Yaptığım Oyunun Demosu

ZortX

Kilopat
Makaleler
5
Boş zamanlarımda yaptığım bir oyun var, ben ise oyunu geliştirmeye nasıl devam edeceğimi daha iyi karar kılmak için böyle bir demoya ve bazı yerlerde onu paylaşmayı düşündüm.
Oyunumu Steam'den daha sonra en büyük ikinci dijital oyun yayın platform olan itch. IO'a koydum. İsteyen indirip, deneyip yorum yapabilir. Şimdiden Teşekkürler.

Oyunun linki: At The Downstairs by GryAsl

Boş zamanlarımda yaptığım bir oyun var, ben ise oyunu geliştirmeye nasıl devam edeceğimi daha iyi karar kılmak için böyle bir demoya ve bazı yerlerde onu paylaşmayı düşündüm.
Oyunumu Steam'den daha sonra en büyük ikinci dijital oyun yayın platform olan itch. IO'a koydum. İsteyen indirip, deneyip yorum yapabilir. Şimdiden Teşekkürler.

İnşallah iyi yerlere ulaşırsın :)

Parasız bir şekilde stemada yayınlayabilmeyi başarabilirsen oyunun çok fazla kişiye hitap edicektir müşteri hizmetlerinden yardım alabilirsin

1 v

1 veya 2 liraya alınabilecek bir oyun. Güzel. Menü'nün arkasına oyun ile ilgili güzel bir wallpaper koyarsanız daha güzel durabilir. Oyunu optimize edin azcık. Bide menü'ye "God Mode" koymuşsunuz. Bunu konsol oluşturup onun içine atarsanız debug için daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Oyunu sevdim bu arada, sinir etti 2.bölümden daha ama keyif aldım :) Steam'e dedikleri gibi 2-3 TL bir ücretle çıkarsa güzel şekilde alınabilecek bir oyun. Başarılarının devamını dilerim :)

Parasız bir şekilde stemada yayınlayabilmeyi başarabilirsen oyunun çok fazla kişiye hitap edicektir müşteri hizmetlerinden yardım alabilirsin
Bu bahsettiğiniz müşteri hizmetlerinden kastınız tam olarak ne? Çünkü Steam'i düzenli ve uzun süreden beri kullanmama rağmen Steam desteğe yazdığım her konuda benim açımdan olumlu yanıt alamadım. Steamworks'ün bi desteği vs. varsa bilemiyorum ancak Steam'in kesinlikle o 100 dolar olayını "Bi oyunluk olmayı versin." tarzında bi şey yaptığını ne duydum (Açıkçası araştırmadım pek) ne de düşünüyorum ama keşke o 100 doları Steam'e vermek zorunda olmasak, o zaman bedava bile yayınlayabilirdim oyunu.
Menü'nün arkasına oyun ile ilgili güzel bir wallpaper koyarsanız daha güzel durabilir. Oyunu optimize edin azcık. Bide menü'ye "God Mode" koymuşsunuz. Bunu konsol oluşturup onun içine atarsanız debug için daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.
Açıkçası o god mode'u sadece deneyen insanlar daha kolay denesin diye bir iki dakikada hızlıca hazırladığım için öyle pek uğraşmak istemedim. Bunun yanında wallpaper tarzı şeyleri oyun iyice bittiği döneme doğru yapmak bana daha doğru geliyor, şuanda wallpaper'dan çok daha önemli şeyler var oyuna eklemem gereken.
Bi de bu optimize edin azcıktan kastınız tam olarak ne? Tam olarak ne yaşadınız ve böyle bi kanıya vardınız? İşlemci kullanımı mı yüksek geldi?
Oyunu sevdim bu arada, sinir etti 2.bölümden daha ama keyif aldım :)
Evet denettirdiğim başka biri daha aynen böyle cevap vermişti :D.
Steam'e dedikleri gibi 2-3 TL bir ücretle çıkarsa güzel şekilde alınabilecek bir oyun.
1 veya 2 liraya alınabilecek bir oyun. Güzel.
Evet ben de Steam'de oyunumu 2-3 TL hatta belki bedavaya yayınlamak isterdim ancak Steam oyunu yayınlamak için 100 dolar alıyor, bunun yanında oyun motoruna ise 140 TL (100 dolar) ödedim. Zaten para kazanmak için yaptığım bi şey değil ancak oyunu sırf yayınlamak/yapmak için bile bi maliyete giriyorken (özellikle yayınlamak için olan 100 dolar...) oyunu böylesine düşük fiyatlar ile yayınlamam çok kötü olacaktır benim açımdan. Oyunun çıkışına göre 8 TL (2 ya da 3 dolar) gibi bir fiyat düşünüyorum ama dediğim gibi satış fiyatından çok daha önde olan konular var.
Linux desteği çıkacak mı ?
Dostum normalde atacaktım ama linux ile ilgili küçük bir sorunum var çözemediğim, çözdüğüm zaman dosyayı atarım ama bir iki gün sürebilir.

