Yapılan Overclock'un sağlam olduğu nasıl anlaşılır?

M50B28

Kilopat
Prime95 ile stres testi yapıyorum ancak bir taraftan HWMonitor programı ile izlerken akım değerleri çok değişken. 28-32-40-48 gibi sürekli değişiyor. Tam yük altında bu akım değerlerinin değişmesi normal midir? Voltajı 1.416V ayarlamama rağmen sürekli 1.404-1.416 değerleri arasında değişiyor. Bu değişimler normal midir? Testi uzatamadım 5 dakikadan fazla çünkü Prime95 programının 2. testi işlemcimi anında 90 derecelere ulaştırdı stock soğutucu ile.
overclock.png

Anakartınız MSI ise otomatik olarak fazla voltaj veriyor işlemciye, ayrıca Core Performance Boost özelliği açık ise kapatınız bu da işlemciye fazla voltaj verilmesini sağlayan bir özellik. Ben kapattığımda 1.36'dan 1.17'ye kadar kendisi indi. Bu şekilde sıcaklık değerlerini ciddi bir şekilde düşürmüş oluyorsunuz. Benim stok soğutucuyla 15 dakikalık stres testinde CPB açıkken 80 derecelere ulaşıyordu, kapatınca 63'ü geçmedi. Overclock işleminde ise CPB'yi kapattıktan sonra eğer voltaj değerleri otomatik indiyse onları azar azar artırarak yükselteceksiniz. Otomatik inmediyse ise 1.2'den başlayarak devam ettirin.

Bu arada Prime95’te sorun çıksrmayan ( ilk test ve custom test özellikle) ve Heaven benchmark testen geçen bir sistemin sorun yarattığını görmedim.
Aida64’te sorunsuz olan bir işlemci Prime95’te sorun çıkarıyorsa oyunlarda falan mavi ekran verdiğini gördüm.
Sonuç olarak ben en çok Prime95’e güveniyorum.
Aynen hocam CPU-Z programının stres testinde 70 derece dolaylarında kalabiliyor sistem. Prime95 programınında ilk 3 4 dakikası bu derecelerde ancak 2. teste geçince işlemci çıldırıyor resmen Prime95'te.
Anakartınız MSI ise otomatik olarak fazla voltaj veriyor işlemciye, ayrıca Core Performance Boost özelliği açık ise kapatınız bu da işlemciye fazla voltaj verilmesini sağlayan bir özellik. Ben kapattığımda 1.36'dan 1.17'ye kadar kendisi indi. Bu şekilde sıcaklık değerlerini ciddi bir şekilde düşürmüş oluyorsunuz. Benim stok soğutucuyla 15 dakikalık stres testinde CPB açıkken 80 derecelere ulaşıyordu, kapatınca 63'ü geçmedi. Overclock işleminde ise CPB'yi kapattıktan sonra eğer voltaj değerleri otomatik indiyse onları azar azar artırarak yükselteceksiniz. Otomatik inmediyse ise 1.2'den başlayarak devam ettirin.
Hocam 1.17V nedir? :D AMD'de böyle bir şey görmek mümkün değil gibime geliyor hele dahili GPU olan bir işlemciyse. Amatörce yapıyorum ancak. Boost ile stock olarak işlemci 1.37V ile çalışıyor iki farklı anakartta denedim. Ekran kartım sınırda çalıştığından her frekans arttırımı büyük önem taşıyor benim için. :)

Hocam 1.17V nedir? :D AMD'de böyle bir şey görmek mümkün değil gibime geliyor hele dahili GPU olan bir işlemciyse. Amatörce yapıyorum ancak. Boost ile stock olarak işlemci 1.37V ile çalışıyor iki farklı anakartta denedim. Ekran kartım sınırda çalıştığından her frekans arttırımı büyük önem taşıyor benim için. :)
Aynı donanımlar her sistemde aynı performansı ve değerleri veremiyor, biliyosunuzdur. Emin olmak için BIOS'a girip tekrar baktım dediğim rakam yazıyor.

Kartın MSI olup olmaması ile ilgisi yok değişen voltajın, bu BIOS ile ilgili ve tamamen normal bir durum. Stok işlemcilerde de işlemci yüküne göre voltaj bir miktar oynar.

Kartın MSI olup olmaması ile ilgisi yok değişen voltajın, bu BIOS ile ilgili ve tamamen normal bir durum. Stok işlemcilerde de işlemci yüküne göre voltaj bir miktar oynar.
Tam yükte iken sabit kalmasını beklerdim hocam. Tam yükte de oynamalar normalse o zaman sorun yok dediğiniz gibi. Teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı