Yarışa nereden başlanmalı?

437935

Hectopat
Makaleler
1
Şu an lise 1'deyim ve yarışa ve yarış oyunlarına aşırı bir tutkum var. Ve bundan dolayı da ilerideki hedeflerimden birisi yarış pilotu olmak yer almakta. Ama araştırdığımda biraz zor ve maaliyetli bir iş gibi göründü gözüme. Bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi? Nereden başlanmalı? Nasıl bir eğitim alınmalı? Hedeflerim yüksek bu konuda. Yaş küçük olduğundan şu anlık en fazla karting yapabilirim diye düşünüyorum, pist yarışı olarak.

Türkiye'de yarış pilotu olmak çok zor. Çok maaliyetli bir iş. Sizde ne kadar yetenek olsa da sermaye olmadıktan sonra bir önemi yok. Sermaye ve yetenek çok önemli. TOSFED'in onunla ilgili bir sayfası vardı sanırım. Onu okumanızı öneririm.

Türkiye'de yarış pilotu olmak çok zor. Çok maaliyetli bir iş. Sizde ne kadar yetenek olsa da sermaye olmadıktan sonra bir önemi yok. Sermaye ve yetenek çok önemli. TOSFED'in onunla ilgili bir sayfası vardı sanırım. Onu okumanızı öneririm.

Okumuştum. Şimdi az buz çaylak işleriyle temelleri atmak, sonrasında üniversiteden sonra falan bir miktar param olursa yurt dışına gidip orada bir gelir kaynağı bulunca asıl eğitimleri vesaire orada almak daha mantıklı geliyor.

Okumuştum. Şimdi az buz çaylak işleriyle temelleri atmak, sonrasında üniversiteden sonra falan bir miktar param olursa yurt dışına gidip orada bir gelir kaynağı bulunca asıl eğitimleri vesaire orada almak daha mantıklı geliyor.

Türkiye'de karting pek mümkün değil fakat İstanbul Park gibi pistlerde belli bir miktar karşılığı tur atabiliyorsunuz diye biliyorum. Onları deneyebilirsiniz.

Türkiye'de karting pek mümkün değil fakat İstanbul Park gibi pistlerde belli bir miktar karşılığı tur atabiliyorsunuz diye biliyorum. Onları deneyebilirsiniz.

Bence en mantıklısı önceki mesajda belirttiğim gibi temelleri burada direksiyon seti, simülasyon vesaire ile öğrenip eğitimi yurtışında almak. Teşekkürler yardımınız için.

Bence en mantıklısı önceki mesajda belirttiğim gibi temelleri burada direksiyon seti, simülasyon vesaire ile öğrenip eğitimi yurtışında almak. Teşekkürler yardımınız için.

Pistte sürmek gibi bir niyetiniz varsa önce Simulator'lerde denemekte fayda var. Assetto Corsa'ya mod olarak yükleyebilirsiniz.

İnanki bende senin yaşındayken yarış pilotu olmayı çok istiyordum. Ama ülkemiz şartlarında cidden çok zor, eğer bütçe konusunda çok ferahsan olabilirsin. Ama önce ehliyet almalısın. Alana kadar mümkün olduğunca çok go kart deneyimlemen gerekiyor. Çoğu yarışçının ilk adımları go karttır. Direksiyon seti ile beraber yarışmak istediğin branş ile ilgili çalışabilirsin. Ehliyetini aldıktan sonra Borusan Otomativ'in sürüş dersleri var, onlara katılmanı öneririm. Henüz daha virüsten dolayı katılma şansım olmadı maalesef. Derslerden sonra TOSFED'in TOSFED Yıldızlarını Arıyor programına katılıp şansını deneyebilirsin. 200TL gibi bir ücreti var sanırım, belirli elemelerden geçiyorsun. Sürüşüne göre seni aralarına alıyorlar veya bir sonrakinde şansını tekrar deniyorsun. Ama tabii yurtdışına gidersen eğer çok daha rahat olur senin için. Finlandiya'dayken birisiyle motorsportları hakkında konuşma fırsatım olmuştu, uzunca yazmak istemiyorum kısaca senin elinden tutuyorlar ve sahip çıkıyorlar. Birtakım masrafları kendileri karşılıyor. Umarım hayallerini gerçekleştirebilirsin.

Geri
Yukarı