Yaşımdayım mı yaşındayım mı?

1. "yaşındayım" için dil bilgisel inceleme yaparsak
[yaş-ı-n-da+y+ım]
yaş = isim kök
ı = iyelik eki, 3. tekil şahıs eki (15 sayısının yaş+ı gibi olabilir.)
n = zamir n'si olarak da geçer literatürde, bu ek kesinlikle kaynaştırma harfi değildir ki bizce onun adı da yardımcı sestir kaynaştırma değil, neyse bu ek iki isim çekim eki arasındaki n'dir.
da = bulunma eki (bunu biliyorsunuz, o senenin içindeyiz demek istiyoruz)
y = yardımcı ses
ım = birinci tekil şahıs eki (işte buradaki y yardımcı sestir, iki ünlü arasına gelir.)

Örn: "15'in yaşındayım.", "15 yaşındayım" mantıklı görünüyor. bir problem yok. bence

2. "yaşımdayım"
[yaş-ım-da-y-ım]
yaş = isim kök
ım = birinci teklik şahıs iyelik eki (sahiplik eki)
da = bulunma eki
y = yardımcı ses
ım = birinci tekil şahıs eki

Örn: "15 yaşımdayım" bu da yaşının sahipliğini bildiriyor bunda da sorun yok gibi.

Gece gece beynimi yaktın helal olsun dostum kodlamaya ayıracağım vaktimin en az 30 dakikası buna gitti düşünmekten 😅

1. "yaşındayım" için dil bilgisel inceleme yaparsak
[yaş-ı-n-da+y+ım]
yaş = isim kök
ı = iyelik eki, 3. tekil şahıs eki (15 sayısının yaş+ı gibi olabilir.)
n = zamir n'si olarak da geçer literatürde, bu ek kesinlikle kaynaştırma harfi değildir ki bizce onun adı da yardımcı sestir kaynaştırma değil, neyse bu ek iki isim çekim eki arasındaki n'dir.
da = bulunma eki (bunu biliyorsunuz, o senenin içindeyiz demek istiyoruz)
y = yardımcı ses
ım = birinci tekil şahıs eki (işte buradaki y yardımcı sestir, iki ünlü arasına gelir.)

Örn: "15'in yaşındayım.", "15 yaşındayım" mantıklı görünüyor. bir problem yok. bence

2. "yaşımdayım"
[yaş-ım-da-y-ım]
yaş = isim kök
ım = birinci teklik şahıs iyelik eki (sahiplik eki)
da = bulunma eki
y = yardımcı ses
ım = birinci tekil şahıs eki

Örn: "15 yaşımdayım" bu da yaşının sahipliğini bildiriyor bunda da sorun yok gibi.

Gece gece beynimi yaktın helal olsun dostum kodlamaya ayıracağım vaktimin en az 30 dakikası buna gitti düşünmekten 😅
Yaşımdayım örneğine bakacak olursak, bir kelimede 2 şahıs eki olamaz diye biliyorum.

Geri
Yukarı