Son düzenleme:
Bu bahsettiğiniz müşteri hizmetlerinden kastınız tam olarak ne? Çünkü Steam'i düzenli ve uzun süreden beri kullanmama rağmen Steam desteğe yazdığım her konuda benim açımdan olumlu yanıt alamadım. Steamworks'ün bi desteği vs. varsa bilemiyorum ancak Steam'in kesinlikle o 100 dolar olayını "Bi oyunluk olmayı versin." tarzında bi şey yaptığını ne duydum (Açıkçası araştırmadım pek) ne de düşünüyorum ama keşke o 100 doları Steam'e vermek zorunda olmasak, o zaman bedava bile yayınlayabilirdim oyunu.

Açıkçası o god mode'u sadece deneyen insanlar daha kolay denesin diye bir iki dakikada hızlıca hazırladığım için öyle pek uğraşmak istemedim. Bunun yanında wallpaper tarzı şeyleri oyun iyice bittiği döneme doğru yapmak bana daha doğru geliyor, şuanda wallpaper'dan çok daha önemli şeyler var oyuna eklemem gereken.
Bi de bu optimize edin azcıktan kastınız tam olarak ne? Tam olarak ne yaşadınız ve böyle bi kanıya vardınız? İşlemci kullanımı mı yüksek geldi?

Evet ben de Steam'de oyunumu 2-3 TL hatta belki bedavaya yayınlamak isterdim ancak Steam oyunu yayınlamak için 100 dolar alıyor, bunun yanında oyun motoruna ise 140 TL (100 dolar) ödedim. Zaten para kazanmak için yaptığım bi şey değil ancak oyunu sırf yayınlamak/yapmak için bile bi maliyete giriyorken (özellikle yayınlamak için olan 100 dolar...) oyunu böylesine düşük fiyatlar ile yayınlamam çok kötü olacaktır benim açımdan. Oyunun çıkışına göre 8 TL (2 ya da 3 dolar) gibi bir fiyat düşünüyorum ama dediğim gibi satış fiyatından çok daha önde olan konular var.

Dostum bi 10-20 dk içinde itch.io sayfasına Ubuntu'da da çalışacak olan dosyayı atacağım.
Cidden uğraştırıcı bir iş ve birazda masraflı oyunun steamda yüklendikten sonra alınmaması için bir neden yok

