğer size çıkarılan ek kart sadece kredi kartıysa, ayrıca sizin hesap açmanız gerekiyor. Çünkü kredi kartlarının ek kartlarından para çekmek ve göndermek ekstra masraflıdır, faiz oranları yüksek olur. Ama eğer size çıkarılan ek kart banka ya da bir başka deyişle ATM kartıysa; açıkçası ben babamın mobilinden hiç banka kartı kullanmadım. O yüzden bir fikir beyan edemeyeceğim.

Aslında artık şubeye gitmeden de görüntülü görüşme ile hesap açılabiliyor ve zaten babanızın değil, sizin hesap açmanız gerekiyor. Neyse artık almışsınız zaten.
Sorunuza gelince; para almak ve göndermek için eğer size çıkarılan ek kart sadece kredi kartıysa, ayrıca sizin hesap açmanız gerekiyor. Çünkü kredi kartlarının ek kartlarından para çekmek ve göndermek ekstra masraflıdır, faiz oranları yüksek olur. Ama eğer size çıkarılan ek kart banka ya da bir başka deyişle ATM kartıysa; açıkçası ben babamın mobilinden hiç banka kartı kullanmadım. O yüzden bir fikir beyan edemeyeceğim.

Sonuç olarak ben hesap açmak istediğimde 18 yaşından küçük olduğum için yanımda veliminde bulunması gerekiyor. Kredi kartıyla beraber gelen kağıtta nakit çekim ve alışveriş faiz oranı yazıyor. Bu faiz neyi ifade ediyor? Ben her para çektiğimde veya alışveriş yaptığımda ekstra ücret mi alıyor? Belli bir süre kullanırım. Çok masraflıysa ve ihtiyaçlarımı karşılamazsa en kötü ihtimal hesap açmaya çalışacağım.

Nakit çekim oranı; eğer kredi kartından nakit para çekerseniz, bunu geri yatırana kadar ödeyeceğiniz faizi ifade eder. Yani babanızın hesabındaki parayı kullanmış olmazsınız, kredi kartından kredi kullanmış olursunuz. Babanızın hesabındaki parayı kullanabilmeniz için ayrıca bankamatik kartının ek kartını çıkarması da gerekmekte sizin adınıza. Alışveriş faiz oranının ne olduğunu ben de tam olarak bilemiyorum, onu banka yetkilileriyle görüşüp öğrenirseniz daha doğru cevap alırsınız. Bu arada; benim bildiğin 18 yaş altına ek kart da vermiyorlar ama, ek kart koşullarında belirtilmiş bu; 18 yaş altına verilmez diye. Size nasıl vermişler anlamadım doğrusu.

Nakit çekim oranı; eğer kredi kartından nakit para çekerseniz, bunu geri yatırana kadar ödeyeceğiniz faizi ifade eder. Yani babanızın hesabındaki parayı kullanmış olmazsınız, kredi kartından kredi kullanmış olursunuz. Babanızın hesabındaki parayı kullanabilmeniz için ayrıca bankamatik kartının ek kartını çıkarması da gerekmekte sizin adınıza. Alışveriş faiz oranının ne olduğunu ben de tam olarak bilemiyorum, onu banka yetkilileriyle görüşüp öğrenirseniz daha doğru cevap alırsınız. Bu arada; benim bildiğin 18 yaş altına ek kart da vermiyorlar ama, ek kart koşullarında belirtilmiş bu; 18 yaş altına verilmez diye. Size nasıl vermişler anlamadım doğrusu.

Yani para çekmek için ayrı bir kart almam gerekiyor. Mükemmel. Babamın hesabından ek kart başvurusu yaparken orada kimin için kısmında çocuğum için seçeneği vardı. Demek ki veriyorlar. Siz karıştırıyor olabilir misiniz? Babamı arayıp sordum. Oda doğruladı. ATM'den para çekme dedi. POS makinesiyle falan harca dedi. Tek problem okulda kullanacağım ve POS makinesi yok. Kart geçmiyor.

Son düzenleme:
Bilemiyorum; muhtemelen ya kimliğinizdeki yaşınız büyük ya da Yapı Kredi artık bu kuralı kaldırmış. Finansbank’ da hala var bu kural. Babanıza söyleyin; ek kredi kartını sanırım uygulamadan çıkarmış. Aynı şekilde banka kartını da çıkarsın ya da müşteri hizmetlerini arayıp sorsun. Bazen aynı kişi adına birkaç hesap açıp atm kartı verebiliyorlar. Benim babamın öyle mesela. Öyle yaparlarsa şubeye gitmesine gerek kalmadan evine gelir atm kartı, onu da kargoyla size yollar ya da yüz yüze geldiğinizde size verir. Böylece kendi telefonundan uygulamaya girip size verdiği karta para atar, siz de o kartla gidip çekersiniz atm’ den. Mahalesef benim aklıma şimdilik bu 2 yoldan başkası gelmiyor.

Bilemiyorum; muhtemelen ya kimliğinizdeki yaşınız büyük ya da Yapı Kredi artık bu kuralı kaldırmış. Finansbank'da hala var bu kural. Babanıza söyleyin; ek kredi kartını sanırım uygulamadan çıkarmış. Aynı şekilde banka kartını da çıkarsın ya da müşteri hizmetlerini arayıp sorsun. Bazen aynı kişi adına birkaç hesap açıp ATM kartı verebiliyorlar. Benim babamın öyle mesela. Öyle yaparlarsa şubeye gitmesine gerek kalmadan evine gelir ATM kartı, onu da kargoyla size yollar ya da yüz yüze geldiğinizde size verir. Böylece kendi telefonundan uygulamaya girip size verdiği karta para atar, siz de o kartla gidip çekersiniz ATM'den. Mahalesef benim aklıma şimdilik bu 2 yoldan başkası gelmiyor.

Bankaların bazı kuralları cidden bana saçma geliyor. 1 şey için 1000 tane şey yapıyorsun.

Bilemiyorum; muhtemelen ya kimliğinizdeki yaşınız büyük ya da Yapı Kredi artık bu kuralı kaldırmış. Finansbank'da hala var bu kural. Babanıza söyleyin; ek kredi kartını sanırım uygulamadan çıkarmış. Aynı şekilde banka kartını da çıkarsın ya da müşteri hizmetlerini arayıp sorsun. Bazen aynı kişi adına birkaç hesap açıp ATM kartı verebiliyorlar. Benim babamın öyle mesela. Öyle yaparlarsa şubeye gitmesine gerek kalmadan evine gelir ATM kartı, onu da kargoyla size yollar ya da yüz yüze geldiğinizde size verir. Böylece kendi telefonundan uygulamaya girip size verdiği karta para atar, siz de o kartla gidip çekersiniz ATM'den. Mahalesef benim aklıma şimdilik bu 2 yoldan başkası gelmiyor.

Şimdi denedik. Ben world Mobil'den girmeme rağmen babamı Yapı Kredi Mobil'den attı yani kısaca mobil bankacılık kullanamayacağım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı