Yapılan overclock ayarları zararlı mı?

TufyEmir

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar şöyle dandik bir ekran kartım var, YouTube'dan dandik tutoriallar izleyerek şöyle bir şekilde ayar yaptım. Sıcaklık Max 3 - 5 derece ya arttı ya artmadı, MSI FurMark testine soktum 30 dakika civarı beklettim sıcaklık 72'yi geçmemişti. Bu ayarların bir zararı var mı?

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    188,3 KB · Görüntüleme: 39
Bu tarz giriş seviye heleki mobil ekran kartlarında overclock yapmanın getirisinden çok götürüsü olur. Kart performans artışı gösteremediği gibi bir de ısınarak frekans düşme eğilimine ve doğal olarak performans kaybını size sunar.

Arkadaşlar şöyle dandik bir ekran kartım var, YouTube'dan dandik tutoriallar izleyerek şöyle bir şekilde ayar yaptım. Sıcaklık Max 3 - 5 derece ya arttı ya artmadı, MSI FurMark testine soktum 30 dakika civarı beklettim sıcaklık 72'yi geçmemişti. Bu ayarların bir zararı var mı?

Bu işlerden anlamıyosanyapma bence hocam.

Bu tarz giriş seviye heleki mobil ekran kartlarında overclock yapmanın getirisinden çok götürüsü olur. Kart performans artışı gösteremediği gibi bir de ısınarak frekans düşme eğilimine ve doğal olarak performans kaybını size sunar.
Ayrıca bu arkadaşa ek olarak kartın ömrünü kısaltırsın diyebilirim.

Size önerim elle ayarlamak yerine MSI'ın getirdiği otomatik OC bulucuyu açabilirsiniz. Uygulamanın en solunda OC yazması gerekiyor ona basıp Scan yaptığınızda bulacaktır. Scan sırasında işlem yapmayın ve tarayıcı gibi uygulamaları kapatın.

1684339461409.png

X bir oyunda 75 fps civarı alırken overclock işlemini sıfırladığımda 60 fps civarlarına düşüyor. Hiç performans kaybı yaşamadım. Sıcaklıkda max 3 - 5 derece arttı.

Geri
Yukarı