Yayınlama Süreci
Oyununuzun Steam'de dağıtıma hazır olması için tamamlamanız gereken birkaç adım vardır. Aşağıda buna dair bir taslağı bulabilirsiniz.
  1. Dijital evrakları imzalayın. Aşağıda ayrıntıları verilen bilgilere ihtiyacınız olacaktır.
  2. Uygulama depozito ücretini aşağıda belirtilen Steam tarafından desteklenen herhangi bir yöntemle ödeyin.
  3. Banka ve vergi bilgilerinizin yanı sıra kimlik doğrulama evrak işlemlerini de tamamlayarak bize kiminle iş yapacağımızı bildirin.
  4. Yukarıdaki işlemlerden sonra Steamworks'e erişimi sahip oldunuz ve ürününüzü yayınlamaya başlayabilirsiniz. Mağaza sayfanızı kurmalı, derlemelerinizi yüklemeli, Steamworks özelliklerini yapılandırmalı ve istediğiniz fiyatlandırmayı girmelisiniz. Araçlarımızın akıcı bir şekilde kullanılabilmesi için çok çalıştık ve bütün özellikleri ve işlevleri erişiminiz için belgeledik. Daha fazla detay için Steamworks belgelendirmesine göz atın.
  5. Mağaza sayfanız veya oyun derlemeniz yayınlanmadan önce bizim oyununuzu çalıştırma, mağaza sayfanızı inceleme ve doğru bir şekilde yapılandırılıp çalıştığından ve zararlı bir şey yapmadığından emin olmamız gereken kısa bir inceleme süreci bulunmaktadır. Bu, 1-5 iş günü sürebilir.
  6. İlk ürünlerinizi Steam'de yayınlamadan önce ek birkaç zamanlama gereksinimi bulunmaktadır.
    1. Uygulama ücretini yatırdıktan sonra oyununuzu yayınlama gününe kadar 30 günlük bir bekleme süresi bulunmaktadır. Bu bize bilgilerinizi incelemek ve kiminle iş yaptığımızı onaylamak için zaman verir.
    2. Mağaza sayfanızı hazırlamalı ve en az iki haftalık bir süre boyunca herkese açık bir şekilde "pek yakında" olarak yayınlamanız gerekmektedir. Bu, oyununuzu istek listesine ekleyecek müşteri kitlenizi oluşturmaya başlamanıza veya tartışmalara katılmanıza yardımcı olacaktır. Bu ayrıca size ürününüz hakkında nasıl konuştuğunuzu görmenizi sağlayarak "yayınla" düğmesine basmadan en iyi sunumu hazırlamanıza fırsat tanıyacaktır.
  7. Artık yayınlamaya tamamen hazırsınız. Yayınlama kontrolleri artık elinizde ve istediğiniz zaman güncelleyebilirsiniz.

Elinizde bulunması gereken belgeler:
Ödeme Bilgisi
Yönlendirme numarası, banka hesap numarası ve banka adresi gibi açık banka bilgilerine ihtiyacımız var, böylece uygulamanızın satışlarına ait ödemeleri nereye yapacağımızı bilebiliriz.
Banka hesabınızdaki hesap sahibinin adının yukarıda belirtilen yasal tanımlamalarla aynı olması gerektiğini unutmayın. Eğer tüzel kişi olarak katılıyorsanız ve işletmeniz için tesis edilen bir banka hesabına sahip değilseniz, devam etmeden önce bir hesap açmak zorundasınız.
Vergi bilgisi
Vergi durumunuzun ve stopaj oranınızın belirlenmesi için kısa bir vergi anketine yönlendirileceksiniz. Bu anketi tamamlamanız için gereken bilgiler; bir şirket veya birey olarak kayıt olup olmadığınıza, sizin ve sizlerin şirketinin nerede yer aldığına bağlı olacaktır. Amerikan vatandaşları ve şirketleri W-9 formunda bulunabilecek olan benzer bilgilere ihtiyaç duyacaklardır. ABD ile vergi anlaşmasına sahip ülkelerde yaşayan vatandaşlar ve bulunan şirketler ise W-8BEN formunda bulunabilecek olan benzer bilgilere ihtiyaç duyacaklardır.
Tüm gereken bilgiler Steamworks kurmak için gerekmektedir. Vergi stopajı hakkında daha fazla detaylı bilgi için buraya tıklayın.
Product Submission Fee
Kurulumunuzu tamamlamak için Steam'de dağıtımını yapmak istediğiniz her bir ürün için $100.00 USD ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu ücreti bölgenizde Steam tarafından desteklenen herhangi bir ödeme yöntemiyle yapabilirsiniz. Steam Cüzdanı'nı kullanan yöntemler buna dâhil değildir.

Bu ücret iade edilemez ancak ürününüz Steam mağazası ve oyun içi satın alımlarla en az $1,000.00 USD düzeltilmiş brüt gelire ulaştığında çekilebilir olacaktır. Satışlardan elde edilen gelirin ve bahsedilen ücretin ödenmesi, mevduat ödemesi ters ibraza maruz kalırsa, iade edilirse ya da hileli olduğu belirlenirse alıkonulabilir.

Kurallar ve Yönergeler
Steam aracılığıyla dağıtılabilecek içeriklerle ilgili birkaç yönergemiz var. Dağıtımla devam edip etmek istemediğinize karar verirken, lütfen bu yönergeleri göz önünde bulundurun.
Steam üzerinde yayınlamamanız gerekenler:
  1. Uygun olarak etiketlenmemiş veya yaş kapısı sistemine aykırı olan yetişkin içerikler
  2. İftira veya hakaret içeren ifadeler
  3. Size ait olmayan veya üzerinde yeterli hakka sahip olmadığınız içerikler
  4. Kullanılabildiği bölgedeki yasaları çiğneyen içerikler
  5. Çocukları herhangi bir şekilde istismar eden içerikler
  6. Kullanıcının bilgisayarını beklenmeyen veya zarar verici şekilde değiştiren uygulamalar, örneğin kötü amaçlı yazılım veya virüsler
  7. Sahtekârlıkla Steam giriş bilgileri veya finansal veriler (örneğin kredi kartı bilgileri) gibi hassas bilgileri elde etme girişiminde bulunan uygulamalar
Kabul edilen içerik türleri
Şu anda şu tür içerikleri kabul ediyoruz: Oyunlar ve VR Tecrübesi. Oyun dışı yazılım şu anda Steam Direct ile kabul edilmemektedir. Eğer Steam'e getirmek istediğiniz oyun dışı bir yazılımınız varsa lütfen Oyun Dışı Yazılım Dağıtımı sayfasına bakın.
Yukarıdaki öğelere ek olarak, Steam üzerinde yayınladığınız içerikler ayrıca kesinlikle Steamworks Distribution Agreement'a, Steam Abonelik Sözleşmesi'ne, Steam Online Conduct yönetmeliklerine ve Steam Gizlilik Politikası'na uygun olmalıdır.

Dostum normalde atacaktım ama linux ile ilgili küçük bir sorunum var çözemediğim, çözdüğüm zaman dosyayı atarım ama bir iki gün sürebilir.
Oyunda düşük fps hissi aldım. Ryzen 5 2600 ve RX580 ile oynuyorum ondan dolayı mı kastı anlamadım ama düşük fps hissi var.

Oyunda düşük fps hissi aldım. Ryzen 5 2600 ve RX580 ile oynuyorum ondan dolayı mı kastı anlamadım ama düşük fps hissi var.
Bende de R5 2600X ve RX 570 var, 144 Hz monitör kullanmama rağmen oyunda bi kasma hissetmiyorum diğer oyunlara göre ve daha önce hiç düşük FPS hissediyorum diyen birini hatırlamıyorum.

Oyun stabil olarak 60 FPS çalışıyor, karakter öldüğü zaman ise daha dramatik olsun diye 30 FPS'ye sabitletiyorum FPS'yi. MSI Afterburner kullanıyorsanız oradan bakabilirsiniz, eğer 60 FPS alıyorsanız sorun yoktur büyük ihtimalle size öyle gelmiştir.

Ve oyun 2600X'te bile yüzde 7 oranında işlemci kullanıyor, beklediğimden çok daha üst bi kullanımdı, gerçi artık yüzde 4'e kadar düştü acaba ondan dolayı mı optimize et dedin onu merak etmiştim.

Bütün yorumlarınız için teşekkür ederim.

Oyunumu Steam'den daha sonra en büyük ikinci dijital oyun yayın platform olan itch. IO'a koydum. İsteyen indirip, deneyip yorum yapabilir. Şimdiden teşekkürler.

Bu tür bir oyunu hikayeli seri yapsan tutar bence.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı